Neler Yeni

[TEST EDİLDİ] Düşük bir güç kaynağı ile yüksek bir sistemi kullanırsak ne olur?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,186
İsim
Murat Orhan
Forumda birtakım sorular yanıtlarken son zamanlarda çok fazla karşıma çıkan bir konu vardı. Bu konulardan örnek olarak bazıları şu şekilde;

''Düşük bir güç kaynağım var bu sisteme yeter mi?''
''Eski güç kaynağımı idarelik yeni sistemimde kullanabilir miyim?''
''250W Güç kaynağım var x Ekran kartı ile x işlemci ile idarelik çalışır mı?''

Gibisinden konuları çok fazla görmeye başlamıştım. Ben de boş zamanlarımdan birini bu şekilde değerlendirip içinizi bir nebze rahatlatmak ve bütçeniz elverişli hale gelene kadar eski güç kaynağınızı kullanıp kullanmamak arasında tereddütte kalmamanız için deneme yanılma yöntemi ile sizlere sunmak istedim. Hazırsanız başlaylaım.

Elimde Asus ve Gigabyte'ın da Aktif PFC'li 300w PSU'ları bulunmaktaydı, fakat ben herkesin PSU'ları bu derece kaliteli şekilde çıkmayabileceği için daha da düşük bir PSU ile denemek istedim.

Kullanacağım Güç Kaynağının Özellikleri;

Quake ATX-250WB&P4
Quake 1289B ATX Kasası İle Gelen Bir PSU
250W Total Güç
228W Maksimum Güç
Görünürde aktif bir koruma gözükmüyor.

Ürünün Fotoğrafı:
298930070_1272357706913256_9040042180695490897_n.jpg

Bu güç kaynağını kullanacağım sistemde kullanılacak parçalar:
2 Adet RAM Bellek
2 Adet Sata SSD
Xeon E5430 2.80 Overclock ile 95W Civarı Güç çekiyor.
Sapphire R7 265 2 GB 256 Bit Ekran Kartı Stok Şekilde 150w Güç çekiyor.

Bir PSU Hesaplama sitesinden aldığım verilere göre bu sistemin maximum güçte çekeceği güç/w miktari 293W, Önerilen PSU değeri ise 350w. Biz ise bu sistemi 250w,228 max güç verebilen bir psu ile test edeceğiz.

299164235_556965969447257_3663473756866592769_n.jpg

Sistemi Kurup Güç Kaynağımızı Takmak İle İşe başladım;
298266915_757891975447127_1230012618150768580_n.jpg

Sonrasında Windows'u normal şekilde başlatmayı denedim ve tahmin ettiğim gibi, hiç bir sorun yaşamadan normal bir şekilde başlattı.​
298792002_784823626288876_2675566254180085614_n.jpg

Parçaların sistem içinde ki görünümleri bu şekilde, hem kanıt hem de detaylı olması açısından aygıt yöneticisinden paylaşıyorum,
298536901_746396056431757_3910078401691467580_n.jpg

İlk önce yavaştan başlamak adına bir saat civarı sosyal medyada gezindim,videolar izledim ve araştırma yaptım. Ne sistemde, ne de parçalarda bir anormallik yoktu.

Daha sonradan Oyun testi yapmak için ''Genshin Impact''i açıp onu da en az bir saat oynayıp gözlemledim. Aynı şekilde ne güç kaynağında ne de sistemde bir anormallik,bir koku,anormal sesler vesaire işitmedim.

Fotoğrafta, bir saat oyun testi sonucunda oluşan değerleri görebilirsiniz. (İşlemcinin fazla ısınmasının nedeni kötü macun,overclock ve stok fandan kaynaklı)
299056717_1225650368198564_1681708737491993342_n.jpg

Oyunda da oldukça zorlamış olsakta beni hala tatmin etmedi çünkü ne ekran kartı ne de işlemcimizin tamamını kullanıp fazla güç çektirememiştik.Son olarak Aida64 ile aynı anda,
Ram Belleklerimi
Ekran Kartımı
İşlemcimi

