Neler Yeni

TYT İçin Kaynak Önerileri

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx

Arkadaşlar merhaba , ben YKS 2020'de fena olmayan bir sıralama
yaptım. Kullandığım kaynakları bir iki konuya yazmıştım ama sürekli aynı sorular geldiğinden bir konu açıp oraya yazmak istedim.
Not : Kullandığım kaynakların büyük çoğunluğu orta seviye ve üstüne hitap ediyor. Sizlere fikir vermesi açısından yazıyorum.
TYT Matematik : Soru Bankaları

Alıntıyı görüntüle
1 345 zaten klasikleşti artık ben çözerken çok zevk almıştım orta seviyelere başlangıç için ideal bence
2 Bilgi sarmal ortanın bir tık üstü diyebilirim sorularında ÖSYM tipi kısımları düz metinli soru ağırlıktaydı ve bu benim bir mat kitabında aradığım en önemli şeydi açıkçası bu o konudan iyi.
3 3d yayınları tyt mat soru Bankası problemler kısmını beğenmiştim bu da orta üstü bir kitap çözülebilir yani
4 Challenger soru bankası isminden de belli ben bitiremedim bunu ama %70 bitti içinde klasik problemler değil de işte akıl yürütme ve eleştirel düşünme tahmin etme ve zihinsel beceri soruları gibi bölümler bulunuyor zorlanmak istiyorsanız birebir(içinde geo da var cidden sağlamdı geosu :)

Alıntıyı görüntüle
Problem kaynakları
1 Bilgi sarmal problem bence ortanın altı bir kitap gayet iyi hazırlanmış gelişim açısından rahatça çözülebilir
2 Okyanus master orta üstü bir kitap değişik sorular var içinde aynen Challengerde olduğu gibi ve içindeki geo da baya iyi.
3 Apotemi problemler şimdi bu kitap benim ilk tyt mat adına çözdüğüm kaynak yazın başında almıştım neden mi ? Ben de bilmiyorum ama tamamını süre tutarak çözdüm ve çok hızlandırdı beni
Bu kadarına gerek var mıydı bence hayır ben çok az tyt mat denemesi çözdüm keşke tyt Matta kaynak değil de deneme çözseydim ama sonuç olarak öyle PEKİ BU KADAR KAYNAĞI NASIL ÇÖZDÜM sınavın son gününe kadar her gün 3 4 test problem 3 4 test geo çözdüm bunları yapmadıysam branş veya genel deneme çözdüm bu sayede kaynaklar eridi.
yada böyle süreci bitirdik.
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Evet şimdi geldik beni en çok zorlayan derse: geometri. Bahsetmiştim 9da hoca anlattı ben dinlemedim yada anlamadım 10da da 9 olmadığı için halledemedim 11de bir şeyler yaptım üçgen dörtgen sıfır çember ve katı cisim hafif temelli geçtim 12 yazına.
Ego yaptım ben birey b den başlarım dedim falan 1 ay kaybettim çünkü çözemedim sonraki serüveni size de öneriyorum iyi ki yapmışım.
1. olarak @kenankarailegeometri hocamdan üçgen dörtgen PDF çıkardım tamamını dinledim sonra karekök sıfırdan çözdüm
2. Olarak sadık uygundan pekiştirdim üçgen dörtgeni sonra birey b üçgen çözdüm bundan sonra da klasik kaynak çözmedim
3. Aşamada yeni nesil endemik çözdüm bu sorulara olan bakış açımı değiştirdi
4. Ve son aşamada 7 adımda geo ve paraf çözdüm böylece geomu zirveye çıkardım

Tavsiyeler :

HER GÜN ÇÖZÜN.

Geometri aşinalık istiyor her gün 2 test bile olsa çözmeniz size uzun vadede çok iyi sonuçlar aldırır

ASLA PES ETMEYİN karekök sıfırda bile bir soruda 30 dk falan düşündüğüm oluyordu ama ona benzer başka bir soru gelince 10snde hallediyordum

ACELECİ OLMAYIN geo hemen sonuç veren bir ders değil azimle devam ederseniz gelişiminize siz bile şaşıracaksınız

