Neler Yeni

Tek Slottan fazla ram ile çalışmayan PC

ICONOM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Öztürk ÖZKANLI
Merhaba,

3 gün önce pcnin iç/dış temizliğini ve işlemci termal macun tazelemesini yaptıktan sonra bilgisayarı açtığımda anakartımın rgb ikaz lambaları beyaz renkte yandı ve ramlerde problem olduğunu gösterdi. Ramleri başka bir bilgisayarda denedim ve ikisi de çalıştı. Kendi bilgisayarımda ramleri tek tek taktığım zaman da çalışıyor. Ayrıca her bir ram slotunu tek tek denediğimde slotlarda da problem olmadığı anlaşılıyor ancak 8 gblık iki rami birden takınca masaüstünü ya da bios ekranını göremiyorum. Ayrıca rgb ikaz lambaları beyaz renkte yanmaya başlıyor. Şu an bilgisayarım sadece tek ram taktığımda çalışıyor.

Sorun belki yazılımsaldır diye önce bios reset yaptım daha sonra güncel dosyayı indirip flash bellek ile manuel olarak güncellemesini yaptım. Bu bir işe yaramadı. Belki bir çeşit donanım çakışması vardır diye ekran kartını çıkartarak deneyecektim ama işlemcimde gpu olmadığı için yapmadım fakat zaten böyle birşeyin olabileceğine de pek ihtimal vermiyorum. İşlemciyi de tekrar çıkartıp ön yüzeyine ve telefonun makrosuyla arkadaki pinlerine baktım ama bir terslik görünmüyor. Ramlerin ya da ram slotlarının sağlam olduğuna da emin oldum. Sorunun ne olduğuna ve çözümüne dair bana yardımcı olabilir misiniz? Şu an ekran kartım zaten düşük model olduğu için hem fps düşüşü çok fazla oluyor hem de birkaç program birden açınca ram kullanımı dolduğu için pc hata veriyor yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.

NOT: Daha önce benzer sorunlarda konular açılmış ancak hiçbirinde etkin veya işler bir cevap göremedim. Konular çözümsüz kalmış. Bu yüzden bu durumu anlattığım şekilde aynısını yaşayan arkadaşlar varsa tecrübelerini ve varsa çözümlerini paylaşırlarsa mutlu olurum.

Sistem:
Ryzen 5 3600 İşlemci
MSI Tomahawk Max Anakart
Asus 4 GB GTX 1050 ti Ekran kartı
Corsair Vengeance LPX ((2x8gb)-8)/ 3200 mhz/ cl16) Ram
Sharkoon 650 Watt 80+ Bronze PSU

YusufShn01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Yusuf Emre Şahin
Merhaba,

3 gün önce pcnin iç/dış temizliğini ve işlemci termal macun tazelemesini yaptıktan sonra bilgisayarı açtığımda anakartımın rgb ikaz lambaları beyaz renkte yandı ve ramlerde problem olduğunu gösterdi. Ramleri başka bir bilgisayarda denedim ve ikisi de çalıştı. Kendi bilgisayarımda ramleri tek tek taktığım zaman da çalışıyor. Ayrıca her bir ram slotunu tek tek denediğimde slotlarda da problem olmadığı anlaşılıyor ancak 8 gblık iki rami birden takınca masaüstünü ya da bios ekranını göremiyorum. Ayrıca rgb ikaz lambaları beyaz renkte yanmaya başlıyor. Şu an bilgisayarım sadece tek ram taktığımda çalışıyor.

Sorun belki yazılımsaldır diye önce bios reset yaptım daha sonra güncel dosyayı indirip flash bellek ile manuel olarak güncellemesini yaptım. Bu bir işe yaramadı. Belki bir çeşit donanım çakışması vardır diye ekran kartını çıkartarak deneyecektim ama işlemcimde gpu olmadığı için yapmadım fakat zaten böyle birşeyin olabileceğine de pek ihtimal vermiyorum. İşlemciyi de tekrar çıkartıp ön yüzeyine ve telefonun makrosuyla arkadaki pinlerine baktım ama bir terslik görünmüyor. Ramlerin ya da ram slotlarının sağlam olduğuna da emin oldum. Sorunun ne olduğuna ve çözümüne dair bana yardımcı olabilir misiniz? Şu an ekran kartım zaten düşük model olduğu için hem fps düşüşü çok fazla oluyor hem de birkaç program birden açınca ram kullanımı dolduğu için pc hata veriyor yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.

