Neler Yeni

SSD Okuma Sorunu, Güç ve RGB ışıklandırma Sorunu!

cnshn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Can Şahin
Merhabalar. Benim MSI MPG B550 Gaming EDGE WIFI Anakartım var. Bu anakartıma takılı 1 adet M2 SSD depolama aracım vardı.
Anakartımın ikinci M2 slotuna yeni bir SSD satın aldım ve taktım. İlk taktığımda bir sorun yoktu.
Fakat taktıktan 1 gün sonra bilgisayarı tekrar çalıştırdım ve ''Bu Bilgisayar'' kısımında ikinci diski göremedim.
''Disk Yönetimi'' kısmına baktım fakat orada da görünmüyordu. Bilgisayarı tekrar kapatıp açtım fakat sorun düzelmedi.
Daha sonra bilgisayarın içini açıp ikinci slottaki SSD' yi söktüm ve tekrar taktım. Sorunum düzeldi.
1-2 gün kullandım fakat şimdi yine aynı sorunu yaşıyorum. İkinci slottaki SSD okunmuyor. Neden bu şekilde sorun yaşıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İkinci sorunum şu; Bilgisayarı ilk topladığımda hiç bir sorun yoktu.
Fakat bir süre sonra bilgisayarın ''power'' tuşuna bastığımda açılmadı.
bir kaç kez denedim fakat açamadım. Daha sonra açıldı. 1-2 gün sonra tekrar aynı sorunu yaşadım.
Sorun kendi kendine düzeldi fakat bilgisayarın RGB ışıklandırmaları normalde ilk açarken güç tuşuna bastığım anda fanlar ile beraber çalışmaya başlıyordu.
Bu sorundan sonra ışıklar ilk açılışta yanmıyor ya da normalde benim düzenlediğim şekilin dışında yanarak açılmaya başladı.
Ekran kartı RGB, Anakart RGB ve Kasa RGB ışıklandırmalarının hepsinde bu sorun oluştu. Fakat bilgisayarın performansında vs. herhangi bir değişme yaşamadım.
Sorun PSU 'da diye düşündüm ve başka bir PSU kullanarak denedim. Fakat sorunum yine düzelmedi. Bir de bir eklenti; Anakartımın Debug ledleri açılışta sanki ilk başlardakine göre biraz daha uzun süre yanıp sönüyor gibi geldi bana ama dediğim gibi herhangi bir sorun yok bunlar dışında bilgisayar çalışıyor. Sürücülerimin hepsi en güncel sürümlerde. BIOS versiyonu en güncel versiyon.
Her şeyi denedim fakat yine de sorunu düzeltemedim. Bu sorun devam ederken bir de en başta anlattığım SSD problemi ortaya çıktı.
Kafam çok karıştı. Sorunun neyden kaynaklandığını bulmama yardım edebilirseniz çok sevinirim.

NOT 1: Bu sorunların birbiri ile bağlantılı olduğunu düşündüğüm için hepsinden tek bir konu ile bahsettim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

NOT 2: Ekte eklediğim fotoğraflar SSD bilgisayara takılı fakat okunmuyorken çekilmiş fotoğraflardır. Söküp takma yapınca okunmaya başlıyor, disk yöneticisi gibi yerlerde görünebilmekte ve normal bir şekilde kullanılabilmektedir.

NOT 3: Disk yöneticisi gibi Minitool Partition Wizard uygulaması ile de kontrol ettim. Yine herhangi bir şekilde Disk'i görememekteyim.

Sistem Bilgileri;

Anakart: MSI MPG B550 Gaming EDGE WIFI

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600

RAM: 16Gb XPG DDR4 3600Mhz Gammix Gaming (8x2)

Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming 8Gb 256bit

M2 SSD Slot 1: WD Black SN750 Nvme 1Tb 3470mb/3000mb M2 SSD

M2 SSD Slot 2: SanDisk Ultra Nvme3d 500Gb 2400mb/1750mb M2 SSD

PSU: Zalman Gigamax 750W 80+ Bronze

Kasa: Sharkoon TG6 Tempered Glass RGB ATX midT

Monitör: AOC G2490VXA 23.8'' FullHD 144Hz 1ms FreeSync&Gsync

NOT: Sürücülerin hepsi en güncel versiyondur.

Ekler

• bilgisayarım görüntü 1.png
    bilgisayarım görüntü 1.png
    1,002.6 KB · Hit: 31
  • disk yönetimi görüntü 1.png
    disk yönetimi görüntü 1.png
    985.7 KB · Hit: 41

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Merhabalar. Benim MSI MPG B550 Gaming EDGE WIFI Anakartım var. Bu anakartıma takılı 1 adet M2 SSD depolama aracım vardı.
Anakartımın ikinci M2 slotuna yeni bir SSD satın aldım ve taktım. İlk taktığımda bir sorun yoktu.
Fakat taktıktan 1 gün sonra bilgisayarı tekrar çalıştırdım ve ''Bu Bilgisayar'' kısımında ikinci diski göremedim.
''Disk Yönetimi'' kısmına baktım fakat orada da görünmüyordu. Bilgisayarı tekrar kapatıp açtım fakat sorun düzelmedi.
Daha sonra bilgisayarın içini açıp ikinci slottaki SSD' yi söktüm ve tekrar taktım. Sorunum düzeldi.
1-2 gün kullandım fakat şimdi yine aynı sorunu yaşıyorum. İkinci slottaki SSD okunmuyor. Neden bu şekilde sorun yaşıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
İki SSD'nin yerini değiştirip dener misin? Windows açılmaz ise yani şimdi gördüğü SSD'yi 2.slotta görmezse anakartı garantiye verin bence.

