Neler Yeni

Spec Delta Rgb Fan Hızı Ayarlama

Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde bir hazır sistem satın aldım. Corsair Spec Delta RGB kasa ve MSI B450M-A PRO MAX anakart sistemimde bulunuyor. Ancak kasa üzerinde yer alan 3 adet önde rgb destekli fan
1 adet arkada bulunan egzoz fan bütün gücü ile çalışmakta. Pc yük altında değilken bile acayip gürültü çıkartıyor. Anakartın SYS FAN 1 girişine bağlı durumda fanlar ama ne bios üzerinden ne dragon center üzerinden fan hızları değiştirilemiyor. Neyi seçerseniz seçin fanlar hep aynı ayarda çalışmaya devam ediyor. Anladığım kadarıyla fan çoklayıcı molex olduğu için fan hızında bir ayarlama yapamıyorum. Kasaya ve anakarta uyumlu 4 fanı da bağlayabileceğim ve kontrol edebileceğim bir çoklayıcı önerisi yapabilir misiniz veya bu duruma başka ne sebep olabilir yardımcı olabilir misiniz ?

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,363
İsim
Selman
Anladığım kadarıyla fan çoklayıcı molex olduğu için fan hızında bir ayarlama yapamıyorum.
Evet hocam fanlar molex ile bağlanırsa bütün gücü ile çalışır ve ayarlama yapılamaz.
Kasaya ve anakarta uyumlu 4 fanı da bağlayabileceğim ve kontrol edebileceğim bir çoklayıcı önerisi yapabilir misiniz
Şu gibi bir kablo işinizi görür sanırım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet hocam fanlar molex ile bağlanırsa bütün gücü ile çalışır ve ayarlama yapılamaz.

Şu gibi bir kablo işinizi görür sanırım.
Hocam bu kablonun üzerinde 3 fan girişi bulunuyor kasada 4 tane fan var toplam. Bir de bazı konularda 4 pin olursa farklı 3 pin olursa farklı şekilde çalışır birisinde kontrol edemezsin tarzı yorumlarda okudum. Kafam o kadar karıştı ki kusura bakma yanlış cevap veriyorsam sadece bir tane kablo alıp çıkmak istiyorum :D

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,363
İsim
Selman
Hocam bu kablonun üzerinde 3 fan girişi bulunuyor kasada 4 tane fan var toplam.
Ona dikkat etmedim ama 4 çıkışlı olan da bulunur sıkıntı değil.
Bir de bazı konularda 4 pin olursa farklı 3 pin olursa farklı şekilde çalışır birisinde kontrol edemezsin tarzı yorumlarda okudum.
Bunun olayını benim bildiğim kadarıyla anlatayım.
Normalde kontrol etmek için 4 pin gerekiyor yani fanlar PWM olması gerekiyor.Ama bazı üç pinlilerde de hız kontrolü yapılabiliyor.Bunun bir örneği de Spec Delta RGB.Delta RGB'de fan kontrolü yapılabiliyor,o konuda endişeniz olmasın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ona dikkat etmedim ama 4 çıkışlı olan da bulunur sıkıntı değil.

Bunun olayını benim bildiğim kadarıyla anlatayım.
Normalde kontrol etmek için 4 pin gerekiyor yani fanlar PWM olması gerekiyor.Ama bazı üç pinlilerde de hız kontrolü yapılabiliyor.Bunun bir örneği de Spec Delta RGB.Delta RGB'de fan kontrolü yapılabiliyor,o konuda endişeniz olmasın.
Anladım çok teşekkür ederim bilgi için cidden dün geceden beri konuları okuyorum ama tam çözememiştim bu olayı sağolun. Bir de kablo konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hemen sipariş vereceğim. Bakıyorum seçeneklere de bilemedim hangisi uygun çünkü bazı kabloların sadece alt açıklamalarında molex olduğu yazıyor :(

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,363
İsim
Selman
akıyorum seçeneklere de bilemedim hangisi uygun çünkü bazı kabloların sadece alt açıklamalarında molex olduğu yazıyor :(
Hocam tekrardan molex almayın.
Ben şimdi bakıyorum da pek bulamadım,fiyatlar saçma biraz bir de sizin istediğiniz gibi mi emin olamadım.
Siz araştırmaya devam edin rahat bulursunuz zaten.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,363
İsim
Selman
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri