Neler Yeni

Starlink Türkiye'ye geliyor!

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,690
İsim
Oğuz Oğuz
Alıntıyı görüntülerlink
Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in uydu üzerinden internet projesi Starlink, Türkiye'de faaliyet göstermek için BTK'ya başvurdu.

BTK'nın yaptığı açıklamada, Starlink'in Türkiye'deki kapsama alanına girdiği ve hizmet vermeye hazır olduğu belirtildi. Ancak şirketin Türkiye'de faaliyet gösterebilmesi için BTK'dan izin alması gerekiyor.

Starlink'in Türkiye'de hizmete girmesi durumunda, internet erişimi olmayan veya mevcut internet altyapısından memnun olmayan vatandaşlar için önemli bir alternatif olacak. Starlink, yüksek hızlı ve kesintisiz internet hizmeti sunmasıyla öne çıkıyor.

BTK'nın Starlink'in başvurusunu değerlendireceği ve önümüzdeki günlerde bir karara varacağı tahmin ediliyor.

Starlink'in Türkiye'ye gelmesinin olası etkileri:

İnternet erişiminin yaygınlaşması
İnternet fiyatlarının düşmesi
İnternet kalitesinin artması
İnternetin kırsal bölgelere yayılması

Starlink'in Türkiye'de hizmete girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Starlink teknolojisinin TR'ye gelmesi çok sevindirici. Ama fiyat burada çok önemli. Starlink şuan için aylık 120$(3250TL) ücret ve başlangıçta ekipmanlar için 599$(16K) istiyor. TR'de ise dolarla fiyatlandırma yapılmadığı için TL'ye çevrilip ücret istenecektir. Ama özel fiyatlandırma mı yapılır yoksa direk güncel kurdan mı olur merak konusu. Çünkü adamların bütün giderleri dolar üzerinden. Bu altyapıya alternatif olarak kullanılan uzay net var. Uydudan internet hizmeti veriyorlar. Fiyatları ise Starlink'in 10/1'i kadar. Tabi uydu üzerinden olduğu için gecikmeleri 600-700 civarı(iki sene önce öyle duymuştum, şuan nasıl bilemiyorum). Eğer yerel fiyatlandırma olmaz ise kırsalda yaşayan çoğu kişinin ayda 3k verip kullanmayacağını düşünüyorum. Ama ping konusunda büyük ilerleme kaydetmişler. Youtube'de biraz baktığımda cs'de 70 ortalama ping alındığını gördüm. Bu da daha yolun başında olan bir teknoloji için iyi değerler.

1695313690532.png
1695313706961.png

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,215
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
Pek heveslenmeyin derim ben.

batuu123

80+ Bronze
starlink asla yerel fiyat yapmayacak global bir hizmet herkes eşit 120 doları da yayıncılar harici kimse vermez veya şirketler falan alabilir nispeten dağ başında villaları falan varsa onun harici istanbulda zaten alınmaz 200 liraya 1gbt turknet var

Knnmw

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,306
İsim
Kaan
Üstad sığ düşünüyorsunuz :)
Starlink kontrolünü pentagona devretmiş zaten :D
Askeri olarak sivil olarak lojistik olarak ve teknoloji olarak her şeyimiz ifşa olacak.
Orman yangınlarına bile şüpheyle bakmaya başlayacağız.
Üstelik 5G gibi zararları çok açık şekilde görülen şu dönemde.
Sözde kıyamet senaryosunun projektörleri olacak bunlar :devilish:
Hele şu dönemde iklim krizi diye milleti keklemeye başladılar 2030 diye bir reset hedefi koymuş adamlar.
Komplo değil de sorgulamak diyelim.
Kafaya folyoları sarmaya başlayın :kekw: :kekw:
hak verdim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Starlink gelmesi iyi mi tam anlayamadım elon abim niye trye yatırım yapıyor ki bunu milletin alması için yerel fiyatlandırma falan lazım yani 120 doları herkes vermez üstüne kurulum ücreti falanda var.

Top Bottom