Neler Yeni

Taylan Yıldız ve Verdiği Sözler!

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,054
İsim
Muhammet Trabzon
Dün akşam atlas de rêve adlı Twiter kullanıcısı, "Selçuk Bayraktar'ın Vizyonu: Z Kuşağının Abisi" adlı bir sohbet odası açtı. Odayı, şu konuyla duyurdum: https://forum.donanimarsivi.com/konu/selcuk-bayraktarin-vizyonu-z-kusaginin-abisi.384196/

Sohbet odasında, Aselsan'da görev yapan bir arkadaş vardı. İsimlerini hatırlayamadığım fakat teknoloji alanında çok kalifiyeli olan konuşmacılar bulunuyordu. Ardından, Shiftdelete'den Hakkı Alkan odaya katılıp görüşlerini dile getirdi. Hakkı abi, Taylan Yıldız'ı da odaya davet etmek istediğini söyledi. Odanın yöneticisi atlas de rêve, katılmalarından memnuniyet duyacaklarını belirtti. İlerleyen saatlerde, Taylan Yıldız konuşmaya katıldı. Kendince görüşlerini dile getirdi, teknoloji alanında nasıl adımlar atmamız gerektiğini ekledi. Gençlerin küskünlüğünden bahsetti. Ve şunu söyledi:
"Bana her gün yüzlerce mail geliyor. 'Abi, sen zeki değil misin de Türkiye'ye döndün. Google'daki işini bıraktın?' diye soruyorlar. Ben zekiyim, ülkemin teknoloji alanında gelişmesini arzuladığım için, bu alanda katkı verebileceğimi bildiğim için, kendimi bu ülkeye borçlu hissettiğim için Türkiye'ye döndüm. Fakat gençlerin hepsi böyle düşünmüyor, düşünmek zorunda da değiller. Ülkenin bulunduğu durumdan ötürü, ülkeden gitmek istiyorlar. Teknoloji konusunda icraat yapmıyoruz."

Akşam gazetesi yazarı Serkan Fıçıcı, bu sözün üzerine; "Madem ülkenize teknolojiyi geliştirmek, katkı sağlamak için geldiniz. O hâlde ittifak ortağınız olan İmamoğlu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra, belediyenin Teknofest yarışmalarına ve Deneyap Atölyelerine verilen desteği geri çekmesinden rahatsız olduğunuzu dile getirin. Elinizde güç var, meclise önerge verin. İttifakınız olan İmamoğlu'nun bu hareketini tasvip etmediğinizi, sizin görüşlerinize ters düştüğünü mecliste açıklayın." dedi.

Taylan Yıldız, Teknofest yarışmalarının ve Deneyap Atölyelerinin çok değerli olduğunu söyledi ve konuyu araştırıp gereğini yapacağına dâir söz verdi.

Elimde ses kaydı yok. Görüşmenin sonunda Twitter kayıt alınmasına da izin vermiyor, tekrarını da dinleyemiyorsunuz. Bu yüzden net bir delil bırakamam. Sadece, konuşmanın duyurusunun yapıldığı Twitter paylaşımını buraya bırakıyorum. Yayına katılanlar da beni doğrulayacaktır zaten.

@Chrollo04 Yayına sende katıldın sanırım. Beni doğrulayabileceğini düşünüyorum. Sohbet bittikten sonra, aklımda kalanları yazarak konuyu açtım. Elime belge olmadığı için, eksik veya yanlış bilgi vermiş olabilirim. Muhabbet bittikten birkaç saat sonra, hatırladığım kadarını yazıyorum. Sende hatırladığın kadarıyla beni düzeltir ve tasdiklersen sevinirim.

Buraya bir dipnot bırakmam gerekiyor:
Akşam gazetesi yazarı Serkan Fıçıcı'nın üslûbundan ve konu başlığının dışındaki meselelere değinmesinden hiç memnun değilim. Çok yanlış bir dil kullandı. Yukarıda yazdığım diyalog da, böyle sakin bir ortamda gerçekleşmedi. Tartışma arasında gerçekleşti. Yayının başı çok kaliteli olsa da, sonlara doğru siyasi tartışmaya döndü ve başlık terk edildi. Bunu yapan odanın yöneticisi değil, birkaç katılımcı arkadaştı. Ne yazık ki, Ak Parti'ye en çok zararı bunlar veriyor.

