Neler Yeni

Rehber SSD'nizin Detaylarını Öğrenin!

Bu konuda kullandığınız SSD disklerin detaylarını öğrenmenize yardımcı olacağım. Bir program yardımı ile bu işlemi yapıyoruz, SSD diskinizin tüm detaylarını güzelce gösteriyor. Bu işlem için SSD diskinizin kontrolcüsünü bilmeniz gerekiyor, aksi taktirde boş yere uğraşırsınız. Kontrolcünüzü öğrenmek için buradaki rehberime bakabilirsiniz. Parantez içerisinde görebilirsiniz. SSD diskiniz listede yoksa yazabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Diskinizin kontrolcüsünü öğrendikten sonra buradan uygun olanı indiriyoruz.
Phison:
Diskiniz SATA ise ve Phison kontrolcülü ise "Phison flash id" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve Phison kontrolcülü ise "Phison nvme flash id" yazanı indirin.

SandForce:
Diskiniz SandForce kontrolcülü ise "SandForce flash id" yazanı indirin.

SMI: (Silicon Motion)
Diskiniz SATA ise ve SMI kontrolcülü ise "SMI flash id" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve SMI kontrolcülü ise "SMI nvme flash id" yazanı indirin.

Realtek:
Diskiniz SATA ise ve Realtek kontrolcülü ise "Realtek flash id" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve Realtek kontrolcülü ise "Realtek nvme flash id" yazanı indirin.

Marvell:
Diskiniz SATA ise ve Marvell 88NV1120 kontrolcülü ise "Marvell 88nv1120 flash id (SATA)" yazanı indirin.
Diskiniz M.2 ise ve Marvell 88NV1160 kontrolcülü ise "Marvell 88nv1160 flash id (NVME)" yazanı indirin.

Ben, şu an Team GX1 adlı SSD diskim üzerinden yapacağım. SM2258XT var, "SMI flash id" indiriyorum. "smi_flash_id_ata" adlı dosyayı yönetici olarak açıyorum ve daha sonra böyle bir görüntü bizi karşılıyor. Gelen ekranda diskleriniz sırayla gözüküyor, hangisini yapacaksanız o sayıyı yazıp "Enter" tuşuna basın.
1617638612666.png

GX1 diskim, "0" olan disk gördüğünüz üzere. Bu yüzden "0" yazıp "Enter" diyorum.
1605613912277.png

Burada tüm bilgiler gözüküyor, gördüğünüz üzere gerçekten SM2258XT varmış. Sandisk 64 katmanlı 3D (BiCS) TLC NAND Flash yongaları varmış, katman sayısı ne kadar yüksek ise iyi. DRAM'e sahip olmadığını da görüyoruz, Channel kısmından kontrolcünün 4 kanallı olduğunu görüyoruz. Kanal sayısı ne kadar yüksek ise o kadar iyi diyebiliriz, tek bir çipe 256 GB sığdırabildiklerini de görüyoruz. 2 tane var, toplam fiziksel alan ise 512 GB ediyor ama disk 480 GB. Peki neden 32 GB ayrılmış? Nerede bu? Çünkü SSD disklerde bu arta kalan depolama miktarı, SLC ön belleği ve SSD aşırı tahsisi için kullanılabiliyor. Siz de SSD diskinizin detaylarına bakabilirsiniz. Sizden de ekran görüntüleri bekliyorum, herkes görsün. 🙃

alpolojix

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,883
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games

Alposki

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,526
İsim
Alp Yalçın
Bunu öğrenmek bize ne fayda sağlıyor?

Yasinn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,354
İsim
.
wd blue hata veriyor.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
wd blue hata veriyor.
Marvell 88SS1074 kontrolcüsü var, uygun olanlarda Marvell 88NV1120 varsa demiştim. Maalesef bu yöntem ile WD Blue'ye bakamıyoruz, o yüzden normal. Ben senin için söyleyeyim. SanDisk 64 Katman 3D TLC NAND'lere sahip. 500 GB modelini kullanıyorsan 512 MB DRAM'e sahip, Marvell 88SS1074 kontrolcüsü var. İçi de bu şekilde:
1605619053599.png

Top Bottom