Neler Yeni

Telefondan maile virüs bulaşması

Bu sabah telefondan Gmail'e e-fatura adlı bir mail gelmiş. Adım ve bir miktar tutar yazıyordu. Altta da e-fatura'nızı görmek için tıklayınız yazılı bir şey vardı. İnternetten sık sık alışveriş yaptığım için sabah sersemliğiyle ne sipariş etmişim acaba diye tıkladım. Dosya PDF veya Drive üzerinden yollanmıştı sanırım. Dosyayı hangi uygulamayla açmamız gerektiğini sorduğu yerde kafama dank etti virüs olabileceği ve hemen kapattım. Ardından Mail hesaplarımın şifrelerini değiştirdim ve defalarca Kaspersky üzerinden tarama yaptım; Gmail, Google, Google Chrome vb. yerlerden çerezleri ve uygulamanın verilerini sildim. Fakat hala içimde şüphe var. (yakın zamanda Ruhi Çenet olaylarından dolayı) Ne yapmam lazım? Ayrıca cidden virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlayabilirim en azından rahatlayayım biraz.

BringThaNoize

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
814
İsim
Ahmet Aydın
Faturalar eposta eki olarak gönderilir. Drive gibi yerlere upload edilip gönderilmez. İtibar etmeyiniz.

BringThaNoize

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
814
İsim
Ahmet Aydın
nasıl yani her türlü dosyayı indirmemiz lazım
Evet ama en azından hileli bir yöntem olmadığı az çok anlaşılır. Virüslü dosya gönderenler ek kısmını kullanmaz. Genelde başka sitelere upload ederler. Çünkü dosyalar o tür sitelerde taramadan geçmiyor. Ya da upload sitelerini taklit eden sahte linkler kullanıp ordan indirebileceğini söyler. Ayrıca dosyaya bakmadan önce gönderene de bakmak lazım. Örneğin fatura falan bekliyorsan bunun gönderenini de kontrol etmek lazım açmadan önce.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
988,503
Üyeler
156,345
Son üye
lytjrtuhjfdhs
Top Bottom