Neler Yeni

Termal Macun Değişimi Laptoplarda nasıl etki eder? (REHBER)

rea1903

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
314
İsim
Rahmi Emre Altunyuva
Dostlar hazır laptopumun Termal Macununu değişecekken bir rehber hazırlayayım dedim.

Rehberin Amacı: Laptopu çok ısınan arkadaşlara Termal Macun değiştirdiğinde işlemcisine kadar soğuyacak onu göstermek.

Öncelikle Önemli Bilgileri Belirteyim:

Laptop: Asus N551JW İşlemci: İ7-4720HQ

Laptopumun Termal Macunu Alındığından beri hiç değişmedi.Zaten alındıktan sonra ilk 2 yıl oyun oynanmadı 2 yıldır oyun oynuyorum.

Termal Macun Değişimi ile birlikte Laptopun içi de temizlendi.

Kullandığım Termal Macun: XIGMATEK PTI-G3606

Evet Şimdi testimize başlayabiliriz.

Not:Bilgisayar Termal Macun değişiminde çok uğraştırdı ben alt kapağını çıkarıp hemen yaparım sanıyordum meğersem bilgisayarın kapağı ile ekranı birleşikmiş direk klavye bölümü ile birlikte anakartı çıkarıp yaptım.

Termal Macun değişimi öncesi:

Laptop Boşta

Hiçbir uygulama çalışmıyor 15 dakika webde gezinme ardından İşlemci sıcaklığımız 63 - 68 derece bandında.

Şimdi 30 dakika Valorant oyunu ardından işlemci sıcaklığımız.

Valorant oynarken işlemcim 89 Dereceyi gördü.

Ortalama olarak ise 86-87 derece arasındaydı.

Termal Macun Değişimi Ve Laptop Temizliği Sonrası

Bilgisayar yaklaşık 30 dakikadır açık ve forumda gezdim.

Hiçbir uygulama çalışmıyor 50-55 derece arasında değişiyor sıcaklık max.60 oldu.

30 Dakika Valorant Oyun testi ardından İşlemcimiz maksimum 85 dereceyi gördü ortalama sıcaklık ise 78-80 derece arasında gezdi.

Sonuç:Termal Macun değişiminin ardından boştaki işlemci sıcaklığı ortalama 10 derece azaldı.

Oyun oynarken ise 6 derece gibi bir düşüş oldu.Termal macun değişeceklere tavsiyem değişmeleridir.

Ama değişmeden önce laptopun alt kapağının çıkıp çıkmadığını öğrenin.Benim Laptopun kapağı çıkmıyordu ve biraz zorlandım.

Arkadaşlar ilk kez böyle bir yazı hazırlıyorum umarım beğenirsiniz.

Top Bottom