Sistem Kararlılık,yani stres testine soktum ve tam olarak 20 dakika boyunca bu testi yapmak üzere bilgisayarı açık bıraktım ve karşısında beklemeye başladım.
298509919_430892985767663_7451319873004653253_n.jpg

PSU'nun Aida64 testi ile yanyana resimleri 😁;

299107860_1283046759171909_3996746563589802275_n.jpg

Final olarak,
298606729_3248148748803010_1618902226810126503_n.jpg

Elektrik Kesintisi Simülasyonu:
Ek olarak, sistemi tam yüke aldıktan sonra güç kablosunu deneme amacı ile 5 defa tam yük sırasında kesip geri taktım. Elimden geldiğince elektrik kesintisi simülasyonu yapmaya çalıştım. Bir sorun ile karşılaşılmadan sistem yeniden başladı ve kullanılmaya devam etti.

Testin sonucu yukarıda görebileceğiniz üzere. 20 Dakika 57 Saniye boyunca Ekran kartı,İşlemci ve Ramimi %100 yüke bindirecek şekilde kullanmama rağmen tekrardan PSUmda,Sistemimde veya başka birşeyde bir anormallik olmadı. Koku,Aşırı hızlı fan,Sistemin sapıtması gibi şeyler ile karşılaşmadım. Ek olarak PSU'mun zaten güncel olarak gücünü aşan bir sistem kullandım. Çünkü eğer bu durumda karşımıza bir şey çıkarmıyorsa, sistemi ucu ucuna besleyecek veya APU sistem gibi düşük güç çeken sistemlerde idarelik olarak eski güç kaynaklarınızı idareten,yenisini alana kadar kullanabilirsiniz. Sistemi güncel olarak bu yazıyı yazmak ve bir yandan da oyun oynamak için kullanıyorum. Uzun kullanım testine aldığımı söyleyebilirim sistemi. Bir sorun yaşama durumumda sizi buradan bilgilendireceğim hiç merak etmeyin.

Soru ve Cevaplarınızı aşağıdan bana iletebilir,yorumlarınızı belirtebilirsiniz. Hepinize iyi forumlar diliyorum. :)

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Forumda birtakım sorular yanıtlarken son zamanlarda çok fazla karşıma çıkan bir konu vardı. Bu konulardan örnek olarak bazıları şu şekilde;

Gibisinden konuları çok fazla görmeye başlamıştım. Ben de boş zamanlarımdan birini bu şekilde değerlendirip içinizi bir nebze rahatlatmak ve bütçeniz elverişli hale gelene kadar eski güç kaynağınızı kullanıp kullanmamak arasında tereddütte kalmamanız için deneme yanılma yöntemi ile sizlere sunmak istedim. Hazırsanız başlaylaım.

Elimde Asus ve Gigabyte'ın da Aktif PFC'li 300w PSU'ları bulunmaktaydı, fakat ben herkesin PSU'ları bu derece kaliteli şekilde çıkmayabileceği için daha da düşük bir PSU ile denemek istedim.

Quake ATX-250WB&P4
250W Total Güç
228W Maksimum Güç

Ürünün Fotoğrafı:
Alıntıyı görüntüle

2 Adet RAM Bellek
2 Adet Sata SSD

Bir PSU Hesaplama sitesinden aldığım verilere göre bu sistemin maximum güçte çekeceği güç/w miktari 293W, Önerilen PSU değeri ise 350w. Biz ise bu sistemi 250w,228 max güç verebilen bir psu ile test edeceğiz.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Sonrasında Windows'u normal şekilde başlatmayı denedim ve tahmin ettiğim gibi, hiç bir sorun yaşamadan normal bir şekilde başlattı.
Alıntıyı görüntüle

Parçaların sistem içinde ki görünümleri bu şekilde, hem kanıt hem de detaylı olması açısından aygıt yöneticisinden paylaşıyorum,
Alıntıyı görüntüle

İlk önce yavaştan başlamak adına bir saat civarı sosyal medyada gezindim,videolar izledim ve araştırma yaptım. Ne sistemde, ne de parçalarda bir anormallik yoktu.

Daha sonradan Oyun testi yapmak için ''Genshin Impact''i açıp onu da en az bir saat oynayıp gözlemledim. Aynı şekilde ne güç kaynağında ne de sistemde bir anormallik,bir koku,anormal sesler vesaire işitmedim.