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Şimdi 9.sınıfta hocamız vardı ve dersini düzenli dinlerdim bu da bana + olarak geri döndü 9.sınıf fiziği ama 10.sınıf fiziğim sıfırdı hele optikte bayaaa berbattım. Neyse biz 11 e geçtik hocamız çap fasiküllerinden ödev verirdi hocamın sayesinde ben de optik dalga dışında tamamını bitirdim 11.sınıfta. neyse yaza girdik hala optik sıfır ne yapsam diye düşünüyordum ben de en iyisi 1 haftamı optiğe vereyim dedim ve bu sayede bitirdim optiği ve en baştan kronometre yayınlarına başladım sonra bilgi sarmalı bitirdim ve bu bana yetti şimdi kanallara geçelim

YOUTUBE KANAL ÖNERİLERİ:

1) @ertansinansahin yani açıkçası konuları tam olarak öğrenmek istediğimde Ertan hocanın eski canlı kayıtlarını izliyordum

2 @fiziklebaris genel işlemlerle ilgili yani pratik amaçlı izlerdim barış hocayı

ÖZEL TAVSİYELER
1) GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMEYİN aslında kavrayınca en kolay ve ennnn zevkli fen dersi fizik oluyor çünkü her an gözlemleyebiliyorsun bu tyt fizik için de geçerli
2) optiği ve bu tarz uzun konuları asla ertelemeyin oturun çalışın en zorlandığın konu hangisi ise ona en fazla çalış
3) MEB KİTAPLARI özellikle 11 12.sınıf için ayrı konuşacam da şimdilik 9 ve 10.sınıfı konuşayım istiyorum. Ben sınava 1 ay kala fen tektarlarımı MEB kitabından yaparken şunu fark ettim aslında konu anlatım kitabına ihtiyaç yok açıp ders kitabını biraz kurcalarsanız gayet iyi hazırlandığını görürsünüz yks için çok değerli
4) SORGULAYIN yani işte basınç anlatıldı işte formüller verildi iyi hoş da onlar nereden geliyor . Kaldırma kuvveti anlatıldı iyi hoş da bunun basınçla ilgisi ne yani sadece batan hacim mi. Optikte örneğin neden kırıcılık indisi yüksek yerden düşüğe geçerken kırılma oluyor bu tarz sorgulamalar konuyu unutmanızı imkansızlaştırıyor olabildiğince araştırın bu tarz soruları :)
5) GÖZLEMLEYİN yani fizik dediğimiz şey etrafta neeler olup bittiğini gösteriyor size de gözlemlemek düşer
Sorularınızı yorum olarak atabilirsiniz :)

BENİM YAPTIĞIM DOĞRUDUR ASLA DEMEDİM YİNE TEKRARLIYORUM SADECE FİKİR VERMESİ AÇISINDAN HAZIRLIYORUM LÜTFEN İYİ İSTİFADE EDİN

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Geldik tyt kimya dersine çok kısa 10dan 11 e geçenlere bir önerim olacak kesinlikle mol kavramına iyi çalışın lütfen:)
Ben 9 ve 10.sınıfta hocayı dinlerdim temelim vardı. 11de hocamız zorunlu ödev veriyordu bu sayede 345in kimyasını bitirdim. Yaz ayında da bir kaynak çözdüm ama ne olduğunu söylemeyeyim hiç hiç memnun değildim yani tyt kimya serüvenim bu kadardı beni pek zorlayan bir ders değildi zaten :)
YOUTUBE KANAL TAVSİYELERİ
Görkem hocadan tyt kimyayı dinlemiştim yeterli de olmuştu açıkçası ama bir kanal daha önerecek olursam benim hocam kanalındaki görkem şahin hocamı öneririm ayt kısmı için kullandım o videoları ama tytsi de elbet iyidir
GENEL TAVSİYELER
1) MEB KİTAPLARI yine mi diyeceksiniz evet yine yani geçen sene ben MEB kitaplarının bu kadar iyi hazırlandığını bilseydim kesinlikle oradan çalışırdım siz de inceleyin bence gayet iyi hazırlanmış kitaplar
2) KİMYASAL TÜRLER ARASI ETKİLEŞİMLER VE MOL KAVRAMI
Mol kavramında derine inmenize gerek yok temel işlemlere hakim olmanız yeterlidir ama kimyasal türler arası etkileşimler hem soru değeri olan bir konudur hem de aytde organiğin anlaşılması için çok gerekli bir konu yani derine inmenizde baya fayda var . Bağlar nedir niye oluşuyor iyonik bağ niye oluşuyor vs vs
3) KONULARI BAĞLAYIN karışım çalıştınız kimyasal türler konusuyla bağdaştırın işte periyodik cetvel çalıştınız kimyasal türler konusuyla bağlayın yani kendinizce açıklamalar yapmayı deneyin konularda böylece unutmayı imkansızlaştırırsınız

