Neler Yeni

Sistem yükseltme hakkında (Tüm parçalar alındı)

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Merhaba
Yeni yıl gelmeden sistemi yükseltmeyi düşünüyorum. Bu nedenle bir sepet hazırladım. onu değil şunu al diyeceğiniz bir öneri olursa duymak isterim.
Eski sistemimde;
Asus tuf b550 plus anakart
5600x işlemci
2x8gb ram
3070ti ekran kartı
asus rog 750w güç kaynağı vardı.
Ben bu sisteme rtx4080 aldım. Yakında eski ekran kartını elden çıkartıcam.
Şimdi sistemin geri kalanını amazonun vade farksız taksit avantajından yararlanarak yükselmek istiyorum.
Şöyle bir sepet yaptım;
FSP Hydro G Pro HG2-1000 1000W
AMD Ryzen 7 7800X3D
ASUS TUF Gaming X670E-PLUS
Gskill 2x16gb tz5 neo 6400mhz cl32 expo ram
Soğutucu olarak bir süre eski sıvı soğutucumu kullanıcam. Bu şekilde bu dörtlü 37k tutuyor.

Anakart biraz pahalı ancak m2 slotu açısından zengin bir anakart arıyorum. Ayrıca gen5 desteği olması da önemliydi.
Psu belki elimdeki yetecekti ancak atx3.0 desteği olmaması sebebiyle çok fazla kablo kalabalığı oluyor. O nedenle değiştirmek istedim. Ancak illa bu model olmak zorunda değil.

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Psu da anlık indirim oldu. Şansa yakaladım ve onu aldım. Diğerleri için gün içerisinde tavsiye bekliyorum.

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Siparişi geçiyorum. Ne diyorsunuz bu sepete

Ekler

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    235.2 KB · Hit: 33

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Anakartın görselinde wifi logosunu gördüğüm için başlığa dikkat etmeden sipariş etmiştim. Dolayısıyla wifi özelliği olmayan model geldi elime. Sizce iade etmeli mi? İnterneti LAN üzerinden kullanıyorum ama gamepadlar için iyi oluyordu wifi-bluetooth özelliği.

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Konuya herhangi bir yanıt gelmemiş olsa da açtığım konuyu tamamlamak için son durumu yazıyorum.
Tüm parçaları sipariş ettim ve muhtemelen yarına kadar her şey elime geçmiş olacak.
Sistemin son hali;
Kasa : Asus Tuf GT501 ( Eski sistemimden kalan kasa)
Anakart: Asus Tuf x670-E PLUS-WIFI (İlk gelen wifi olmayan modeli iade edip bunu tercih ettim)
Cpu: AMD 7800x3d ( Geçe hafta 12k'ya alınabiliyordu. Malesef pahalı aldım. Tray ile arasında 400 lira vardı. Olmuşken kutulu olsun dedim)
Soğutucu: Thermaltake TH240 (Eski sistemimden kalan soğutucu)
Ram: Gskill Trident Z5 Neo 2x16 32GB 6000Mhz Cl30 AMD EXPO
Ekran kartı: Galax RTX4080
M2: Kingston KC3000 2TB x 2 adet (Eski sistemimden kalan m2ler)
PSU: Deepcool PX1000-G (Normalde psu gibi kritik bir parçada asla güvenmediğim marka tercih etmezdim. En ikilemde kaldığım seçim oldu. FSP Hydro G 1000w ile arasında çok gidip geldim. Ancak okuduğum incelemeler sonucu seçimimi deepcooldan yana yaptım)
Monitör1: AORUS FI32U 4K 144hz
Monitör2: Asus vg248
Sistem tamamen bittiğinde yeni bir konu ile öncesi ve sonrası fotoğraflarını eklerim. Bugüne kadar kullandığım en iyi sistem olacak. Umarım herkes bir gün hayal ettiği sisteme ulaşır.

Son düzenleme:

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,230
İsim
Sinan Aba
Konuya herhangi bir yanıt gelmemiş olsa da açtığım konuyu tamamlamak için son durumu yazıyorum.
Tüm parçaları sipariş ettim ve muhtemelen yarına kadar her şey elime geçmiş olacak.
Sistemin son hali;
Anakart: Asus Tuf x670-E PLUS-WIFI (İlk gelen wifi olmayan modeli iade edip bunu tercih ettim)
Cpu: AMD 7800x3d ( Geçe hafta 12k'ya alınabiliyordu. Malesef pahalı aldım. Tray ile arasında 400 lira vardı. Olmuşken kutulu olsun dedim)
PSU: Deepcool PX1000-G (Normalde psu gibi kritik bir parçada asla güvenmediğim marka tercih etmezdim. En ikilemde kaldığım seçim oldu. FSP Hydro G 1000w ile arasında çok gidip geldim. Ancak okuduğum incelemeler sonucu seçimimi deepcooldan yana yaptım)
Sistem tamamen bittiğinde yeni bir konu ile öncesi ve sonrası fotoğraflarını eklerim. Bugüne kadar kullandığım en iyi sistem olacak. Umarım herkes bir gün hayal ettiği sisteme ulaşır.
ho çok güzel sistem

Kratos2008

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,010
İsim
Ömer
Steam
1316142768
Sistemin son hali;
H.o fsp psu bende var bisey sorcaksan

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Dayanamadım sıvı soğutucuyu da değiştiriyorum. 5600x işkemciyi pbo açıkken soğutamayan th240 eminim 7800x3d ye yetmeyecekti.
Bu nedenle Corsair icue h150i elite lcd xt sipariş ettim. Yaptık bir iş tam yapalım. :)

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Akşam eve gelince bendeki TH240 soğutucuyu bir test edeyim dedim. Önce biostan cpb'yi açtım. Böylece işlemci tam güçte çalıştı. Ardından Aida64 ile 10dk lık bir stres testi yaptım. Sonuç beni şaşırttı. İşlemci 4150mhz de 69dereceyi geçmedi. Sanırım TH240'a biraz haksızlık yapmışım. Corsairin siparişin iptal ettim :giggle:
TH240-5600X.jpg

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Sanırım dertsiz başıma dert aldım. Biosu güncelledim ancak sistemde sıkıntılar var.
1- İşlemci boştayken 60 derece civarında geziyor. Bazen%2 kullanımda bile 70dereceleri görüyor. Stres testi yapmayı denemedim bile.
2- Expo açınca sistem bazen boot etmiyor. Etse bile çok uzun sürüyor.
3- Sistem aniden kendiliğinden kapanabiliyor. Bir arıza mı var yoksa ramler mi yapıyor bunuda emin değilim.
4- Sisteme reset atmak istediğimde döngüye girip yeniden başlamaya çalışıyor ama başlamıyor. Sürekli reset atıyor.

Çok canım sıkıldı ama çözücem bu işi. Bakalım altından ne çıkacak.
Edit: Cbp kapattım mecburen. Şuan masaüstünde boşta 55 derece görüyorum.

Top Bottom