Neler Yeni

Çözüldü✓ SSD Neden 3gb okuma yazma yapmıyor ?(test sonuçları eklendi)

samet135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Samet Yeniköy
crucial p3 1tb ssd var alırken okuma yazma oranına dikkat ederek aldım. Testlerimi yaptığımda 3gb okuma 3.5gb yazma gibi bir oran çıkmıştı fabrika verisinin bi tık üstündeydi hatta. Ama ne zaman transfer işlemi yapsam kb derecesinde okuma yazma yapıyor bunun sebebi nedir? Sonuçta 3gb okuma yazma yapabilecek potansiyeli var. Şuanda bi aktarım yapıyorum en fazla 3-4gb lık bir şey ama 15dk diyor. Neden saniyede 3gb okuma yazma yapıp işlerimi hızlandırmıyor?

mehmettici

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,234
İsim
mehmet demirel
hdd den ssd mi kopyaliyorsun

burakdiA

80+
Gb değil hocam Mb cinsinden o. Saniyede 3500 Mb'a kadar okuma performansı ve 3000 yazma performansı veriyor.

samet135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Samet Yeniköy
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

burakdiA

80+
Yok telefondan usbye kopyalıyorum. Ama çoğu işlemde 3gb seviyesinde okuma yazma yaptığını görmedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

3500mb 3.5gb eşdeğer değilmi hocam.
Doğru hocam ben yanlış görmüşüm. Ssd testlerde vaadedilen hızları veriyor dediniz. Peki bu testi ne zaman yaptınız? Ssd'nin yazılımı illaki vardır oradan kontrol edin bence. Bir de aktarım yaptığınız cihaz, usb bellek vs. farklı ise o cihazın veriyolu transfer hızları da iyiyse o zaman Ssd kendi gücünü gösterebilir.

samet135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Samet Yeniköy
Doğru hocam ben yanlış görmüşüm. Ssd testlerde vaadedilen hızları veriyor dediniz. Peki bu testi ne zaman yaptınız? Ssd'nin yazılımı illaki vardır oradan kontrol edin bence.
İlk aldığım zaman yapmıştım. Birazdan yine test yaparım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

1714231302933.png

Test sonuçları bu şekilde 8-9 aydır kullanmama rağmen fabrika verisinin üstünde değerler lakin aktarım yaparken bu hızlara ulaşmıyor.

Son düzenleme:

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,269
İsim
C Ş
Taşıma veya kopyalama yaparken hem taşıdığın hem de taşınan disk yeterli okuma yazma hızlarında olmalı. Aynı şekilde taşıma aracı da (kablo, USB arayüzü gibi) bunları desteklemeli.
Örneği 3000 MB/s okuma hızına sahip SSD'den 100 mb/s yazma hızına sahip HDD'ye veri atsan en fazla 100 mb/s hızla gider.
Aynı şekilde 150 mb/s okuma hızına sahip bir HDD'den 3000 MB/s yazma hızına sahip SSD'ye atsan en fazla 150 MB/s hızla gider.
Hadi diyelim 3000 MB/s okuma hızına sahip SSD'den 3000 MB/s yazma hızına sahip taşınabilir bir SSD'ye atılsın, bu kez de aradaki taşıma aracı (az önce dediğim kablo, USB arayüzü gibi) 100 MB/s desteklesin. O zaman en fazla 100 MB/s hızla atabilirsin.

Kısacası en düşük hız hangisinde ise o darboğaz yapacaktır ve ona göre atılacaktır.

samet135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Samet Yeniköy
Taşıma veya kopyalama yaparken hem taşıdığın hem de taşınan disk yeterli okuma yazma hızlarında olmalı. Aynı şekilde taşıma aracı da (kablo, USB arayüzü gibi) bunları desteklemeli.
Örneği 3000 MB/s okuma hızına sahip SSD'den 100 mb/s yazma hızına sahip HDD'ye veri atsan en fazla 100 mb/s hızla gider.
Aynı şekilde 150 mb/s okuma hızına sahip bir HDD'den 3000 MB/s yazma hızına sahip SSD'ye atsan en fazla 150 MB/s hızla gider.
Hadi diyelim 3000 MB/s okuma hızına sahip SSD'den 3000 MB/s yazma hızına sahip taşınabilir bir SSD'ye atılsın, bu kez de aradaki taşıma aracı (az önce dediğim kablo, USB arayüzü gibi) 100 MB/s desteklesin. O zaman en fazla 100 MB/s hızla atabilirsin.

Kısacası en düşük hız hangisinde ise o darboğaz yapacaktır ve ona göre atılacaktır.
Anladım hocam saolun benim uzun zamandır aklımda olan bir sorundu bugün açıklığa kavuştu.

• Beğen
Reaksiyonlar: ca.s

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,269
İsim
C Ş
Taşımayı bir de dosyaların büyüklüğü etkiler. Çok küçük boyuta sahip binlerce dosya taşımak da tek tek iş yaptıracağı için uzun sürebilir. İşte burada da işe IOPS değeri giriyor.

samet135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Samet Yeniköy
Taşımayı bir de dosyaların büyüklüğü etkiler. Çok küçük boyuta sahip binlerce dosya taşımak da tek tek iş yaptıracağı için uzun sürebilir. İşte burada da işe IOPS değeri giriyor.
Anladım hocam saolun.

• Beğen
Reaksiyonlar: ca.s
Top Bottom