Neler Yeni

VA mı daha iyi IPS Monitörmü

ijustfaruk

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Peki bir şey daha 7/24 oyun oynamayacağım arada film vs izleyebilirim bu nedenle gözümü fazla yormayacak bir monitör düşünüyorum hangi panel daha mantıklı ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

7/24 oyun oynamayacağım arada film vs izleyebilirim bu nedenle gözümü fazla yormayacak bir monitör düşünüyorum.
Mavi ışık filtresi olan bir model tercih etmeniz lazım windows ayarlarından gece ışığınıda açıp kendinize göre ayarlarsanız bir sorun olmaz

ByDevlet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Muhammed Fatih Arslan
Mavi ışık filtresi olan bir model tercih etmeniz lazım windows ayarlarından gece ışığınıda açıp kendinize göre ayarlarsanız bir sorun olmaz
Aldığım modelde de dediğiniz özellik mevcut benim merak ettiğim 7/24 oyun oynamayacağım arada film vs izleyebilirim bu nedenle gözümü fazla yormayacak bir monitör düşünüyorum hangi panel daha mantıklı ?

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,776
İsim
Mert Can Ergün
ikisi de iyi

ijustfaruk

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Aldığım modelde de dediğiniz özellik mevcut benim merak ettiğim 7/24 oyun oynamayacağım arada film vs izleyebilirim bu nedenle gözümü fazla yormayacak bir monitör düşünüyorum hangi panel daha mantıklı ?
Orasını bilmiyorum ama gaza gelip tn panel almayın pişman olursunuz renklerle çok işim yok hem güzel gözüksün hem akıcı olsun diyorsanız aldığınız model gayet yeterli parlaklığı abartmazsanız gözünüz yorulmaz

ByDevlet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Muhammed Fatih Arslan
Orasını bilmiyorum ama gaza gelip tn panel almayın pişman olursunuz renklerle çok işim yok hem güzel gözüksün hem akıcı olsun diyorsanız aldığınız model gayet yeterli parlaklığı abartmazsanız gözünüz yorulmaz
Peki çok teşekkür ederim ben cevabımı aldım için rahatladı.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,159
İsim
haro
Ezbere konusanlara falan bakma İPS en kötü paneldir çünkü İPS Glow sorunu var. Ama hangi paneli almalıyım dersen İPS öneririm.

VA panel en iyi panel çünkü glow sorunu yok varsada binde bir modelde çıkar.
VA panel siyah sahne performansı harikadır 3000:1 kontrast var. İPS'lerde 1000:1 bazen 800:1 kontrast var.

Ama VA panelin en büyük dez avantajı ghosting. VA panelleri hızlandırmamışlar yada hızlandıramamışlar. O sebeple İPS almak zorundasınız. İPS'in renkleri her zaman VA'dan asla iyi degildir millet ezbere konuşuyor. Renk gamutları önemli monitörün renk gamutları ne kadar iyiyse o kadar iyidir. İPS VA'dan iyidir diye bir kural yoktur. Renk gamutu iyi olan bir VA İPS'den iyi olabilir. Renk gamutu iyi olan bir İPS VA'dan iyi olabilir. Olay bundan ibaret.

Son düzenleme:

Yasin / EsquaReD

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,015
İsim
Yasin
Hocam ben ikisinide kullandım ve aralarında benim açımdan bi fark yok. Oyun ve filmae va almanı öneririm. Ama va larda ışık süzmesi falan oluyomuş galiba onu iyi araştır aralarında pek fark yok. Va siyahı daha siyah beyazıda daha beyaz gösterir.

Osmanbayirr

80+ Bronze
Ezbere konusanlara falan bakma İPS en kötü paneldir çünkü İPS Glow sorunu var. Ama hangi paneli almalıyım dersen İPS öneririm.

VA panel siyah sahne performansı harikadır 3000:1 kontrast var. İPS'lerde 1000:1 bazen 800:1 kontrast var.

Ama VA panelin en büyük dez avantajı ghosting. VA panelleri hızlandırmamışlar yada hızlandıramamışlar. O sebeple İPS almak zorundasınız. İPS'in renkleri VA'dan asla iyi degildir millet ezbere konuşuyor. Renk gamutları önemli monitörün renk gamutları ne kadar iyiyse o kadar iyidir. İPS VA'dan iyidir diye bir kural yoktur. Renk gamutu iyi olan bir VA İPS'den iyi olabilir. Renk gamutu iyi olan bir İPS VA'dan iyi olabilir. Olay bundan ibaret.
Işık sızması sadece Ips panellere özel bir durum değildir. Çerçevesi ince tasarıma sahip olan Monitörde bu sorun gözükebiliryor ayrıca Ips Paneller Tn panellere göre daha canlı ve daha gerçekçi renk tonuna sahiptir.

semi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Semih Ada Sağıroğlu

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,159
İsim
haro
Işık sızması sadece Ips panellere özel bir durum değildir. Çerçevesi ince tasarıma sahip olan Monitörde bu sorun gözükebiliryor ayrıca Ips Paneller Tn panellere göre daha canlı ve daha gerçekçi renk tonuna sahiptir.

Ben mesajı ezbere konuşan arkadaşlar için yazdım. TN'i hiç işin içine katmdan :).
İPS Glow ile ışık sızmasını karıştırmışsın. Işık sızması ve İPS Glow aynı şey degildir.

ijustfaruk

80+ Gold
En İyi Cevap
1

Ama VA panelin en büyük dez avantajı ghosting. VA panelleri hızlandırmamışlar yada hızlandıramamışlar. O sebeple İPS almak zorundasınız. İPS'in renkleri VA'dan asla iyi degildir millet ezbere konuşuyor. Renk gamutları önemli monitörün renk gamutları ne kadar iyiyse o kadar iyidir. İPS VA'dan iyidir diye bir kural yoktur. Renk gamutu iyi olan bir VA İPS'den iyi olabilir. Renk gamutu iyi olan bir İPS VA'dan iyi olabilir. Olay bundan ibaret.
Şuan tn panel bir model kullanıyorum ama ışık sızması sorunu bendede var(ips glow ve ışık sızmasının aynı şey olmadığını az önce öğrendim)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,860
Üyeler
140,570
Son üye
mustafacc
Top Bottom