Neler Yeni

Tetiklenmeyen Anakart

Peregrine

80+
Arkadaşlar merhabalar, 18 gündür kullandığım yeni bir sistemde anakart tetiklenmemeye başladı. Aslında geçen haftada aynı sorun gerçekleşti parçaları kablolarına kadar komple söküp tekrardan montajlayıp denediğimde sistem açılmıştı. Aynısın yaptığımda bu sefer sonuç alamadım... Şimdi benim aklıma takılan bir türlü de işin içinden çıkamadığım bir sorun var; bundan önce de kullandığım sistemimde de aynı sorun gerçekleşti o da h87 chipsetli 4. nesil bir i5 işlemciye sahipti... sistem bir andan kapandı, hiçbir şekilde tetik almadı, bazen kendi kendine açıldı ve gücü keserek kendisini kapattı ve bu şekilde loop'a girip hiç açılmayacak hale gelmişti. Kartı alıp bilgisayar tamiricisine götürdüm o da işin içinden çıkamadı üstüne karta ait olan parçaları uydurukları ile değiştirerek (bios pili ve wifi kartı) üstüne de tespit edemediği arıza ücreti olan 50 lirayı talep etti. Kart çöp oldu umudu keserek bi kenara attım 1 sene sonra tekrardan yeni bir sistem topladım bunda da aynı sorun gerçekleşti. Kartı vatan bilgisayardan aldım ve garanti işlemleri için bugün kendilerine teslim ettim.

Yeni sistemimin ana bileşenleri;

- msi h510i pro wifi anakart
- intel core i5 11400f işlemci (cooler master hyper 212 black edition + cooler master mastergel pro termal macun ile soğutulmakta olup boşta 40 yük altında 60 derecede çalışmaktaydı) + nzxt manta kasa ile güzel bir hava sirkülasyonu oluşturmuştum.
- corsair vengeance rgb rs 3200mhz ddr4 32gb ram
- gigabyte gtx1660s gaming oc ekran kartı
- cooler master mwe v2 650w 80+ bronze psu

Bu bileşenlerden ekran kartı, işlemci soğutucusu ve psu eski sistemimden kalan parçalardır. bunlar dışında diğerleri sıfır alındı. Sorun oluşmadan önce bilhassa yük altında iken kasadan çıt çıt diye sesler gelmekteydi bu sesler eski sistemimde de bozulmadan önce oluşuyordu.

Arıza tespiti için yaptıklarıma gelirsek;

anakart üzerinde herhangi bir yanık görmedim, koku almadım.
ramleri çıkararak denedim yok, komple söküp o şekilde denedim tetiklenmedi.
ekran kartını söktüm o şekilde denedim açılmadı.
cpu 8 pin güç bağlantısını söküp denedim açılmadı.
sata bağlantılarını ve güçlerini söküp denedim yine açılmadı.
tüm bunları bir de anakart üzerinden tornavida ile power switch pinlerine kısa devre yaparak deneyeyim dedim hiçbir şekilde tetik yok.
kartın üzerinde herhangi bir güç ledi olmadığı için güç alıp almadığını eski bir optik mouse bağlayarak baktığımda mouse'un lazer ışığı yanmıyordur. ayn şekilde ethernet portunda da ışık yanmıyordu.
sorun psu'da mı diye bakmak adına 12 pin bağlantısı üzerinden tel ile kısa devre yaptım psu açıldı.

son olarak bios güncellemesini bilgisayarı topladığım ilk gün yapmıştım.

Buraya kadar bu anakart çöp görünüyor, ancak bu sorunun yeni sistemde de tekrar etmesi benim kafamda bir soru işareti oluşturuyor. Acaba anakartlarımı kullanılmaz hale getiren psu mu diye düşünüyorum. Odamda tüm elektroniklerin bağlı olduğu ana prizde akım koruyucu aparat mevcut bu arada.

bu ya da benzeri ile karşılaşan var mı burada? sizce de sorun psu'da olabilir mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,847
Üyeler
156,687
Son üye
lama
Top Bottom