Neler Yeni

TestOtomasyon Tarafında Kendini Geliştirmek İsteyenler için.Selenide vs Selenium

ilkan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
ilkan
Öncelikle Merhaba arkadaşlar .Bugün sizlere Test Otomasyon'da U/I tarafında WEB sayfası üzerinde nasıl Test yapılır bundan bahsedicem.
Bu benim kariyerimde hazırlayacağım ilk makale olucak. Peki neden bunu burada paylaşıyorsun diyenler olucak, Neden mediumda ya da linkedin' de paylaşmadın diyenler olucak. Kısaca cevap vermek gerekirse ;
Ben bu Donanım Arşivi ailesini çok seviyorum ve değer veriyorum, Forumun ilk açıldığı günden beri üyeyim , Her ne kadar aktif olarak etkileşimde bulunmasamda sadece okuyan ve bilgi edinen taraftayım.
Konumuza dönücek olursak Selenium nedir ?
Selenium’u tanımlayacak olursak tarayıcı otomasyon aracı diyebiliriz. Yani web siteniz üzerindeki bazı adımların sizin belirleyeceğiniz şekilde tarayıcı üzerinde otomatik test eden bir araç. Örneğin web sitenizde bir kullanıcı giriş alanı var ve bunun çalışıp çalışmadığını istediğiniz zaman test etmek istiyorsunuz. Kullanıcı giriş sayfası için test etmek istediğiniz adımları oluşturup istediğiniz zaman tek bir komutla bunların testini yapıp size bir rapor sunmasını sağlayabilirsiniz. Selenium’u çeşitli programlama dilleri ile yazabilirsiniz Python,java,ruby vb. http://www.seleniumhq.org/about/platforms.jsp bu sayfadan Selenium’un hangi platformları desteklediğini kontrol edebilirsiniz. Ben yazım boyunca Python üzerinden anlatacağım ama genel hiyerarşik yapı olarak kullandığımız dil bir şeyi değiştirmeyecektir sadece kullandığımız dil farklı olduğu için syntax değişecektir.
Selenide Nedir ?
Selenide da bir test otomasyon framework'üdür. İkisinin arasında ki farkları paylaşacağım linkden kontrol edip inceleyebilirisinz Link > https://selenide.org/documentation/selenide-vs-selenium.html

Evet şimdi Gelelim bir Selenium & Selenide projesi oluşturmaya. Tercih etmiş olduğunuz idea ile yeni proje oluşturalım . Ben intellij idea ultimate edition kullanıyorum , öğrenci iseniz sizde bunu ücretsiz kullanabilirsiniz. Piyasada en çok tercih edilen idea budur. Normalde ücretli bir idea sanırsam yıllık 150dolar civarı filandı.

Uygulamamızda New project diyip açıyoruz. Example code'u seçmeyi unutmayın!.
1638807929156.png

tabi projeyi oluşturmadan önce bilgisayarınızda bir SDK ( JDK) kurulu olması lazım , hiç sdk kurulumu yapmadıysanız şu şekilde de indirebilirsiniz. ( Eğer intellij idea kullanmıyorsanız internetten jdk kurulumu hakkında araştırma yapmanızı tavsiye ederim bkz )
1638808116055.png

1638808135800.png

Evet jdk ' mızıda indirip seçtikten sonra devam edebiliriz. Ben Test Framework olarak TestNG kullanıyorum onun documantation erişmek için ise bkz
Next diyip diğer ekrana geçtiğimizde idea bize otomatik olarak bize ekliyebileceğimiz dependencies ' leri önümüze sunucak. Biz burda Allure ve Selenide ve WebDriverManagment seçeceğiz ( Allure 'un ne işe yaradığını diğer makalelerimde aktaracağım beklemede kalın )
1638808595859.png

ve projemizi oluşturduk :blobdance::kedi:

intellij idea Bizim için örnek bir code bloğu hazırlamış vaziyette bize projeyi sunuyor ve yazmaya başlıyoruz.

Gelecek Makalemde örnek youtube videosu ile birlikte bu test sürecini daha detaylı işleyeceğim.
İyi Forumlar. Yararlı Bulduysanız ne mutlu.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,444
Üyeler
140,199
Son üye
asafkrc
Top Bottom