Fotoğrafta, bir saat oyun testi sonucunda oluşan değerleri görebilirsiniz. (İşlemcinin fazla ısınmasının nedeni kötü macun,overclock ve stok fandan kaynaklı)
Alıntıyı görüntüle

Oyunda da oldukça zorlamış olsakta beni hala tatmin etmedi çünkü ne ekran kartı ne de işlemcimizin tamamını kullanıp fazla güç çektirememiştik.Son olarak Aida64 ile aynı anda,
Ram Belleklerimi
Ekran Kartımı
İşlemcimi

Sistem Kararlılık,yani stres testine soktum ve tam olarak 20 dakika boyunca bu testi yapmak üzere bilgisayarı açık bıraktım ve karşısında beklemeye başladım.
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Final olarak,
Alıntıyı görüntüle

Ek olarak, sistemi tam yüke aldıktan sonra güç kablosunu deneme amacı ile 5 defa tam yük sırasında kesip geri taktım. Elimden geldiğince elektrik kesintisi simülasyonu yapmaya çalıştım. Bir sorun ile karşılaşılmadan sistem yeniden başladı ve kullanılmaya devam etti.

Testin sonucu yukarıda görebileceğiniz üzere. 20 Dakika 57 Saniye boyunca Ekran kartı,İşlemci ve Ramimi %100 yüke bindirecek şekilde kullanmama rağmen tekrardan PSUmda,Sistemimde veya başka birşeyde bir anormallik olmadı. Koku,Aşırı hızlı fan,Sistemin sapıtması gibi şeyler ile karşılaşmadım. Ek olarak PSU'mun zaten güncel olarak gücünü aşan bir sistem kullandım. Çünkü eğer bu durumda karşımıza bir şey çıkarmıyorsa, sistemi ucu ucuna besleyecek veya APU sistem gibi düşük güç çeken sistemlerde idarelik olarak eski güç kaynaklarınızı idareten,yenisini alana kadar kullanabilirsiniz. Sistemi güncel olarak bu yazıyı yazmak ve bir yandan da oyun oynamak için kullanıyorum. Uzun kullanım testine aldığımı söyleyebilirim sistemi. Bir sorun yaşama durumumda sizi buradan bilgilendireceğim hiç merak etmeyin.

Soru ve Cevaplarınızı aşağıdan bana iletebilir,yorumlarınızı belirtebilirsiniz. Hepinize iyi forumlar diliyorum. :)
Bu forumda gördüğüm en vasıflı insanlardan birisin dostum. Yaptığın testler, denediğin sorular, verdiğin emekler harbiden çok takdir edilesi. Üstelik rehber/inceleme konularını da oldukça detaylı ve öğretici şekilde hazırlıyorsun. Umarım böyle devam edersin ve bu forumu daha da bilgilendirirsin.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,066
İsim
Hacı
R7 370 + FX 6300
180W + 95W ikisi de overcloklu 300w Asus 10 yıllık PSU tık demiyor şükür :)

Karl Dönitz

80+ Bronze
Eline sağlık baya iyi olmuş.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,186
İsim
Murat Orhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu forumda gördüğüm en vasıflı insanlardan birisin dostum. Yaptığın testler, denediğin sorular, verdiğin emekler harbiden çok takdir edilesi. Üstelik rehber/inceleme konularını da oldukça detaylı ve öğretici şekilde hazırlıyorsun. Umarım böyle devam edersin ve bu forumu daha da bilgilendirirsin.
Çok teşekkür ederim, genelde hazırladığım konulara pek özen göstermediğimi düşünüyordum yazı fontudur fotoğraf kalitesidir vs. ama güncel kameram iyi çekmediği için anca bu kadar oluyor. Aksini başka bir ağızdan duymak içimi rahatlattı teşekkür ederim. Güzel övgülerin için de teşekkür ederim, Ben yaşadığım sürece pahalı diye bir şey olmayacak :D :)

İşte benim garibanım (gerçi adam gariban founderi ama neyse)

