Neler Yeni

TEŞEKKÜRLER MSI EKİBİ ! (MSI PBO Temp. Limit ile AM5'ler serinleşiyor)

sezerbey98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Sezer Aktaşlı
Dünden beri belki karşınıza benim ML240L V2 ile 7700x'i soğutma konularımı görmüş olabilirsiniz. TDPlerle sürekli oynayarak sıcaklığı bir düşürdüm bir arttırdım tabii bu yolda performansım allak bullak oldu. Hatta yer yer TDP yetersiz gelip CPU yine 90 derece görebiliyordu. Ta ki B650I MSI MPG Edge Wifi anakartımda bulunan PBO 75 Thermal Limit seçeneğini görene kadar. Sanırım bu özellik sadece AM5 soket MSI anakartlarda mevcut. AMD'nin TDP'si bile bir yerden sonra ısınma sorununa çözüm olamazken PBO 65 , PBO 75 , PBO 85 derece seçeneklerini MSI size hazır sunuyor. Hangi sıcaklığı max sıcaklık belirlerseniz işlemci de kendisini o sıcaklığın üstünü görmeyecek şekilde kendisini ayarlıyor.

TDP otomatikte PBO sıcaklık limitini 75 dereceye çektim çünkü 75 derece 7700X kullanmak benim için bir nimettir 65 derece olunca bana faydası olmayacak. Peki ya noldu sizce ? 5.5 Ghz ortalama hız ile rahatca RTX 3090'ı 1080p'de besleyebildim. Sıcaklık ise 70 üstü nadir gördü. Görse ne olur ki ? Gerekiyorsa 75 derece olsun performansını arttırssın kafi . Tabii siz performans düşüyor diye düşünseniz de performansım sabit kaldı. 105W TDP ile aynı fps değerlerini aldım hatta bu sefer FPS değerlerim stabil kaldı.

Kısacası MSI anakart bir tanecik sadece bir tanecik özellikle beni kölesi yapmıştır. Bu saatten sonra AM5 sokette başka bir marka aramayacağım. TEŞEKKÜRLER MSI

Bu durum sanıyorum ki B650 X670 tüm MSI anakartlarda var. Yok aga yok MSI yapıyor şu anakart işini . Umarım yanılıyorumdur umarım Gigabyte ve Asus'ta da vardır. Fakat ben bunu nedense diğer anakartları kullandığımda görmedim. Zortlamak istemem şimdi Asus Gigabyte'ta varsa :D

Peki nasıl işlemcinizi MSI B650 / X670 anakartla nasıl soğutacaksınız ?

- BIOS'tan AMD Overclocking girin Precision Boost Overdrive'dan " 75 derece limit " seçin. 85 derece psikolojikmen bana sıcak geliyor. 65 derece ise gereksiz düşük. 2 fps için 10 dereceye kıyabilirim. Bundan sonra F10 basın kaydedip çıkın.

milenix

80+ Gold
Kanka sana kötü bir haberim var: am5 platformunda ki bütün anakartlarda bu özellik mevcut. (bios güncellemek gerekebilir)

r4NG3r

80+ Silver
Msi anakart yapıyorda keşke uygulamasınıda düzgün yapsa

Top Bottom