NOT: Daha önce benzer sorunlarda konular açılmış ancak hiçbirinde etkin veya işler bir cevap göremedim. Konular çözümsüz kalmış. Bu yüzden bu durumu anlattığım şekilde aynısını yaşayan arkadaşlar varsa tecrübelerini ve varsa çözümlerini paylaşırlarsa mutlu olurum.

Sistem:
Ryzen 5 3600 İşlemci
MSI Tomahawk Max Anakart
Dostum tek ram tak biosdan xmp kapat sonra PC kapatıp 2. Ram

ICONOM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Öztürk ÖZKANLI
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum tek ram tak biosdan xmp kapat sonra PC kapatıp 2. Ram
Yok, olmadı. Mesajını okuyunca biosa girdim hemen kapattım xmpyi standart 2133 mhze döndü. Hesap ekranına gelince pcyi kapattım sonra ikinci rami taktım ve açtım. Sonuç yine aynı, ekran gelmiyor. Sonra iki rami tek takarak xmpleri açıp kapattım ve çift olarak yine denedim, olmadı. Sonra slotları değiştirerek aynı işlemi yaptım, yine olmadı.

YusufShn01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Yusuf Emre Şahin
Yok, olmadı. Mesajını okuyunca biosa girdim hemen kapattım xmpyi standart 2133 mhze döndü. Hesap ekranına gelince pcyi kapattım sonra ikinci rami taktım ve açtım. Sonuç yine aynı, ekran gelmiyor. Sonra iki rami tek takarak xmpleri açıp kapattım ve çift olarak yine denedim, olmadı. Sonra slotları değiştirerek aynı işlemi yaptım, yine olmadı.
Allah Allah gerçekten çok ilginç. Tahminimce bilgisayarı temizlerken anakarta yanlışlıkla zarar vermiş olabilirsin. Sonuçta ufak dokunma ile bile arıza yapabilir anakart. Başka bir anakart bul ve bütün sistem parçalarını o anakarta takip çalıştır bakalım görüntü alabilecek misin, veya başka 2 tane ram bulup dene ama sorun yüzde 70 anakartta

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,841
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Aynı sorun benim eski bilgisayarımda da olmuştu. Onca deneyimden sonra anakartımdaki dual channel özelliğini bozmuşum. Tek kanaldan devam etmiştim.

ICONOM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Öztürk ÖZKANLI
Allah Allah gerçekten çok ilginç. Tahminimce bilgisayarı temizlerken anakarta yanlışlıkla zarar vermiş olabilirsin. Sonuçta ufak dokunma ile bile arıza yapabilir anakart. Başka bir anakart bul ve bütün sistem parçalarını o anakarta takip çalıştır bakalım görüntü alabilecek misin, veya başka 2 tane ram bulup dene ama sorun yüzde 70 anakartta

Başka bir anakarta ulaşma imkanım olursa onu da denerim ama bir süre öyle bir imkanım olmaz muhtemelen. Farklı donanım denemeden net sorunu bulursam direkt değişmesi gereken donanım varsa onu satın almayı planlıyordum. Bu arada alakana teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı sorun benim eski bilgisayarımda da olmuştu. Onca deneyimden sonra anakartımdaki dual channel özelliğini bozmuşum. Tek kanaldan devam etmiştim.
İşte onu deme ya... eğer öyleyse performans açısından düşüş yaşarım gibi tek slotta 16 gb fazla ısınır diye kullanmıyordum.

Dual channel özelliğini bozduğunu nasıl anlayabildin bi tarif eder misin? Bilgisayarcı filan mı söyledi yoksa sen bi yerlere bakıp mı çözdün olayı?

Forjest

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
693
İsim
Murat
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji,bilgisayar,yazılım,açıkkaynak işletim sistemleri,katılımsız programlar,Linux,windows,işletim sistemleri modifikasyonları
Facebook
muratist55
Bulabiliyorsanız eğer tek parça 8 gb ram bulup takarak devam edin. Ya da, anakart ile alakalı bir sorun olabilir. Anakartı iyice yıkamak gerekli tek bir partikül parça bile anakartda sorunlara neden olur malumumuzca. Kontak sprey ile anakartı tamamen yıkayarak iyice temizledim ve sorunu çözmüştüm benzer şekilde ram sorunu yaşıyordum. Uzun zaman oldu masaüstü pc'iydi.

