Neler Yeni

Sistemi kasa içine taşıdığımda görüntü alamıyorum

Gkee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Gökhan Katmer
Merhaba.
  • Anakart MSI MPG B550 Gaming Plus
  • Ryzen 7 5800X3D
  • GPU MSI Ventus 4070
  • RAM 2x8 3000MHz Corsair Vengeance Pro
  • Thermaltakte 80+ Bronze 750W
  • NZXT H500 kasa
İlk olarak sistemi kasa içinde normal şekilde toplayarak çalıştırdım ama CPU LED yandı. Cpu için BIOS Update gerektiğini bildiğimden biosu updatei yaptım fakat CPU LED'i sönmedi. Bayağı bir uğraştıktan sonra aynı sorun tekrar ettiği için sistemi kasa dışında kurdum ve ilk denememde görüntü geldi. Kasa dışındayken anakartın tüm bağlantıları (ön panel USB, ses, fan) tek tek deneyerek CPU LED'in yanıp yanmayacağını kontrol ettim. Sorunsuz çalışmaya devam etti. Anakartı kasaya vidalarken bir sorun olabileceğini düşündüm. Kasa yatay pozisyondayken sistemi kasanın içine kurmaya başladım. Anakartın vida bağlantılarını yapmadan tüm bağlantıları yaptım. Görüntü geldi. Daha sonra tek tek vida bağlantılarını yaparak her seferinde PCi yeniden başlattım ve sorunsuz çalıştı. Bu sırada anakartın arkasındaki USB'lerin bir kısmının çalışmadığını fark ettim. (çok inceleyemedim hangileri olduğunu net olarak çıkaracağım) kasayı dik pozisyona aldım, tüm bağlantıları yaptım ve tüm kabloları bağlayarak test ettim, yine görüntü geliyordu. Sorunun düzeldiğini düşünerek tüm kabloları düzenli şekilde sabitledim kasanın kapaklarını kapattım. Sistemi açtım ve CPU LED'i tekrar yandı, görüntü gelmedi. :) Anakart, ekran kartı ve power'ı sıfır olarak yeni aldım.
Çok sinir bozucu bir durum yaşıyorum. Akşam tekrar denemeler yapacağım.
Sanki anakart yatay pozisyondayken sorunsuz çalışıyor, ama dik pozisyonda bir süre sonra arızası tetiklenip sistemi başlatmıyor olabilir mi? Yada başka bir sebeple mi bu sorunu yaşıyorum anlayamadım.
Benzer sorunu yaşayan veya sorunun kaynağı hakkında fikir olanlardan yardımlarını bekliyorum.
Teşekkürler.

Top Bottom