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Evet geldik tyt fenin son dersine "biyoloji".
YOUTUBE KANAL ÖNERİLERİ
1) @biyojedi 2) @selinhoca 3) @doc.teaching
GENEL TECRÜBELERİM:
1)EZBER KISIMLARDA SAÇMALAMAK Konu çalışırken ezber kısımları geçersek örneğin hücre çalışınca bir bilgi gördün onu öğrenmekte aşırı zorluk çekersem basit şifreler oluştururdum belki daha erken ama bitki biyolojisi beni en zorlayan konu olduğundan oradan örnek vereyim "ok attım yukarı çıktı içe saplandı" odun borusu yani ksilem (ok) yaprakta floemin yukarısında ve kökte iç tarafta bulunuyor bu şifreyi konunun üstünden 7 ay geçmesine rağmen unutmadım çünkü saçma. Yani ne kadar saçmalarsanız o kadar aklınızda kalıcı olur bence.(ama her şeyde bunu uygulamak size çok zarar verir sadece aşırı zorlandığınız yerlerde kullanın)
2) KONULARI BAĞLAMAK
Her dersin altına yazdım çünkü benim başlıca kuralım buydu yani hücre çalışırken enzim bilgilerimi kullanırdım nasıl mı ribozomu anlamada kullanırdım yada ne bileyim hücre zarından geçişlerde kimyadaki karışım bilgilerimi kullanarak yorumlar geliştirirdim siz de konular arası veya disiplinlerarası geçişler yaparak kalıcı hale getirebilirsiniz
3) BOL SORU ÇÖZMEK
Biyolojiyi çerez niyetine çözerdim çünkü konuyu sağlam çalıştıktan sonrası aşırı zevkli oluyordu bu sayede baya bir kitap da çözebildim
4) BU ÇOK AYRINTI BU SINAVDA ÇIKMAZ SAÇMALIĞI
şimdi biz sınav senemize hazırlanırken genel olarak sınavın nasıl geleceği nelerden zorlanacağımız vs belliydi ama bize sağlam bir fake attılar o yüzden şu vakitten sonra ayrıntı basit zor bilgi demeden her yeni bilgiyi öğrenmeye çalışın.(bu bana ayt biyoda çok şey kattı ama tyt için de önemli)
5)SÜREKLİ UNUTUYORMUŞ GİBİ HİSSETMEK
Arkadaş zaten kimse senden konunun %100üyle sınava girmeni istemiyor ki konuyu bildikten sonra gerekli bilgiler oluyor bunu çağırabilmen sana o soruyu yaptırır yani %100ünü bilmek değil. Lafın kısası şu elbette unutacaksın ama bunun aşırı normal bir şey olduğunu sakın unutma
6)MEB KİTAPLARI
Yine yeni yeniden evet yine MEB kitaplarını kullanın diyeceğim kaç defa açıkladım bilmiyorum ama müfredatın çizgileri orada belirlenir yani senden istenen biyoloji bilgileri orada olduğu için çok önemsiyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.
Verdiğim öneriler tamamen bireysel tecrübelerimden oluşmaktadır, hiçbirinin kesinliği yoktur.
Ayrıca bu konudaki tecrübeli arkadaşlar vakit bulunca eklemeler yaparsa çok sevinirim.

İyi forumlar .
@DOGANALPASLAN hocam ben 9.sınıfa geçtimde (anadolu) bana kaynak lazım kolay-orta-zor şeklinde ve ben konu açsamda herkes teker teker söylediği için kafam karışık bana güzelce önerebilme şansınız var mı ? Ben 9.sınıfı baya iyi kapatmak istiyorumda.

Aykut4057

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
972
İsim
Aykut bütüner
paragraf için hangi kaynağı önerirsiniz.

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
paragraf için hangi kaynağı önerirsiniz.
Konuyu okuyun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eklememişim daha. Eklerim bit ara.

Asfalt Osman

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,511
İsim
Umut
Instagram
Ergelenu
Discord
Asfalt Osman #2131
Konuyu okuyun.

Eklememişim daha. Eklerim bit ara.

Hocam ınstagramdan beni engellediniz mi

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10

EgoistmanTR01

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,706
İsim
Egemen Toz
Çok güzel bir rehber eline sağlık 2022 YKS tayfadanım :D (Öyle deniyor heralde)
Tyt çalışma dönemim güzel bir konu motivasyon konuşmaları da var

Dark Lightning

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,561
İsim
-
İlgilendiği Kategoriler
-