Neler Yeni

Teizm yokluğunda kötü nedir?

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Çünkü bazen müslüman olduğum halde diğer olasılıklarıda öylesine düşünüp teoriler kuruyorum.
Teori kurmak farklı bir şey yani kafanda kurgular kurmak. Misal işte ya simulasyonda isek falan. Sıkıntı değil. Sadece hani imanına zarar verecekse hiç bulaşma. Hani bir çizgi var aşmamak lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Alexa müslüman mı ?
Olm -ne what? Ne diyon lan sen? Bu soruyu sormamışsın gibi davranacağım.

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx
Teori kurmak farklı bir şey yani kafanda kurgular kurmak. Misal işte ya simulasyonda isek falan. Sıkıntı değil. Sadece hani imanına zarar verecekse hiç bulaşma. Hani bir çizgi var aşmamak lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Olm -ne what? Ne diyon lan sen? Bu soruyu sormamışsın gibi davranacağım.
Kusura bakma sadece merak ettiğim için sordum.
Teori dediğim simulasyon gibi şeyler değil mesala eğer ki misal haşa Allah yoksa diyelim. öldükten sonra günün birinde evrende tekrar varlığımızı hissedebilmek. veya bu hayatımızdan öncede varmıdık ?

A0 Türkçe için özür dilerim.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Teori dediğim similasyon gibi şeyler değil mesala eğer ki misal haşa Allah yoksa diyelim. öldükten sonra günün birinde evrende tekrar varlığımızı hissedebilmek. veya bu hayatımızdan öncede varmıdık ?
Bana da oluyor. Ya Allah yoksa fikri geliyor. Sonra düşünüyorum Allah yoksa ne? Kocaman bir boşluk. Sonra diyorum Caner saçmalama.
Kafanda o mantığı oturtman gerek.

Lothunia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Can Kaya
Din olmadan kişi ahlak oluşturabilir, temellendirebilir mi?
Kötü nedir, ahlak nedir, ahlak nasıl oluşur, ahlak kötüyü nasıl belirler?

Dinler olmadan kötü nedir?
Hocam sen felsefeci filan misin jfjabsbd hergun farklı değişik bir konu yani boşver ağa bunları ne işe yarayacak bunlar

Lothunia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Can Kaya
Bana da oluyor. Ya Allah yoksa fikri geliyor. Sonra düşünüyorum Allah yoksa ne? Kocaman bir boşluk. Sonra diyorum Caner saçmalama.
Kardeşim o aklına sürekli gelebilir fakat sen kendini ibadetlere verirsen bu gibi düşünceler sıkıntılı düşüncelerdir senin açından bir an önce çıkarsın inşallah

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Kardeşim o aklına sürekli gelebilir fakat sen kendini ibadetlere verirsen bu gibi düşünceler sıkıntılı düşüncelerdir senin açından bir an önce çıkarsın inşallah
Canım ben Müslümanım. Ben dinden de çıkmam. O iş sağlam.

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx
İslam'ın varlığını kendimce şöyle kanıtlıyorum : Benim beynimi yakan en büyük şey varlığımızı nasıl hissediyoruz ? Beni ben yapan şey nedir ? Neden ben başkasını hissetmiyorken(onun yerinde olmak) neden ben benim ? Beyinden farklı bir şey olduğunu düşünüyorum.
Bu konuyada "ruh" kavramı ile açıklık getiriyorum. Beynimi yakan bir diğer şey Eğer Allah yoksa diyelim ve bu evrenin başlangıcı hakkında ki en çok desteklenen teori "Bigbang teorisi" bunu kanun olarak düşünürsek hiçlikte nasıl bir patlama oluyor ? Demek ki hiçlikte bir patlama oluyorsa hiçlik diyede bir şey yok ? Maddeler , atomlar , fizik kuralları neye göre belirlendi ? Bunlar nasıl olduda düzenli bir şekilde araya gelipte Sistemleri oluşturdu (galaksi-yıldızlar-gezegen-uydular) ilişkisi bunlar nasıl belli bir düzende oldu ? Onuda geçtim atomlar nasıl olurda tesadüfen bir araya gelip molekülleri , moleküllerde bir araya gelip nasıl olurda belli bir uyum içerisinde bir araya gelerek düzenli , uyumlu ve intizamlı çalışan Hücreyi ve organellerini , bunlarda nasıl daha büyük sistemleri oluşturdu ? Bu durumda yaratıcının olması gerektiğini düşünüyorum ve yaratıcı neden bir evren yaratsın ki boş yere ? İllaki bir amacı vardır ve bu amacında evrendeki tüm iradeli yaşam formlarını sınava sokmak , din indirmek olduğunu düşünüyorum buda tabii ki Deizm düşüncesinide ortadan kaldırır (benim felsefemce) . Mikro evrenin sonsuz olduğunu düşünüyorum birde yani atom ve atom altı parçacıklardan daha küçük yapılar olduğunu düşünüyorum. Mikro evren sonsuzsa makroda sonsuzdur diye düşünüyorum bundan dolayı BIGBANG i tam olarak desteklemiyorum. Fakat sonsuzluk varsa bizim herhangi bir net konumumuz olmaz. Buda hiçliğe gidiyor yine. Kısacası çok garip. Felsefe yaptıkça beynim aşırı yanıyor.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Müslüman dediğin bağnaz olmaz zaten, asıl sorgulayıcı olur.

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx
Allah , bize oku ve sorgula demiştir. Sorgulamalıdır insan. Zaten sorgulamadan bir şeye inanmamalı kimse. Ben Taklidi iman + tahkiki imana sahibim misal. Dinimizde söyler sadece taklidi imanın Zayıf kaldığını.

Kadir_1987

80+ Silver
Din olmadan kişi ahlak oluşturabilir, temellendirebilir mi?
Kötü nedir, ahlak nedir, ahlak nasıl oluşur, ahlak kötüyü nasıl belirler?

Dinler olmadan kötü nedir?
Annen ve baban hangi din'e mensuplar ya da inançları varmı ?
Merakımdan soruyorum ve cevaplarsan sevinirim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,636
Üyeler
138,387
Son üye
niggermany
Top Bottom