Neler Yeni

Sistem PSU'ya göre kendi kendine kapanıp açılmaya çalışıyor ve açılmıyor.

osmanoe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Osman Emre Ömürlü
Merhabalar, GTX 960'tan RX 5500 XT'ye geçiş yaptım. 2 saat boyunca rahat şekilde kullandım hiçbir sıkıntı yoktu. Bu 2 saatlik süreçte oyun testleri vs. yaptım. Sonra test bile yapmıyorken sadece Chrome tarayıcısında geziyorken birdenbire sistemim kapandı ve tekrar kendini açmaya çalışıyordu ama açamıyordu. Fanlar dönüyor LED'ler yanıyor, 2 saniye sonra duruyordu ve döngü böyle sürüyordu. Sistemi bir süre beklettikten sonra arada açılıyor ekran geliyordu ama sonra yine kapanıyordu. Belki sorun ekran kartındandır diye onboard şekilde de aynı sorun vardı. Uzay montaj olarak da denedim fakat sorun çözülmedi. Ben de sorunu araştırarak sorunun belki statik elektrikten kaynaklanabileceği kanısına vardım ve statik elektriği boşaltmaya çalıştım ama yine sorun devam etti. Topraklamam var ve test ettim çalışıyor. Akım korumalı priz aldım taktım. Ben de Aerocool KCAS 600W +80 PSU'da sorun olabileceğini düşünerek arkadaşımın eski TX powermax 400W güç kaynağını getirdim. Ekran kartıyla beraber güç yetmez diye onboard şekilde PSU'yu taktım ve sistem geldi 3 gün boyunca rahatça kullandım ve stres testi vs. zorlayabildiğince zorladım sistemi bir sıkıntı çıkmadı. Ben de eski PSU'mu bir bilgisayar tamircisine götürdüm fakat orada sorun çıkmadı. Bilgisayar tamircisi güç kaynağı çalışıyor dedi. Ben de kendi güç kaynağımı (KCAS 600W) arkadaşımın bilgisayarında denemeye götürdüm eğer sistem açılmazsa aynı şekil PC reset atarsa PSU sorunlu deyip yeni PSU alacaktım ve düşündüğüm gibi arkadaşımın sistemde de PC açar açmaz sistem kendini kapadı ve sürekli açmaya çalıştı. Ben de sorunun PSU'dan kaynaklandığına neredeyse %100 emindim artık. Akabinde yeni Sharkoon shP650 V2 650W 80+ güç kaynağı aldım. Bugün yeni PSU'yu taktım ekran kartıyla vs. her şeyle beraber ve sistem açıldı. Ben sorun düzeldi diye sevinirken sistemin açılmasından 15 dakika sonra sistem yeniden kapandı ve aynı şekil sistemi başlatmaya çalıştı. Ben de gücü kapatıp yeniden açtıktan sonra stres testi yap dediğim gibi sistem kapanıyordu ve yeniden açılmaya çalışıyordu. Birdahaki sistemin açılışında tek tek stres testi yapayım dedim RAM testinde sistem kapanmadı, local disks testinde de sistem kapanmadı. Sonra GPU testinde başlatır başlatmaz sistem kapandı. Ben de onboard şekilde test ettim CPU testinde de sistem kapandı. Başka denememde sadece 24pin ve CPU kablosunu bağlayarak test ettim belki kısa devre vs. olabilir diye. Fakat yine aynı şekil sistem açılıp kapanıyordu. Bu sefer ise sadece 24pin kablosunu bağladım ve sistem açıldı. Sistem açıkken CPU kablosunu takayım dedim ve takarken sistem kapandı, aynı şekil açmaya çalıştı ama açamadı. Benim anlamadığım şey eski kalitesiz PSU ile sistem açılıyor fakat önceden kullandığım KCAS 600W +80 ve yeni aldığım shP650 V2 650W +80 ile sistem açılmıyor. Sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum fakat farklı PSU ile deneyince kimisinde açılıyor kimisinde açılmıyor. Eğer başka donanımlarımda sorun olsa 400W PSU ile sistemi şu anda kullanamıyor olurdum diye düşünüyorum. Sizce sorun nerededir? Bu enterasan sorundan dolayı artık çıldırmak üzereyim günlerdir araştırıyorum sonuç yok.

Denediklerim: BIOS pilini çıkarıp taktım, RAM slotunu değiştirdim, RAM'ların ağızlarını silgi ile sildim, CPU voltajını 1.2v yerine default yaptım fakat yine değişen bir şey olmadı. Tüm sıcaklıklar normal 400W ile stres testinde veya diğer PSU'lar ile boştayken.
Stres testi yaparken 600W ve 650W PSU'lar ile sistem direk kapandığı için videoya çektim.
650W olan video:
600W olan video:
400W sistemde sıkıntı olmadığı için video yüklemedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sistemim: I7 7700k - GTX 960 to Rx5500xt - MSI B150 Gaming M3 - 8 GB Ddr4 2133mhz hyperX Fury - Aerocool KCAS 600W +80 / Sharkoon SHP650 V2 650W - Zalman z3 plus - hyperX 120Gb 500/500 ssd - Wd Blue 7200rpm 1Tb hdd - Wd blue 7200rpm 320Gb hdd.

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    295.4 KB · Hit: 63

valoo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
isim soyisim
Şuan birebir aynı sorunu bende yaşıyorum çok acı verici bi olay