cnshn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Can Şahin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İki SSD'nin yerini değiştirip dener misin? Windows açılmaz ise yani şimdi gördüğü SSD'yi 2.slotta görmezse anakartı garantiye verin bence.
Merhabalar. İki SSD' nin de çalıştığına eminim. Çünkü normalde şuan 2. slotta takılı olan 500Gb boyutundaki SSD' yi 1. slota takılı olarak 1-2 ay boyunca kullandım. Bir kaç gün önce depolama boyutumu arttırmak amacı ile 1Tb boyutunda olan diğer SSD' yi alıp klonlama işlemi yaptıktan sonra 500Gb boyutundaki SSD' yi 2. slota yerleştirdim. Ve şuanda 1TB boyutlu olanı da aktif olarak sorunsuz kullanabiliyorum. Yani ikisi de çalışıyor. Sizin de dediğiniz gibi sanırım sorun anakartta gibi duruyor. Eğer forumlar üzerinden de başka herhangi bir çözüm bulamazsam son çare olarak garantiye yollayacağım artık.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Merhabalar. İki SSD' nin de çalıştığına eminim. Çünkü normalde şuan 2. slotta takılı olan 500Gb boyutundaki SSD' yi 1. slota takılı olarak 1-2 ay boyunca kullandım. Bir kaç gün önce depolama boyutumu arttırmak amacı ile 1Tb boyutunda olan diğer SSD' yi alıp klonlama işlemi yaptıktan sonra 500Gb boyutundaki SSD' yi 2. slota yerleştirdim. Ve şuanda 1TB boyutlu olanı da aktif olarak sorunsuz kullanabiliyorum. Yani ikisi de çalışıyor. Sizin de dediğiniz gibi sanırım sorun anakartta gibi duruyor. Eğer forumlar üzerinden de başka herhangi bir çözüm bulamazsam son çare olarak garantiye yollayacağım artık.
Power sorunu da yaşıyormuş. Büyük ihtimalle anakartta sorun var. Garantiye gönderdin dediğiniz gibi.

cnshn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Can Şahin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
SSD' lerin yerlerini değiştirdim. Bir süre test ettim. Windows' un yüklü olduğu SSD 2. slota takılı olduğu için normalde 2. slotta bir arıza varsa bilgisayarı açtığımda direk boot menüsüne düşmesi lazımdı. Fakat 1 hafta boyunca herhangi bir sorun çıkartmadan çalıştı. Daha sonra bilgisayarı açınca BIOS menüsüne girdi. Fakat o durumda direk bilgisayarı kapatıp açtığımda sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Gerçekten hiçbir şey anlayamadım. Bu şekilde BIOS ekranına takılma sorunu yaklaşık 1 ay içinde 3 kere yaşandı. İlk BIOS ekranına takılma sorunu yaşatmadan 1 gün önce de ilginç bir durum ile karşılaştım. Bilgisayar durduk yerde her gün kullandığım standart bir programı açmak istediğimde açmadı. Daha sonra başka bir programda denedim onu da açamadım. Ben de bilgisayarı yeniden başlatayım dedim. Fakat yeniden başlatma tuşuna bastığım anda bilgisayar dondu kaldı. Fanlar dönüyor görüntü var her şey sanki normal bir şekilde çalışıyor fakat hiçbir şekilde kontrol edemiyordum bilgisayarı. Dondu kaldı kısaca mouse ve ya klavye hiç bir şekilde çalışmıyordu. Mecburen bilgisayarı güç düğmesi ile zorla kapattım. Tekrar açtığımda yine hiçbir sorun yokmuş gibi çalışmaya devam etti. Benim anlamadığım nokta şu; normal şartlarda bir bilgisayar o şekilde donma vs. durumu yaşadığında bir sorunla karşılaştığından dolayı bunu yapar ve mavi ekrana düşer. Biz de bilgisayarın bize hangi sorundan dolayı kapandığını söylediği hata kodunu alıp sorunu inceleriz ve çözebilirsek çözeriz. Benim bilgisayarımda ne bir hata kodu var ne çalışmasında bu saydıklarım dışında bir aksama var. Hiçbir şekilde mavi ekrana düşmüyor. Kafamı karıştıran olay da bu. Bari mavi ekrana düşme gibi bir şey olsa da hatanın ne olduğunu anlayabilsem diyorum ama yok, bilgisayar çatır çatır çalışıyor normal zamanda. Gerçekten ne olduğunu anlayamadım. Sanırım Anakartta bir sorun var. Bu yüzden en kısa zamanda anakartı servise yollayıp derdimi bir de onlara anlatacağım. Eğer konu ile alakalı önerebilecek bir fikri olan birileri varsa diye bir süre daha konuyu kapatmamayı istiyorum. Bir kaç gün içerisinde farklı bir fikir gelmezse direk konuyu kapatabilirim. Herkese şimdiden ilgileri için teşekkürler.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,985
Üyeler
140,586
Son üye
SHYROSE
Top Bottom