Neler Yeni

Teizm yokluğunda kötü nedir?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Din olmadan kişi ahlak oluşturabilir, temellendirebilir mi?
Kötü nedir, ahlak nedir, ahlak nasıl oluşur, ahlak kötüyü nasıl belirler?

Dinler olmadan kötü nedir?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,803
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Dostum, yanlış yerdesin.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Teizm olmadan "kötü", kişinin vicdanına kalmış öznel ve dereceli bir kavramdır.

Captain Pricee

80+ Bronze
Kötü; var olan her şeyi yanlış yaptıran şeyin adıdır.
Din olmadan kişi ahlak oluşturabilir, temellendirebilir mi?
Din olmadan insanlar kendilerini ahlak ve bilgi bakımından geliştirebilirler tabii ki din ahlakın temelini atıyor ama din olmadan da ahlak mümkün.
Kötü nedir, ahlak nedir, ahlak nasıl oluşur, ahlak kötüyü nasıl belirler?
Kötü insanı yapılmaması gereken yanlış davranışları yaptıran şey/yaptığı zaman verilen addır. Ahlak insanlara ve doğaya karşı davranışlarımızı gösteren bir ölçü gibidir. Ahlak kötüyü belirlemez.
Dinler olmadan kötü nedir?
İlk soruyla aynı cevabım.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kötü; var olan her şeyi yanlış yaptıran şeyin adıdır.

Din olmadan insanlar kendilerini ahlak ve bilgi bakımından geliştirebilirler tabii ki din ahlakın temelini atıyor ama din olmadan da ahlak mümkün.

Kötü insanı yapılmaması gereken yanlış davranışları yaptıran şey/yaptığı zaman verilen addır. Ahlak insanlara ve doğaya karşı davranışlarımızı gösteren bir ölçü gibidir. Ahlak kötüyü belirlemez.

İlk soruyla aynı cevabım.
Teizm olmadan "kötü", kişinin vicdanına kalmış öznel ve dereceli bir kavramdır.
Kime göre neye göre yaptığım yanlış? Misal beni mağazadan çalmaya alıkoyacak olan kötü bilinci nereden oluşur? Onu istiyorum. Alabilme gücüm var. Bedava olarak.

Sami Järvi

80+ Silver
Kötü olan iyi olmayandır . İyi ne ise kötü de tersidir dini yoktur

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kötü olan iyi olmayandır . İyi ne ise kötü de tersidir dini yoktur
İyi nedir ki tersi kötü olsun. Bana göre istediğimin elimde olması istemediğimin var olmaması bana iyi hissettirir. Bunları kolay yoldan yaptıracak iş hırsızlık ve adam öldürmedir. Bana adam öldürmeyi kötü olarak niteleyen nedir?

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Kime göre neye göre yaptığım yanlış? Misal beni mağazadan çalmaya alıkoyacak olan kötü bilinci nereden oluşur? Onu istiyorum. Alabilme gücüm var. Bedava olarak.
Her ne kadar dini kural olmasa da yapacağın hırsızlığın başka bir insana zararı dokunduğu için kötü bir davranış olarak nitelendirirsin. Yaptığın davranışın birilerine zararı dokunuyorsa kötü dersin, ama din olmadığı için bu tamamen öznel ve kişisel vicdana bağlı olur, karmaşa ortaya çıkar.

Sami Järvi

80+ Silver
İyi nedir ki tersi kötü olsun. Bana göre istediğimin elimde olması istemediğimin var olmaması bana iyi hissettirir. Bunları kolay yoldan yaptıracak iş hırsızlık ve adam öldürmedir. Bana adam öldürmeyi kötü olarak niteleyen nedir?
He ben iyi kavramını biliyorsundur diye öyle söyledim kötüyü tek sormuştun da
İyi bir şey senin seçenekler arasında tercih etmen gerekendir. Ahlak yasasına göre sekillenir

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Her ne kadar dini kural olmasa da yapacağın hırsızlığın başka bir insana zararı dokunduğu için kötü bir davranış olarak nitelendirirsin. Yaptığın davranışın birilerine zararı dokunuyorsa kötü dersin, ama din olmadığı için bu tamamen öznel ve kişisel vicdana bağlı olur, karmaşa ortaya çıkar.
Öbür insana zararı olması neden kötüdür, ben istediğimi aldığım sürece. Kadına taciz etmem neden kötü ki? O da zevk alıyor. :D Sadece kendini bana bırakması lazım.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
He ben iyi kavramını biliyorsundur diye öyle söyledim kötüyü tek sormuştun da
İyi bir şey senin seçenekler arasında tercih etmen gerekendir. Ahlak yasasına göre sekillenir
Hocam ahlak yasası da dine göre şekilleniyor ama. Ben şimdi sokakta kaldırımda biri ile seks yapsam herkes bana ahlaksız diyecek. Neden? Çünkü bu dinlere göre doğru olmayan bir şey, hem seks hem de ulu orta yapılması. Ama teizm yokluğunda düşündüğümüzde gayet sıradan bir davranış.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Öbür insana zararı olması neden kötüdür, ben istediğimi aldığım sürece. Kadına taciz etmem neden kötü ki? O da zevk alıyor. :D Sadece kendini bana bırakması lazım.
Dediğim ve savunduğum gibi, din yokluğunda kötü denen kavram herkes için farklıdır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
904,022
Üyeler
140,281
Son üye
lugyexs
Top Bottom