Neler Yeni

Rehber SSD'nizin Detaylarını Öğrenin!

Bu konuda kullandığınız SSD disklerin detaylarını öğrenmenize yardımcı olacağım. Bir program yardımı ile bu işlemi yapıyoruz, SSD diskinizin tüm detaylarını güzelce gösteriyor. Bu işlem için SSD diskinizin kontrolcüsünü bilmeniz gerekiyor, aksi taktirde boş yere uğraşırsınız. Kontrolcünüzü öğrenmek için buradaki rehberime bakabilirsiniz. Parantez içerisinde görebilirsiniz. SSD diskiniz listede yoksa yazabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Diskinizin kontrolcüsünü öğrendikten sonra buradan uygun olanı indiriyoruz.
Phison:
Diskiniz SATA ise ve Phison kontrolcülü ise "Phison flash id" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve Phison kontrolcülü ise "Phison nvme flash id" yazanı indirin.

SandForce:
Diskiniz SandForce kontrolcülü ise "SandForce flash id" yazanı indirin.

SMI: (Silicon Motion)
Diskiniz SATA ise ve SMI kontrolcülü ise "SMI flash id" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve SMI kontrolcülü ise "SMI nvme flash id" yazanı indirin.

Realtek:
Diskiniz SATA ise ve Realtek kontrolcülü ise "Realtek flash id" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve Realtek kontrolcülü ise "Realtek nvme flash id" yazanı indirin.

Marvell:
Diskiniz SATA ise ve Marvell 88NV1120 kontrolcülü ise "Marvell 88nv1120 flash id (SATA)" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve Marvell 88NV1160 kontrolcülü ise "Marvell 88nv1160 flash id (NVME)" yazanı indirin.

Ben, şu an Team GX1 adlı SSD diskim üzerinden yapacağım. SM2258XT var, "SMI flash id" indiriyorum. "smi_flash_id_ata" adlı dosyayı yönetici olarak açıyorum ve daha sonra böyle bir görüntü bizi karşılıyor. Gelen ekranda diskleriniz sırayla gözüküyor, hangisini yapacaksanız o sayıyı yazıp "Enter" tuşuna basın.
1617638612666.png

GX1 diskim, "0" olan disk gördüğünüz üzere. Bu yüzden "0" yazıp "Enter" diyorum.
1605613912277.png

Burada tüm bilgiler gözüküyor, gördüğünüz üzere gerçekten SM2258XT varmış. Sandisk 64 katmanlı 3D (BiCS) TLC NAND Flash yongaları varmış, katman sayısı ne kadar yüksek ise iyi. DRAM'e sahip olmadığını da görüyoruz, Channel kısmından kontrolcünün 4 kanallı olduğunu görüyoruz. Kanal sayısı ne kadar yüksek ise o kadar iyi diyebiliriz, tek bir çipe 256 GB sığdırabildiklerini de görüyoruz. 2 tane var, toplam fiziksel alan ise 512 GB ediyor ama disk 480 GB. Peki neden 32 GB ayrılmış? Nerede bu? Çünkü SSD disklerde bu arta kalan depolama miktarı, SLC ön belleği ve SSD aşırı tahsisi için kullanılabiliyor. Siz de SSD diskinizin detaylarına bakabilirsiniz. Sizden de ekran görüntüleri bekliyorum, herkes görsün. 🙃

Strix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Yusuf ceylan
Sonuçlar normal midir?

Ekler

• a2000.png
    a2000.png
    64.5 KB · Hit: 87

uydu3

80+ Silver
1627198886923.png

Bende hangi yonga varmış ben anlayamadım

uydu3

80+ Silver

01adanalı

80+ Silver
Sonuçlar normal mi ?
A2000 500GB

nand.PNG

Blue

80+ Silver
En İyi Cevap
8
Longline S400 Pro için Phison denedim olmadı, SMI denedim olmadı, Realtek denedim olmadı. Bunun kontrolcüsü ne ola ki? :)

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Longline S400 Pro için Phison denedim olmadı, SMI denedim olmadı, Realtek denedim olmadı. Bunun kontrolcüsü ne ola ki? :)
SMI 2258XT diye biliyordum. Birinde denk gelmiştim ama şu an hiç hatrımda değil. Büyük ihtimal ne gelirse bahtına, OEM bir ürün. Sizdeki üç kontrolcü de değilse Maxio olma ihtimali var.

• Beğen
Reaksiyonlar: Blue

Blue

80+ Silver
En İyi Cevap
8
SMI 2258XT diye biliyordum. Birinde denk gelmiştim ama şu an hiç hatrımda değil. Büyük ihtimal ne gelirse bahtına, OEM bir ürün. Sizdeki üç kontrolcü de değilse Maxio olma ihtimali var.
Maxio olabilir, aynen. Zira bazı yerlerde Aliexperess'den alınma Maxio SSD'ler ile kodları eşleşiyor.

Alıp metal kasaya basıp yollamışlar. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

@keremcnsz24 Maxio da olmadı ama bu sefer çıkan daha uzun Firmware kodu sayesinde Intel olduğunu doğruladım.

Son düzenleme:

playersk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Emre Selvi

asas.png

İncehesaptan Apacer Panther AS340 240 gb SSD satın aldım. Dediğinizi yaptım yukarıda böyle bir sonuç aldım. Bu sonuçlar iyi midir?

Seri Numarası : 2022110230005786

Bu seri numarasıyla "https://consumer.apacer.com/eng/verification.html" buradan kontrol sağladığımda ürünün kayıtlı olmadığını görüntülüyorum. Bu ürün nasıldır?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,819
Üyeler
140,558
Son üye
dekulows
Top Bottom