Şimdi, Taylan Bey'e dönelim. Hatırlarsanız, 24 Ekim 2020 tarihinde Mesut Çevik ile bir canlı yayın yapmıştı. Mesut Çevik, bu yayında, bölgeye fiber internet döşemek isteyen firmalardan, belediyenin çok fahiş ücret istediğini söyledi. Neden bu kadar fazla ücret istendiğini sordu. (Yanlış hatırlamıyorsam, metresini 8 liraya kiralıyormuş CHP'li İBB yönetimi.) Taylan Yıldız, döşenen altyapıların tüm bakımını belediyenin yaptığını ve masraflı olduğunu söyleyince, Mesut Çevik "Araştırmalarıma göre, fiber altyapıya bir bakım yapılması gerekmiyor. Kabloların toksitlenmesi gibi bir durum söz konusu değil. İstediğiniz ücret çok fazla, bunu düşüremez misiniz? Veya tamamen ücretsiz hâle getiremez misiniz? Önünüzdeki engel nedir?" diyerek karşılık verdi. Taylan bey, bu konuyu da araştıracağını ve Mesut Çevik'e mutlaka geri dönüş yapacağını söylemişti. Aradan 1 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen, bu konu hakkında bir geri dönüş yaptığını duymadım. Geri dönüş yapmışsa, yanıt olarak yazarsınız.

Taylan Yıldız'ın, Mesut Çevik ile olan röportajını da buradan izleyebilirsiniz:

Sizce, Taylan Yıldız bu konular hakkında meclise önerge verir mi? Bir açıklama yapar mı? Fiber altyapı kirasının bu kadar pahalı olması konusunda ne düşünüyorsunuz? Belediyenin, Teknofest ve Deneyap Atölyelerine verdiği desteği geri çekmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Buraya bir dipnot daha ekleyeceğim:
Belediye, Ak Parti dönemindeyken Deneyap Atölyelerine ve Teknofest yarışmalarına destek sağlıyordu. Fakat bunların hiçbiri maddi destek değildi. En basitinden; Deneyap Atölyelerinde, gençlerin eğitim gördüğü belediyeye ait bir binayı, kira almadan T3 Vakfının hizmetine sunuyordu. Artık bunu bile yapmıyor.

Chrollo04

80+ Bronze
@Chrollo04 Yayına sende katıldın sanırım. Beni doğrulayabileceğini düşünüyorum. Sohbet bittikten sonra, aklımda kalanları yazarak konuyu açtım. Elime belge olmadığı için, eksik veya yanlış bilgi vermiş olabilirim. Muhabbet bittikten birkaç saat sonra, hatırladığım kadarını yazıyorum. Sende hatırladığın kadarıyla beni düzeltir ve tasdiklersen sevinirim.
O kısımda herkes tutuştu ondan çok bir şey anlamadım ama meclise önerge ver dediğini hatırlıyorum

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,054
İsim
Muhammet Trabzon
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O kısımda herkes tutuştu ondan çok bir şey anlamadım ama meclise önerge ver dediğini hatırlıyorum
Umarım bu konuyla ilgili meclise önerge verir. Yaparsa, kendisi hakkındaki düşüncelerim olumlu yönde çok fazla değişecek.

2020 yılında Mesut abiye verdiği sözden sonra da umutlanmıştım ama bir şey çıkmadı ne yazık ki.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,221
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
İnternet konusundaki düzelme ne A partisiyle ne B partisiyle olabilecek bir şey değil. Bu konuda toplu bir adım atılması gerekiyor, geçtim şahısları. Bu değişimin başlangıcı BTK ile yapılmalı. BTK operatörlere 2 MBPS alt sınır koymuş, operatörler bu açığı kullanıp yatırım yapmıyor, sorunları kabul etmiyor. Yani senin hızın 2 MBPS altına düşmediği sürece şikayet edemiyorsun kabul etmiyorlar. Bu tarz basit açıklar durumu ciddi anlamda baltalıyor.

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
İnternet konusundaki düzelme ne A partisiyle ne B partisiyle olabilecek bir şey değil. Bu konuda toplu bir adım atılması gerekiyor, geçtim şahısları. Bu değişimin başlangıcı BTK ile yapılmalı. BTK operatörlere 2 MBPS alt sınır koymuş, operatörler bu açığı kullanıp yatırım yapmıyor, sorunları kabul etmiyor. Yani senin hızın 2 MBPS altına düşmediği sürece şikayet edemiyorsun kabul etmiyorlar. Bu tarz basit açıklar durumu ciddi anlamda baltalıyor.
2 mbps mi? Ne kadar düşük.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,221
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
2 mbps mi? Ne kadar düşük.
Evet Turkcell'i falan ara, hız testi yaptırıyorlar. 2 MBPS altına düşmediği sürece müdahale edemeyiz diyor hepsi. BTK belirlemiş sağ olsun.