ICONOM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Öztürk ÖZKANLI
Bulabiliyorsanız eğer tek parça 8 gb ram bulup takarak devam edin. Ya da, anakart ile alakalı bir sorun olabilir. Anakartı iyice yıkamak gerekli tek bir partikül parça bile anakartda sorunlara neden olur malumumuzca. Kontak sprey ile anakartı tamamen yıkayarak iyice temizledim ve sorunu çözmüştüm benzer şekilde ram sorunu yaşıyordum. Uzun zaman oldu masaüstü pc'iydi.
Evet şu an zaten elimdeki iki ramde çalışıyor ama bir tanesini kullanıyorum. Pcyi temizlerken yağsız kontak devre spreyi kullanmıştım zaten ve öncesinde blooverla iyice tozunu da almıştım. Montajları tekrar yaparken zorlamamaya ve sağa sola fazla dokunmamaya da özen göstermiştim. Gayr-i ihtiyari dokunmuşluğum oldu hafifçe ama o kadarından da bir şey olmaz diye düşünüyorum. Furkan Karagülle'nin yazdığı şey üstüne biraz eğilmem lazım gibi ama bir taraftan hala başka bir sorunmuş gibi de geliyor. Başka tecrübeleri olan varsa lütfen buraya yazmaya devam etsin.

şu ana kadar ilgi gösteren arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Batuw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,057
İsim
Batuhan
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları
Merhaba,

Sistem:
Ryzen 5 3600 İşlemci
MSI Tomahawk Max Anakart
Işlemci pinlerini kontrol eder misin ?

YusufShn01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Yusuf Emre Şahin

ICONOM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Öztürk ÖZKANLI
Işlemci pinlerini kontrol eder misin ?
Telefon kamerasının makro çekimiyle baktım. Genel bakışla hepsi de gayet sıralı düzgün asker gibi duruyorlar sadece bir ya da iki tanesine çok yaklaştırınca belki milimlik bile diyemeyeceğim hafif eğik gibi duruyor yani hayal meyal bir gürüntü gibi sanki çok fazla baktığımdan beynim bana oyun oynuyormuş gibi de bir hissi var yani.Çünkü sonrasında birkaç tanesinde de aynı düzeyde eğik gibi görmeye başladım sonra foto alıp aynı pinlere tekrar bakınca dümdüz olduğunu görüyorum sonra başka pinler aynı şekildeymiş gibi duruyor filan. O yarım saat biraz psikolojim bozuldu gibi oldu yani. Pinlerde sıkıntı yok gibi hocam ya. İlk etapta ben de öyle düşünmüştüm ve bayağı yarım saat filan baktım pinlere ama ondan olmaz gibi geliyor.

Batuw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,057
İsim
Batuhan
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları
Telefon kamerasının makro çekimiyle baktım. Genel bakışla hepsi de gayet sıralı düzgün asker gibi duruyorlar sadece bir ya da iki tanesine çok yaklaştırınca belki milimlik bile diyemeyeceğim hafif eğik gibi duruyor yani hayal meyal bir gürüntü gibi sanki çok fazla baktığımdan beynim bana oyun oynuyormuş gibi de bir hissi var yani.Çünkü sonrasında birkaç tanesinde de aynı düzeyde eğik gibi görmeye başladım sonra foto alıp aynı pinlere tekrar bakınca dümdüz olduğunu görüyorum sonra başka pinler aynı şekildeymiş gibi duruyor filan. O yarım saat biraz psikolojim bozuldu gibi oldu yani. Pinlerde sıkıntı yok gibi hocam ya. İlk etapta ben de öyle düşünmüştüm ve bayağı yarım saat filan baktım pinlere ama ondan olmaz gibi geliyor.
Usta o zaman salla bence bir yerler bozulmuştur değiştirecek paran yoksa takas yap 2*8 e 1*16 veren illa vardır benim önerim bu

ICONOM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Öztürk ÖZKANLI
Usta o zaman salla bence bir yerler bozulmuştur değiştirecek paran yoksa takas yap 2*8 e 1*16 veren illa vardır benim önerim bu

İşte ondan da uzak durmaya çalışıyorum. Tek slotta 16yı yakarım gibi geliyo bana hep. Dual channel olunca birbirlerini rahatlatıyor ponçikler. Sağolasın hoca ilgine teşekkürler.

Top Bottom