Neler Yeni

İnceleme [VALORANT] Oyun ve Günlük Kullanım İçin Laptop Optimizasyonu (S700 & TG-30)

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Biliyorsunuz ki VALORANT, son zamanlarda optimizasyonu kötü olan ve laptoplarda ciddi anlamda sorunlar çıkartan bir oyun.
Yaz boyunca oyunu laptoptan oynayacağım için elimdeki 400TL bütçeyle laptopta bir yenilemeye gittim.

Öncelikle bu parayla Thermaltake TG-30 aldım, siz Teknobiyotik üzerinden MX-4 alırsanız daha iyi bir soğutma performansı elde edebilirsiniz.

Aslında bu plan daha önceden aklımda vardı.
Yaklaşık 1 ay önce forumda açtığım konu sonrası laptoptaki HDD'nin ciddi anlamda bozulduğunu ve veri kaybı yaşayabileceğimi öğrendim.
Ben de @keremcnsz24 'ün önerisi sonrası HP S700 250GB M.2 SATA SSD'yi aldım.
M.2 SATA evet. M.2 Portlu SATA SSD.

SSD Dün elime ulaştı.
Akşam saatlerinde Twitch'te yayın yaparken diğer yandan SSD'yi laptopa monteledim.

Not: SSD ile birlikte gelen vida laptopa uymadı. Yerine başka bir vida buldum. Aklınızda olsun.

HDD'yi Macrium Reflect yazılımı ile SSD'ye yazdım. Komple Windowsu aktardım.
Sonrasında BIOS üzerinden Boot işlemini SSD'nin üzerine aldım.

İlk açılış biraz geç oldu ama sonrasında elde ettiğim değerler müthişti.

Aynı şekilde geçtiğimiz haftalarda öylesine kasayı açtım, işlemci fanını söktüm ve hem işlemci hem de stok fan üzerindeki macunun neredeyse tamamen buharlaştığını görmüştüm.
PC'de kullanmak için termal macun almışken laptopta da macun değişikliği yapayım dedim.

Windows:
Sistem Açılma Süresi ort. 140 saniyeden ort. 13 saniyeye düştü.
Chrome Açılma Süresi ort. 20 saniyeden ort. 4 saniyeye düştü.
Ayarlar Açılma Süresi ort. 10 saniyeden ort. 2 saniyeye düştü.
Oturum açma sonrası masaüstünün yüklenme süresi ort. 20 saniyeden ort. 3 saniyeye düştü.

İndirmeler:
Before: 100Mbps İnternet ile 1.2GB'lık Oyun Güncellemesi Yaklaşık 30 dakikada tamamlandı.
After: 50Mbps İnternet ile 7.2GB'lık Oyun İndirmesi Yaklaşık 17 dakikada tamamlandı.

VALORANT (Süreler):
Oyun açılma süresi ort. 1.5 dakikadan ort. 29 saniyeye düştü.
Oyun ajan seçim ekranı yüklenme süresi ort. 25 saniyeden ort. 4 saniyeye düştü.
Oyun harita yüklenme süresi ort. 2 dakikadan ort. 18 saniyeye düştü. (Tek kişi, aynı harita.)
Oyun ana sayfa yüklenme süresi ort. 30 saniyeden ort. 6 saniyeye düştü.
Oyun ajan seçim animasyonu yüklenme süresi ort. 9 saniyeden ort. 0.5 saniyeye düştü.

VALORANT (Grafik):
Oyun (açılış) ana sayfa yüklenmesinde karakterlerin eksik/low texture ile yüklenmesine ve korkutucu hal almasına sebep olan sorun giderildi.
Oyun ajan seçim ekranında ajan animasyonlarının geç yüklenmesi sorunu giderildi.
Oyun ajan seçim ekranında ajan animasyonlarının low texture ile yüklenmesi ve 2 saniye boyunca low texture ile kalması sorunları giderildi.
Oyun harita yüklenmesi sonrası kameraya uzak textureların geç yüklenmesi sorunu giderildi.
Oyunda bir animasyon gerçekleştiği sırada oyunun donması veya olmadık zamanlarda fps drop girmesi sorunu giderildi.
Oyunda harita yüklenmesi sırasında ajan görselleri, kartları, ünvan ve isimlerinin geç yüklenmesi sorunu giderildi.
Oyunda Alt+Tab yapıldığında oyunun donması ve bir daha düzelmemesi sorunu giderildi.

