Neler Yeni

Sıvı soğutma pompa hızı nasıl olmalı?

kolxa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Muhammet Yüksek
Anakartımda sıvı soğutmanın pompası için giriş bulunmadığından, cpu_fan girişine taktım. Forumlardan okuduğum üzere pompa hızının sürekli sabit olması gerekiyormuş, bu doğru mu? Sistemi hali hazırda rahat soğuttuğundan, parça ömrü uzaması açısından bu hız seviyesini sabit %85 olarak ayarladım. Yaptığım doğru bir şey mi? Yarardan çok zararı var mı? Aklıma takıldı çok geçmeden sormak istedim. Cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim.

kvitrafn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Tunahan Şakrak
Bu sorunun cevabını ben de arıyorum. %100 yapsan ömrünü hatrı sayılır miktarda kısaltıyor. Deep Cool ls520 sıvı soğutma ile %100 yapıp yük altına soktuğumda ryzen 5 7600 işlemcim 80° civarlarında geziyor. Asrock'ın B650M PG Riptide anakartım var, anakartın üstünde 2 tane cpu fan girişi var birine sıvı soğutmanın fanlarını diğerine pompanın bağlantısını yaptım. Bios'un içinde cpu fan soketlerini water pump olarak değiştirebiliyorsun ve fan tuning diye hem kendin manuel ayar yapabileceğin hem de otomatik olarak ayar yapan bir seçenek mevcut. Ben hem %100 hem de otomatik ayarda kullandığımda açıkçası sıcaklıklarda pek bir fark göremedim. Hala otomatik ayarda kullanıyorum ama bilen biri çıkarsa ve yönlendirirse ona göre bir ayar yapmayı düşünüyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,630
Üyeler
156,364
Son üye
gokyuzunebakaninek
Top Bottom