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,054
İsim
Muhammet Trabzon
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BTK'nın bu düzenlemesini bilmiyordum. Telekom yöneticisi, BTK'da da yetkili olursa, olacak olan bu... Telekom'un çıkarlarına göre çalışacak. BTK, Merkez Bankasından daha bağımsız olmalı.

Fakat belediyelerin kendi çapında fark yaratabileceğini düşünüyorum. Belediye tek başına tüm ülkeyi etkileyemez fakat bulunduğu bölgedeki halkı epeyce etkiler. X büyükşehir belediyesinin başkanı operatörlere çağrı yapsa, "Şehrime fiber altyapı döşeyin. Tüm kazı çalışmaları size ait, biz hiçbir şekilde kira almayacağız. İstediğiniz binaya kadar döşeyebilirsiniz." dese veya kira ücretini çok düşük bir miktar belirlese, epeyce fark yaratır. Bunun önündeki engeli anlamıyorum. Hangi partiden olduğu fark etmez, tüm büyükşehir belediyeleri için geçerli bu durum.

İmamoğlu'nun veya Mansur Yavaş'ın yerinde olsam bunu yapardım. Bunlar Cumhurbaşkanlığında gözü olan kimseler. Orayı kazanmak için, devrim niteliğinde hamleler yapmaları gerekiyor. İkisinden de bunu göremiyorum. Gerçi, iki belediyenin meclisinde de Ak Parti ve MHP çoğunlukta. Belki getirdikleri teklifi meclis reddeder fakat bu da oy oranlarını arttırır. Her türlü işlerine yarayacak bir hamle.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,221
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
BTK'nın bu düzenlemesini bilmiyordum. Telekom yöneticisi, BTK'da da yetkili olursa, olacak olan bu... Telekom'un çıkarlarına göre çalışacak. BTK, Merkez Bankasından daha bağımsız olmalı.

Fakat belediyelerin kendi çapında fark yaratabileceğini düşünüyorum. Belediye tek başına tüm ülkeyi etkileyemez fakat bulunduğu bölgedeki halkı epeyce etkiler. X büyükşehir belediyesinin başkanı operatörlere çağrı yapsa, "Şehrime fiber altyapı döşeyin. Tüm kazı çalışmaları size ait, biz hiçbir şekilde kira almayacağız. İstediğiniz binaya kadar döşeyebilirsiniz." dese veya kira ücretini çok düşük bir miktar belirlese, epeyce fark yaratır. Bunun önündeki engeli anlamıyorum. Hangi partiden olduğu fark etmez, tüm büyükşehir belediyeleri için geçerli bu durum.

İmamoğlu'nun veya Mansur Yavaş'ın yerinde olsam bunu yapardım. Bunlar Cumhurbaşkanlığında gözü olan kimseler. Orayı kazanmak için, devrim niteliğinde hamleler yapmaları gerekiyor. İkisinden de bunu göremiyorum. Gerçi, iki belediyenin meclisinde de Ak Parti ve MHP çoğunlukta. Belki getirdikleri teklifi meclis reddeder fakat bu da oy oranlarını arttırır. Her türlü işlerine yarayacak bir hamle.
Maalesef arkana çoğunluğu almadığın sürece iş yaptıramazsın. Tekrar üzülerek söylüyorum bu ülkede derdini insan gibi anlattığın zaman kimse seni ciddiye almıyor. Kavga, gürültü olmadan seni ciddiye almıyorlar. Ben yaklaşık 15 yıldır internet kullanan birisiyim, aynı ilçede oturuyorum yıllardır. Durumumuz yeni bir siteye taşınacak kadar iyi değil, haliyle hep eski binalarda oturduk. Bu binalara geçtim fiberi ADSL'i bile zorlaya zorlaya veriyorlar. Ülkemizdeki insanlar fiberin bakır altyapıya göre daha maliyetli olduğunu sanıyorlar, çok yanlış. Şu an yerde döşeli olan bakır kabloları söküp satsan bile fiber optik kablonun metre başına olan ücretinden daha yüksek bir tutara satıyorsun.

