Neler Yeni

Sürekli Reset Atma Sorunu

Alphird

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Çetin Kadir Kuş
Arkadaşlar selamlar bilgisayarımı yeni topladım, bir kaç ay oldu. Başlarda problem yoktu, fakat daha sonra Battlefield 1 oynarken mavi ekran vermeye başladı, araştırdım ve bir kaç kişide de verdiğini görünce oyunla alakalı bir sorun olduğunu düşündüm. Daha sonrasında sadece Battlefield 1 de mavi ekran vermeden kendini resetlemeye başladı bilgisayarım. Bu son zamanlarda ise ekran kartı devreye girdikten 2 3 dakika sonra resetlemeye başladı kendini. GTA SA da bile atıyor yani artık anlayacağınız.

Sorunun ekran kartında olabileceğini düşünüp servise yolladım, arıza saptanamadı diye tekrar geri geldi. Başka sistemde denemişler ve oyunda oynamışlar herhangi bir sorunla karışlaşılmamış. Furmark testinede sokmuşlar, ben bu teste soktuğumda 72 derecelere geldiğinde ısı sistem resetliyor kendini. Neyse ekran kartını getirdim taktım, bu sefer sistem hiç açılmamaya bios ekranı gelmeden resetlemeye başladı. HDD nin kablolarını çekince biosa girdiğini gördüm. Bende elimdeki SSD ye sistemi kurdum. Sorun bundandır diyip tekrar teste soktum fakat yine resetliyor bilgisayar kendini. Arkadaşlar Allah aşkına bana bir akıl verin, geçicide olsa bir çözüme ulaşabilsem en azından oyun oynayabilsem çok makbule geçicek malumunuz karantinadayız, evde televizyonda yok kafayı yiyeceğim yoksa. Sistemim şu şekilde;

Ryzen 5 3600 3,6ghz 6 Çekirdek
Sapphire Radeon RX 590 Nitro+
Anakart Adı Gigabyte B450M S2H
RAM: XPG 16GB Gammix D30 3200Mhz
PSU: Cooler Master 600w Elite

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,204
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
Sorun ya anakarttan ya da güç kaynağından muhtemelen. Genel sıcaklılar ne durumda?

$ilent

80+ Titanium
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
En İyi Cevap
2
RAMleri Memtest86 e sokarmısın, herhangi bir hata kodu çıkar ise RAMleri garantiye ver.

Alphird

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Çetin Kadir Kuş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
PSU da sorun olabilir, Cooler masterin sorulu modellerinden olduğunu duymuştum elite serisinin.

Alphird

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Çetin Kadir Kuş
PSU da sorun olabilir, Cooler masterin sorulu modellerinden olduğunu duymuştum elite serisinin.

Yani yeni bir 600w yeterli olacak mı? Yoksa yükseltmem mi gerekiyor? Şuanda yeni bir PSU alacak bütçemde yok, garantiye yolladığımda değişim yaparlarsa aynı sorunla mı karşılaşacağım? Yine günlerce bekleyip arıza saptanmadı demelerinden korkuyorum :/

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Yani yeni bir 600w yeterli olacak mı? Yoksa yükseltmem mi gerekiyor? Şuanda yeni bir PSU alacak bütçemde yok, garantiye yolladığımda değişim yaparlarsa aynı sorunla mı karşılaşacağım? Yine günlerce bekleyip arıza saptanmadı demelerinden korkuyorum :/
600W tabi yeterli olur ama yenisini almayın, elinizdekini garantiye verin.

Alphird

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Çetin Kadir Kuş
Ya şimdi korkum bunuda yollayacağım 2 hafta bekletip arıza saptanmadı demesinler

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Mecbur yapcak bir şey yok deniceksin, zaten durumlar belli.

Alphird

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Çetin Kadir Kuş
Bios üzerinden herhangi bir ayarla önüne geçebilir miyim acaba? Voltaj ayarlarıyla alakalı bir durum olabilir mi? Acaba ekran kartını yeteri kadar besleyemiyor mu?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Bios üzerinden herhangi bir ayarla önüne geçebilir miyim acaba? Voltaj ayarlarıyla alakalı bir durum olabilir mi? Acaba ekran kartını yeteri kadar besleyemiyor mu?
O zaman temiz bir default dönüşü yapalım, Bios u aç ve default ayarlara çek, fan ayarın falan varsa sonra yaparsın, windows a girince yüksek performans gibi gereksiz seçenekler seçili ise onları dengeliye getir, herhangi bir yazılım ile oynamalar yaptıysan onları düzelt ve default a çevir. Prize akım korumalı priz al (yoksa al önemlidir), Sonrasında CPU, GPU, RAM gibi parçaları ayrı ayrı teker teker stress testlerine sok hangisinde patlar ise problem ondadır, ama hepsinde patlar ise veya ilk testte patlar ise sorun PSU dadır muhtemel.

Alphird

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Çetin Kadir Kuş
Malesef aynı kulaklıktan dzzt diye bir ses gelip kapanıyor. PC yi ilk aldığım zamanlar ramlerin mhzlerini arttırmıştım sonra tekrar azalttım. Onunla bir alakası olabilir mi?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Malesef aynı kulaklıktan dzzt diye bir ses gelip kapanıyor. PC yi ilk aldığım zamanlar ramlerin mhzlerini arttırmıştım sonra tekrar azalttım. Onunla bir alakası olabilir mi?
Yüksek ihtimal PSU dan dolayı gibi gözüküyor dostum, Priz konusunda akım korumalı priz kullanmayı unutma. PSU bir garantiye yollamanı tavsiye ederim.

Top Bottom