Neler Yeni

Termal Macun Yenileme Sonrası Sıcaklık Değişmemesi

metehan47

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Metehan Çelik Yılmaz
iyi günler bundan tam 1 yıl önce almış olduğum lenovo ideapad 3 gaming 15IAH7 bilgisayarımın termal macun yenilemesi yapmak için kasayı açtım. Termal macun işlemi öncesi oyunlarda 90-95 derece arasını gören işlemci şuan mx6 marka termal macun sürmeme rağmen 95-100 dereceleri görüyor. Termal macun uygulamasını izlemiş olduğum yüzlerce videodaki gibi saydam bir şekilde tüm alana yayarak yaptım hatta fanları yerleştirdikten sonra kontrol amaçlı bir kere daha baktım tam olarak yayılmıştı lakin sıcaklıklar niye düşmedi ve arttı anlamış değilim..
(termal macunu teknobiyotikten aldım ve orijinalliğini kontrol ettim bir sıkıntı yok)

idkidc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Bs
Macunu sürdükten sonra fanı tek seferde oturt ve kontrol etme yani tek seferde koy ve ilk açtığındaki gibi işlemci üstüce temas edecek şekilde yerleştir. Sorunun devam ederse farklı programlar ile sıcaklık değerlerini kontrol et. Kasma - donma - kilitlenme gibi problemlerin yoksa sorun ısı sensörlerinde olabilir.

metehan47

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Metehan Çelik Yılmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Macunu sürdükten sonra fanı tek seferde oturt ve kontrol etme yani tek seferde koy ve ilk açtığındaki gibi işlemci üstüce temas edecek şekilde yerleştir. Sorunun devam ederse farklı programlar ile sıcaklık değerlerini kontrol et. Kasma - donma - kilitlenme gibi problemlerin yoksa sorun ısı sensörlerinde olabilir.
Deneyeceğim teşekkür ederim

metehan47

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Metehan Çelik Yılmaz
Değerler düstü mü hocam?
hayır hocam değerler hala çok fazla. Donanım Arşivinin Youtube hesabında ısınmayan 3060 adı altında bu laptopun incelemesi var ve orada god of war oynarken işlemci sıcaklığı 70-75 ekran kartı sıcaklığı 65-70 arası gözüküyor ben az önce aynı ayarları uygulayarak god of war ı açtım ve msi afterburner kullanarak ölçümleri yaptım. benim işlemci sıcaklığım 90-95 dereceleri ekran kartı sıcaklığım 80-85 dereceleri gördü arada ciddi bir sıcaklık farkı var ve ben termal macunu mx6 ile daha 4 gün önce değiştirdim, kasa içi toz temizliğini yeni yaptım. fps açısından bir sıkıntı yok pc videodaki fpslerle aynı fpsleri alıyor sadece sıcaklık değerleri 20 şer derece daha yüksek ve ben bu durumun bilgisayarımın ömrünü azaltmasından korktuğum için çözüm arıyorum ama hala bulamadım :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam sorun ısı sensörlerinde olabilir demişsiniz ama şöyle bir durum var pcnin space tuşuna basarken bile sıcaklığı hissediyorum yani sıcaklık sadece programlarla değil kendini fiziksel olarak da fazlasıyla hissettiriyor.

Son düzenleme:

idkidc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Bs
hayır hocam değerler hala çok fazla. Donanım Arşivinin Youtube hesabında ısınmayan 3060 adı altında bu laptopun incelemesi var ve orada god of war oynarken işlemci sıcaklığı 70-75 ekran kartı sıcaklığı 65-70 arası gözüküyor ben az önce aynı ayarları uygulayarak god of war ı açtım ve msi afterburner kullanarak ölçümleri yaptım. benim işlemci sıcaklığım 90-95 dereceleri ekran kartı sıcaklığım 80-85 dereceleri gördü arada ciddi bir sıcaklık farkı var ve ben termal macunu mx6 ile daha 4 gün önce değiştirdim, kasa içi toz temizliğini yeni yaptım. fps açısından bir sıkıntı yok pc videodaki fpslerle aynı fpsleri alıyor sadece sıcaklık değerleri 20 şer derece daha yüksek ve ben bu durumun bilgisayarımın ömrünü azaltmasından korktuğum için çözüm arıyorum ama hala bulamadım :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam sorun ısı sensörlerinde olabilir demişsiniz ama şöyle bir durum var pcnin space tuşuna basarken bile sıcaklığı hissediyorum yani sıcaklık sadece programlarla değil kendini fiziksel olarak da fazlasıyla hissettiriyor.
Test ortamının sıcaklığı ile kendi ortamınızın sıcaklığı arasında çok fark olabilir ve kullanıma bağlı olarak da küçük bir fark olacaktır. Hava akımı da çok önemli fanlı soğutma sağutmalarda. Fanlarınızın olması gereken devirde çalışıp çalışmadığından emin olun. Fps değerleriniz normal ise çok fazla takılmayın bu duruma, eğer ortam sıcaklığına vs. bir çözüm üretemiyorsanız yazın grafik ayarlarınızı biraz düşürerek kartınızı çok yormamak son çözüm olacak.

metehan47

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Metehan Çelik Yılmaz
Test ortamının sıcaklığı ile kendi ortamınızın sıcaklığı arasında çok fark olabilir ve kullanıma bağlı olarak da küçük bir fark olacaktır. Hava akımı da çok önemli fanlı soğutma sağutmalarda. Fanlarınızın olması gereken devirde çalışıp çalışmadığından emin olun. Fps değerleriniz normal ise çok fazla takılmayın bu duruma, eğer ortam sıcaklığına vs. bir çözüm üretemiyorsanız yazın grafik ayarlarınızı biraz düşürerek kartınızı çok yormamak son çözüm olacak.
kullandığım ortam yaz olduğu için fazlasıyla sıcak ve hava akımı mükemmel değil ama bu şartlar altında sıcaklıkların 20 derece gibi bir farklılık göstermesi ne kadar mantıklı ?

metehan47

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Metehan Çelik Yılmaz
birisi neden olabileceği hakkında bir şey söyleyebilir mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Süleyman Aydın
İşlemci ve gpu fanını temizledin mi? Bazen çıkışları tıkayan toz vb oluyor ve toz o kadar yapışmış oluyor ki oranın bir parçası gibi duruyor.
Termal macun değişip temizliği tekrar yap dostum. Fanların çatıştığından emin ol. Sıcaklık en az 5-10 derece düşmeli

Top Bottom