Neler Yeni

Yardım Sistem Yükseltme ve Anakart Tavsiyesi

CptSpork

80+ Bronze
Bütçe
4000
Arkadaşlar selam. 2022 Kasım'da İtopya'da satışa çıkan VOK Friday 2 sistemini almıştım. Sistemin işlemcisi, ekran kartı ve fiyatı ne kadar güzel olsa da yan parçaları bir o kadar dandik.
Sistemi yenilemeye başladım. İlk olarak stok fan 5600'e yetmediği için 10 ay gibi bir süre boyunca kullanmak zorunda kalsam da sonunda se-224-xts ile değiştirdim.

Mevcut Parçalar:
GIGABYTE B450M H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 VGA HDMI mATX Anakart
MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD (3300MB Okuma / 3100MB Yazma)
Rampage REACTION Tempered Glass 600W 80 Plus Bronze Rainbow Siyah Gaming Kasa
GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram
GIGABYTE GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6 256 Bit LHR Ekran Kartı
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci

Sizce sırada hangi parçaları değiştirmeliyim?
Benim aklımdaki sıra şu şekilde: Anakart > Yeni bir M2 > Ekstra RAM > Kasa/PSU

Anakart almadan 2. bir M2 alamıyacağım ve ekstra ram ekleyemiyeceğim için şu anda öncelikli olarak anakart almam gerektiğini düşünüyorum. Maalesef amazon indirimlerini kaçırdım. Sizlerden ricam 4000 TL civarında yeni bir anakart önerir misiniz?

palwark

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Emin
Alttaki ikisinden birini tercih edebilirsin bence hocam. bende a520m den b550ye geçtim çok memnunum ben asusu kullanıyorum.

pexxrd

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
549
İsim
Furkan Güven
Alttaki ikisinden birini tercih edebilirsin bence hocam. bende a520m den b550ye geçtim çok memnunum ben asusu kullanıyorum.
gigabyte çok hoşuma gitti kuzenimde görmüştüm

ConquerorXIV

80+ Gold
ilk önce ekstra aynı model ram al ve psu değiştir sonra anakartı ilana koy satılırsa yenisini alırsın

CptSpork

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sağolasınız hocam tavsiyeleriniz için. 2. Anakart listemde vardı ama 1.'si yoktu. Onada bakarım alırken.
gigabyte çok hoşuma gitti kuzenimde görmüştüm
Benim ekran kartı da gigabyte, anakartta gigabyte olursa daha iyi olur gibi ama biraz ön yargılıyım gigabyte markasına ne yalan söyliyeiym. Bu bios sorunları oluyor ya secure boot açınca felan. Bir de bios arayüzü felan diğer markalara kıyasla berbat.
ilk önce ekstra aynı model ram al ve psu değiştir sonra anakartı ilana koy satılırsa yenisini alırsın
Anakartı arkadaşıma satacağım hocam, anlaştık güzel bir fiyatta
PSU evet rampage çok iyi bi marka değil ama yaptığım araştırmalara göre avrupada gerekli sertifikaları almış, çok da kötü olmayan bi marka.
6 Ay daha idare eder diye düşünüyorum beni. Sonrasında zaten kasa ve psuyu beraber değiştireceğim sağlam güzel bi marka ile.

StjeR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Umut
Sağolasınız hocam tavsiyeleriniz için. 2. Anakart listemde vardı ama 1.'si yoktu. Onada bakarım alırken.

Benim ekran kartı da gigabyte, anakartta gigabyte olursa daha iyi olur gibi ama biraz ön yargılıyım gigabyte markasına ne yalan söyliyeiym. Bu bios sorunları oluyor ya secure boot açınca felan. Bir de bios arayüzü felan diğer markalara kıyasla berbat.

Anakartı arkadaşıma satacağım hocam, anlaştık güzel bir fiyatta
PSU evet rampage çok iyi bi marka değil ama yaptığım araştırmalara göre avrupada gerekli sertifikaları almış, çok da kötü olmayan bi marka.
6 Ay daha idare eder diye düşünüyorum beni. Sonrasında zaten kasa ve psuyu beraber değiştireceğim sağlam güzel bi marka ile.
Hocam ilk cevapta arkadaşın attığı Gigabyte model B550'yi kullanıyorum 2 aydır, gayet memnunum. Anakart yetersiz kalıyorsa alabilirsiniz. Bana sorarsanız PSU işi şakaya gelmez, ne kadar sertifika alırsa alsın yan markaya ben güvenmezdim bu konuda. 2 ay önce sistem toplayan arkadaşım Gamepower PSU'su 2 haftada bozulmuştu mesela.

CptSpork

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ilk cevapta arkadaşın attığı Gigabyte model B550'yi kullanıyorum 2 aydır, gayet memnunum. Anakart yetersiz kalıyorsa alabilirsiniz. Bana sorarsanız PSU işi şakaya gelmez, ne kadar sertifika alırsa alsın yan markaya ben güvenmezdim bu konuda. 2 ay önce sistem toplayan arkadaşım Gamepower PSU'su 2 haftada bozulmuştu mesela.
Hocam 10 aydır felan idare ediyor bi 3-4 ay daha idare etse yenisini alacağım. Anakart ve M2'lerin fiyatı kasalara kıyasla çok daha yükseliyor. O yüzden önceliği biraz anakart ve m2'ye verdim.

Top Bottom