Kablo döşeme konusunda da bizim burada bir engel olacağını pek sanmıyorum örnek vermek gerekirse. Zaten burada yıllardır fiber kablolar var, her sokakta, caddeden geçiyor. Hatta şu anki evimizin önünde bizim bakır kablonun yanından Telekom Fiber'i geçiyor. Bizim evimizin önünden geçen şeyden ben yararlanamıyorum fakat 20 metre ilerideki yeni site yararlanabiliyor. Tek olay kazı izni falan değil, var olan şeyi bile bize layık görmüyorlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,929
İsim
Sir Alex Ferguson
İlgilendiği Kategoriler
Konsol, Eğitim, Yazılım-Kodlama
Teşekkürler BTK!

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,054
İsim
Muhammet Trabzon
Maalesef arkana çoğunluğu almadığın sürece iş yaptıramazsın. Tekrar üzülerek söylüyorum bu ülkede derdini insan gibi anlattığın zaman kimse seni ciddiye almıyor. Kavga, gürültü olmadan seni ciddiye almıyorlar. Ben yaklaşık 15 yıldır internet kullanan birisiyim, aynı ilçede oturuyorum yıllardır. Durumumuz yeni bir siteye taşınacak kadar iyi değil, haliyle hep eski binalarda oturduk. Bu binalara geçtim fiberi ADSL'i bile zorlaya zorlaya veriyorlar. Ülkemizdeki insanlar fiberin bakır altyapıya göre daha maliyetli olduğunu sanıyorlar, çok yanlış. Şu an yerde döşeli olan bakır kabloları söküp satsan bile fiber optik kablonun metre başına olan ücretinden daha yüksek bir tutara satıyorsun.

Kablo döşeme konusunda da bizim burada bir engel olacağını pek sanmıyorum örnek vermek gerekirse. Zaten burada yıllardır fiber kablolar var, her sokakta, caddeden geçiyor. Hatta şu anki evimizin önünde bizim bakır kablonun yanından Telekom Fiber'i geçiyor. Bizim evimizin önünden geçen şeyden ben yararlanamıyorum fakat 20 metre ilerideki yeni site yararlanabiliyor. Tek olay kazı izni falan değil, var olan şeyi bile bize layık görmüyorlar.
Ben evime internet bağlatmak için, farklı partilerin milletvekillerine bile ulaşmak zorunda kalmıştım. Yıllardır internet kullandığım evde, altyapı yok deyip interneti iptal etmişti Telekom ekipleri. Araya milletvekilleri girince, zar zor halledebildik. Onlar bile, ellerinden bir şey gelmediğini söylemek noktasına gelmişti.

Dediğin gibi, internet meselesi bu milletin vizyonsuzluğuyla çözülecek bir mesele değil sanırım. Keşke, internet meselesinde halkın yanında duracak birileri olsa. Gelişmemizin önündeki en büyük engellerden biri bu.

Evimin önünden fiber geçse, onu kullanamazsam kafayı yerdim herhalde.

Mertmax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,108
İsim
Mert Enes Deniz
İlgilendiği Kategoriler
Playstation,Racing,Pc toplama
Ben evime internet bağlatmak için, farklı partilerin milletvekillerine bile ulaşmak zorunda kalmıştım. Yıllardır internet kullandığım evde, altyapı yok deyip interneti iptal etmişti Telekom ekipleri. Araya milletvekilleri girince, zar zor halledebildik. Onlar bile, ellerinden bir şey gelmediğini söylemek noktasına gelmişti.

Dediğin gibi, internet meselesi bu milletin vizyonsuzluğuyla çözülecek bir mesele değil sanırım. Keşke, internet meselesinde halkın yanında duracak birileri olsa. Gelişmemizin önündeki en büyük engellerden biri bu.

Evimin önünden fiber geçse, onu kullanamazsam kafayı yerdim herhalde.
Dediğin gibi sorunu bile milletvekili olmadan halledemiyoruz. Ülkede ya kayırılmış olacaksın ya da mazlum. Daha ötesi yok. En kısa süre içerisinde bir çok durumun değişmesi kesinlikle lazım. Ha evet, berbat bir durum içinde miyiz? Hayır. Fakat daha iyi ve daha ileriye yönelik işler ile umarım düzelir. Daha iyi yarınlar ile görüşmek dileği ile.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,221
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
Benim zamanında attığım konuları bulun, oradan süreçlerin nasıl işlediğini görürsünüz ülkede az çok :)

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,867
Üyeler
156,532
Son üye