VALORANT (Sıcaklık):
Max. CPU Sıcaklığı 97 dereceden 86 dereceye düştü.
Max. GPU Sıcaklığı 88 dereceden 74 dereceye düştü.
Not: boştaki sıcaklık 54 derecelerden 48 derecelere düştü (CPU).

VALORANT (FPS):
HDMI 1.4 ile bağlanmış monitörde çözünürlüklere göre FPS değerleri:
1920x1080: Ort. 90, Max. 122fps
1366x768: Ort. 110, Max. 158fps
Mod: Tırmanış
Grafik Ayarları:
Çok İzlekli Görselleştirme: Açık
Materyal Doku vb.: Düşük
MSAA: Kapalı
*İsmini unuttuğum şey: 1x
Tüm ekstra göz doyurucu ayarlar: Kapalı
Görüntüleme Modu: Tam Ekran
NVIDIA Reflex: Açık + Takviye (bu özellik yaklaşık 10fps düşürüyor.)

Not: Eskiden (1.Bölüm 3. Kısım) daha yüksek FPS değerleri görürdüm, oyunun optimizasyonu da halen sıkıntılı.

Eğer GPU ve CPU sizler ve oyun için yeterliyse SSD + Termal macun değişikliği ile hem takımınızı hem de kendinizi sinir etmemiş olursunuz :D

Not: Monitörü bağlayıp oyuna girdiğimde sanki masaüstünden oynuyormuşum gibi hissettim. Şu anda tek farkı masaüstüne göre daha az fps ve daha fazla görüntü yırtılması.

Kullanabileceğiniz birkaç videoyu spoiler olarak ekliyorum.

Umarım SSD ve düzgün sıcaklık değerlerinin oyunlarda ve günlük kullanımda ne tür bir etki oluşturduğunu sizlere gösterebilmişimdir.
Görsel kullanmamamın sebebi kesinlik bildiremeyecek olmam.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games

smithblacksmith

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,055
İsim
Samet Demirci
Biliyorsunuz ki VALORANT, son zamanlarda optimizasyonu kötü olan ve laptoplarda ciddi anlamda sorunlar çıkartan bir oyun.
Yaz boyunca oyunu laptoptan oynayacağım için elimdeki 400TL bütçeyle laptopta bir yenilemeye gittim.

Öncelikle bu parayla Thermaltake TG-30 aldım, siz Teknobiyotik üzerinden MX-4 alırsanız daha iyi bir soğutma performansı elde edebilirsiniz.

Aslında bu plan daha önceden aklımda vardı.
Yaklaşık 1 ay önce forumda açtığım konu sonrası laptoptaki HDD'nin ciddi anlamda bozulduğunu ve veri kaybı yaşayabileceğimi öğrendim.
Ben de @keremcnsz24 'ün önerisi sonrası HP S700 250GB M.2 SATA SSD'yi aldım.
M.2 SATA evet. M.2 Portlu SATA SSD.

SSD Dün elime ulaştı.
Akşam saatlerinde Twitch'te yayın yaparken diğer yandan SSD'yi laptopa monteledim.

Not: SSD ile birlikte gelen vida laptopa uymadı. Yerine başka bir vida buldum. Aklınızda olsun.

HDD'yi Macrium Reflect yazılımı ile SSD'ye yazdım. Komple Windowsu aktardım.
Sonrasında BIOS üzerinden Boot işlemini SSD'nin üzerine aldım.

İlk açılış biraz geç oldu ama sonrasında elde ettiğim değerler müthişti.

Aynı şekilde geçtiğimiz haftalarda öylesine kasayı açtım, işlemci fanını söktüm ve hem işlemci hem de stok fan üzerindeki macunun neredeyse tamamen buharlaştığını görmüştüm.
PC'de kullanmak için termal macun almışken laptopta da macun değişikliği yapayım dedim.

Windows:
Sistem Açılma Süresi ort. 140 saniyeden ort. 13 saniyeye düştü.
Chrome Açılma Süresi ort. 20 saniyeden ort. 4 saniyeye düştü.
Ayarlar Açılma Süresi ort. 10 saniyeden ort. 2 saniyeye düştü.
Oturum açma sonrası masaüstünün yüklenme süresi ort. 20 saniyeden ort. 3 saniyeye düştü.