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,186
İsim
Murat Orhan
R7 370 + FX 6300
180W + 95W ikisi de overcloklu 300w Asus 10 yıllık PSU tık demiyor şükür :)
Asusun eski PSU'ları bi başka oluyor ya o daha taşır sistemi sorunsuz merak etme :D

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Çok teşekkür ederim, genelde hazırladığım konulara pek özen göstermediğimi düşünüyordum yazı fontudur fotoğraf kalitesidir vs. ama güncel kameram iyi çekmediği için anca bu kadar oluyor. Aksini başka bir ağızdan duymak içimi rahatlattı teşekkür ederim. Güzel övgülerin için de teşekkür ederim, Ben yaşadığım sürece pahalı diye bir şey olmayacak :D :)
Yemişim fontunu, kamera kalitesini. Ben içeriğe bakarım. Senin içeriğindeki detaydan kastım, yaşadığın her şeyi anlatman ve merak eden olur diye bildiğin diğer şeyleri de paylaşman. Bu benim nazarımda yeterli ve takdir edilesi bir şey.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,186
İsim
Murat Orhan
Yok yav Gariban sadece benim daha önceden ucuz pc toplama adı altında yaptığım bir seri founderofgariban o serinin bulucusu gibi bir şey oluyor diye öyle koymuştum foruma kayıt olurken :D Hikayesini de anlatmış oldum
İşte benim garibanım (gerçi adam gariban founderi ama neyse)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yemişim fontunu, kamera kalitesini. Ben içeriğe bakarım. Senin içeriğindeki detaydan kastım, yaşadığın her şeyi anlatman ve merak eden olur diye bildiğin diğer şeyleri de paylaşman. Bu benim nazarımda yeterli ve takdir edilesi bir şey.
Çok teşekkür ederim ben de bu şekilde yaklaşıyorum zaten. Ayrıca pp yüzünden + saygım var sana c3

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Eline sağlık.

• Muhteşem
Reaksiyonlar: cici
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,872
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar

Quake ATX-250WB&P4
250W Total Güç
228W Maksimum Güç

Ürünün Fotoğrafı:
Alıntıyı görüntüle

2 Adet RAM Bellek
2 Adet Sata SSD

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Sonrasında Windows'u normal şekilde başlatmayı denedim ve tahmin ettiğim gibi, hiç bir sorun yaşamadan normal bir şekilde başlattı.
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Ram Belleklerimi
Ekran Kartımı
İşlemcimi

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Final olarak,
Alıntıyı görüntüle

Hocamhala aynı psu damı sistem .Eğer hala aynı sistemdeyse 1 hafta test edip sonuçları yazabilirmisiniz .Psu dan gelen koku veya psu yanması gibi durumlar genellikle 1 aydan sonra oluyor.Burda da pc nin çektiği güçten daha az güçteki psu yu 1 hafta kullanırsak yanar gibi geliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,186
İsim
Murat Orhan
Eline sağlık.
Çok teşekkür ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocamhala aynı psu damı sistem .Eğer hala aynı sistemdeyse 1 hafta test edip sonuçları yazabilirmisiniz .Psu dan gelen koku veya psu yanması gibi durumlar genellikle 1 aydan sonra oluyor.Burda da pc nin çektiği güçten daha az güçteki psu yu 1 hafta kullanırsak yanar gibi geliyor.
Güncel olarak değiştirmeyi düşünmüyordum zaten. Diğer kullandığım parçaları da Gariban Evolution Eco için test etmem gerekiyordu o açıdan da iyi olur.

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Suna dikkat etmek gerek, burada zaten eski bir sistem ile kullanilmis. Daha guncel anakartlarda gerekli baglantilari PSU'da bulamayabilirsiniz, coklayiciya donusturucuye falan bulasmayin.

Bu arada ASUS ve Gigabyte kullansan da fark etmezdi, dusuk kalibre PSU'lar arasinda fark olmasi dusuk ihtimal. Temel internal tasarimi ayni veya cok cok benzer olur.

Olay burada 300W degil, 12V kanalindan giden amper. Ona bakmak daha mantikli trilyonlarca depolama aygiti kullanmiyorsaniz.

Top Bottom