Neler Yeni

Çözüldü✓ SSD'ye Yüklü İşletim Sistemi HDD Olmadan Açılmıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Serhad Kaşıkcı
Geçenlerde HDD bozuldu, okuma hızları aşırı düşüktü ve çok fena ısınıyordu. Ömrünü tamamlamaya yakın olduğundan dolayı pek zorlamadım ve SSD aldım. Dün SSD'yi taktım ve HDD içerisindeki Windows 10 işletim sistemini silmeden, kurtarma usb'm üzerinden SSD'ye Windows 10 kurdum. HDD'yi sökmeden SSD üzerindeki işletim sistemini seçtim, kullanacağım programları yükledim ve HDD üzerinden lazım olan verileri taşıdım. Ve HDD ile işim kalmadı. Sistem açıkken HDD'yi söktüm. Sonra lazım olduğunda kullanırım diye çekmeceme koydum. Sonra sadece SSD kaldığında, sistemin açılış hızını test etmek istedim ve bilgisayarı açmaya çalıştığımda sistem hata verdi. Güvenli moda girmiş ve cpu frekansını ayarlamam gerektiği yazıyordu (Eski bir sistemim var). BIOS'a girdim ve ram frekanslarını sabitledim, işlemci frekansına baktım ve sonra kaydedip BIOS'tan çıktım. Sistem açılırken "loading operating system... disk boot failure insert system disk and press enter" hatası verdi. Sadece SSD vardı ve içinde Windows 10 var eminim. Enter bastım defalarda ve olmadı. Restart tuşuna bastım, tekrar aynı hatayı verdi. HDD'yi taktım ve restart atmadan enter bastım ama yine aynı hatayı veriyordu. HDD'yi söktüm ve restart tuşuna bastım. Sistem yine aynı hatayı verdi, HDD'yi geri taktım tekrar enterlayınca sistem açıldı ve normal olan 2 işletim sistemi bulundu sayfası açıldı. SSD'ye yüklü olanı seçtim ve cihaz hızlı bir şekilde açıldı. Sorun burada işte. Neden HDD'ye ihtiyaç duyuyor sistem anlamıyorum. Sistem şuan açık ve bu mesajı bilgisayarımdan yazıyorum, HDD'yi açılır açılmaz söktüm ve şuan HDD'nin sistemle herhangi bir bağlantısı yok. Sistem SSD üzerinden çalışıyor ama niye restart attığımda SSD üzerinden açılmıyor anlayamıyorum. Bunun bi çözümü var mıdır? Sistemi formatlamadan yapabilir miyim? Çünkü SSD içerisinde taşıması çok uzun süren dosyalar var. Bunu nasıl çözebilirim? Yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim.

w.mert

80+
hocam erinmeden okuya bilen varsa; bana bi bakara okusun.

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Serhad Kaşıkcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam erinmeden okuya bilen varsa; bana bi bakara okusun.
Şuan SSD takılı, sistem SSD üzerine kurulu. Ama cihazı açmaya çalıştığımda "system disk boot failure insert system disk and press enter" hatası alıyorum. HDD'yi takıp açtığımda sistem açılıyor ve işletim sistemi seçim ekranı geliyor. Oradan SSD üzerindeki Windows 10 sürümünü seçersem sistem SSD üzerinden açılıyor ve HHD'yi sökebiliyorum.

Ekler

• 1658233715410.png
    1658233715410.png
    46.5 KB · Hit: 29
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,044
Üyeler
140,752
Son üye