İndirmeler:
Before: 100Mbps İnternet ile 1.2GB'lık Oyun Güncellemesi Yaklaşık 30 dakikada tamamlandı.
After: 50Mbps İnternet ile 7.2GB'lık Oyun İndirmesi Yaklaşık 17 dakikada tamamlandı.

VALORANT (Süreler):
Oyun açılma süresi ort. 1.5 dakikadan ort. 29 saniyeye düştü.
Oyun ajan seçim ekranı yüklenme süresi ort. 25 saniyeden ort. 4 saniyeye düştü.
Oyun harita yüklenme süresi ort. 2 dakikadan ort. 18 saniyeye düştü. (Tek kişi, aynı harita.)
Oyun ana sayfa yüklenme süresi ort. 30 saniyeden ort. 6 saniyeye düştü.
Oyun ajan seçim animasyonu yüklenme süresi ort. 9 saniyeden ort. 0.5 saniyeye düştü.

VALORANT (Grafik):
Oyun (açılış) ana sayfa yüklenmesinde karakterlerin eksik/low texture ile yüklenmesine ve korkutucu hal almasına sebep olan sorun giderildi.
Oyun ajan seçim ekranında ajan animasyonlarının geç yüklenmesi sorunu giderildi.
Oyun ajan seçim ekranında ajan animasyonlarının low texture ile yüklenmesi ve 2 saniye boyunca low texture ile kalması sorunları giderildi.
Oyun harita yüklenmesi sonrası kameraya uzak textureların geç yüklenmesi sorunu giderildi.
Oyunda bir animasyon gerçekleştiği sırada oyunun donması veya olmadık zamanlarda fps drop girmesi sorunu giderildi.
Oyunda harita yüklenmesi sırasında ajan görselleri, kartları, ünvan ve isimlerinin geç yüklenmesi sorunu giderildi.
Oyunda Alt+Tab yapıldığında oyunun donması ve bir daha düzelmemesi sorunu giderildi.

VALORANT (Sıcaklık):
Max. CPU Sıcaklığı 97 dereceden 86 dereceye düştü.
Max. GPU Sıcaklığı 88 dereceden 74 dereceye düştü.
Not: boştaki sıcaklık 54 derecelerden 48 derecelere düştü (CPU).

VALORANT (FPS):
HDMI 1.4 ile bağlanmış monitörde çözünürlüklere göre FPS değerleri:
1920x1080: Ort. 90, Max. 122fps
1366x768: Ort. 110, Max. 158fps
Mod: Tırmanış
Grafik Ayarları:
Çok İzlekli Görselleştirme: Açık
Materyal Doku vb.: Düşük
MSAA: Kapalı
*İsmini unuttuğum şey: 1x
Tüm ekstra göz doyurucu ayarlar: Kapalı
Görüntüleme Modu: Tam Ekran
NVIDIA Reflex: Açık + Takviye (bu özellik yaklaşık 10fps düşürüyor.)

Not: Eskiden (1.Bölüm 3. Kısım) daha yüksek FPS değerleri görürdüm, oyunun optimizasyonu da halen sıkıntılı.

Eğer GPU ve CPU sizler ve oyun için yeterliyse SSD + Termal macun değişikliği ile hem takımınızı hem de kendinizi sinir etmemiş olursunuz :D

Not: Monitörü bağlayıp oyuna girdiğimde sanki masaüstünden oynuyormuşum gibi hissettim. Şu anda tek farkı masaüstüne göre daha az fps ve daha fazla görüntü yırtılması.

Kullanabileceğiniz birkaç videoyu spoiler olarak ekliyorum.

Umarım SSD ve düzgün sıcaklık değerlerinin oyunlarda ve günlük kullanımda ne tür bir etki oluşturduğunu sizlere gösterebilmişimdir.
Görsel kullanmamamın sebebi kesinlik bildiremeyecek olmam.
Termal macun nelere kadirmiş yahu, ben RAM filan almayıp termal macun alacağım artık.

YigitIsTaken

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
162
İsim
Tunahan Yiğit Demirtaş
Vay be bendemi yapsam eski laptopuma.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular