Neler Yeni

Valorant Rehberi!(TEMEL) Nasıl Rank Atlarım/Kendimi Geliştiririm

Jauvin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,024
İsim
Iowa Hersberg
İlgilendiği Kategoriler
Valorant - PC
Steam
https://steamcommunity.com/id/jauvinqq/
Discord
Jauvin #4666
Uzun zamandır forumda gördüğüm ''NASIL DAHA İYİ VALORANT OYNARIM'' tarzında yazılar gönderiler sonucu rehber yapma kararı aldım.
Öncelikle sen kimsin ki rankın ne ki rehber yapıyorsun diyecekler olacaktır elbet. Rankım diamond 1 fakat 2.5k-3k saat aralığında cs geçmişim var. Benden daha iyisi forumda elbet vardır hatalarım olursa düzeltir umarım.
Bu rehberde valorantı iyi oynamak/öğrenmek için yapmanız gerekenleri sıralayacağım.
Bu rehber daha çok plat 2 ve altı oyuncular için daha yararlı olacaktır.
Rehberde çok fazla eksik var bu sadece oyunun temeli ve basit şeyler. Oyun içi ince detayları sonradan farklı bir rehberle tekrar yayınlayacağım.

Screenshot_7.png

TANITIM: İlk öncelikle bu oyun bir FPS oyunu. FPS oyunlarında DENEYİM ve ZAMAN HARCAMA çok önemli 2 etken. Eğer bu oyunu sık sık oynamıyorsanız neden iyi değilim neden bir şeyler yapamıyorum deme hakkınız olmadığını belirtmek isterim. Oyunun genel yapısını anlayın. Bu oyunun temel taşları AJANLARIN YETENEKLERİni doğru kullanmaktan geçiyor. MOUSE HAKİMİYETİnizin iyi olması gereken bir oyun
Kırmızı ile ara ara yazılanlara dikkatinizi çekmek isterim.

Screenshot_7.png

BİRİNCİ ADIM; Bu oyunda her ajanın kendince görevleri var aslında. Bu yüzden hangi ajanın hangi görev yaptığını bilmelisiniz ve buna göre karar verip bu ajanları oynamalısınız. Önemli olan ajanın haraketliliği veya oynanışının eğlenceli olup olmayışı değil sizin bu ajanı benimsemeniz ve rank atlamak için oynamanız lazım. Karakterlerin yeteneklerini en doğru şekilde kullanmayı öğrenmeniz lazım. Tabii ki en çok eğlendiğiniz ajanları da mainleyebilirsiniz. Mesela kendinizi jette iyi görüyorsunuzdur ama belki de killjoyunuz mükemmeldir?

HER AJANA ŞANS TANIYIN

Screenshot_7.png

Oyunda 4 adet rol bulunuyor. Düellocular, Kontrol Uzmanları, Öncüler, Gözcüler olarak ayrılıyorlar. Buradaki bilgiler basit bilgiler istiyorsanız gözgezdirip geçin.
İlerde her ajana özel rehber yapıcam.

DÜELLOCULAR: Jett, Phoenix, Raze, Reyna, Yoru AMAÇLARI: Düellocu karakterlerin amaçlarını herkes farklı anlatabilir. Düellocular genellikle takım için önden gidip ilk adamı düşürmeye(ENTRY KILL) çalışıp oyunun kontrolünü takımın eline vermeye çalışan karakterlerin rolüdür. Eğer oyunlarınızda fazla kill alıyorsanız ve düellocuya gerçekten yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız öneririm sağlam aim ister. Şimdi oyunu tek başına kontrol etmek isteyenler genelde düellocu tercih ediyor. Bu yüzden düellocu oynamak aslında herkesin yapabileceği bir iş değildir. Çünkü düellocu oynamak bir nevi dezavantajdır. Defans takımının üstüne doğru koşarak kill çıkartmaya çalışıyorsunuz ve o kadar da basit bir şey değil bu. Düellocu oynarken takımınız için fedakarlık yapıyorsunuz aslında. Ne kadar düellocu bir takımın taşıyıcısı olsa da diğer karakterlerin yaşaması düellocuların yaşamasından çok daha önemli. Düellocuları detaylandıralım. İLERDE OYUNDAKİ TÜM AJANLARIN TEK TEK HARİTA HARİTA REHBERLERİ GELECEK ŞUAN VAKTİM ONA YOK KUSURA BAKMAYIN!

KONTROL UZMANLARI: Brimstone, Viper, Omen ve Astra AMAÇLARI: Aslında tüm takımın saldırı ve defans merkezlerinin en önemli parçasıdır bu oyunun sis karakterleridir. Bu oyunu yönetmek istiyorsanız bu ajanları tercih edebilirsiniz. Özellikle atak kısmında defans takımının görüşünü kapatmak bu kişilere bağlıdır. Bu rol öyle bir ince detay ister ki hata sonucu roundun kaybedilmesine yol açabilir. Smoke oynamak basit iş değildir bir insanın oyun bilgisini iyi ölçüde belli eder iyi smoker oynamak. Smoke attığınız yerler bazen karşı tarafın işine çok yarar bu yüzden detaylı ve düzgün kullanılması gereken bir roldür.

GÖZCÜLER: Killjoy, Cypher, Sage. AMAÇLARI: Gerçekten adının hakkını veren rollerden birisidir. Takımın bomba kurulan tarafının GÖZCÜLERİ bu ajanlardır. Eğer bir siz A bölgesi çanakkale lan burası kimseyi geçirmem! diyorsanız kesinlikle bu ajanları tercih etmelisiniz. Belli bir bölgeyi adım atmaya kapatan karakterlerdir bunlar takımın supportlarıdır. Bir killjoy oyundaki en yüksek kille sahip olamaz diye bir şey olduğunu düşünmeyin aslında o kadar güçlü yetenek setleri vardır ki oyunu size kazandırabilir!

ÖNCÜ: Breach, Sova, Skye AMAÇLARI: Aslında buraya 2 cümle yeterli olacaktı ama yine de uzatıcam. KÖR ETMEK. ADAMLARIN YERİNİ ÖĞRENMEK. Eğer ben rakibi rahatsız ederim düellocumun en iyi arkadaşlarından birisi olurum diyorsanız size göre bir roldür. Bu ajanlar gerçekten takımın öncüleri olabilirler. Peki düellocular önden koşmuyor mu bunlar nasıl öncü? Bu karakterler düellocuların sırtındaki ağrıyı tanklayan rollerdir aslında. Takıma rahatsızlık vermek takımın yerini öğrenmek veya onların gözünü 2 saniyeliğine kısmak bu ve düellocuların işini kolaylaştırmaktır. Bu rolü iyi oynayan bir insan genelde takımında sonuncu olur. Çünkü genellikle skorları 9-15 kill arası ölümleri az ve asist sayısı +10 üzeri olur(İstediğiniz kadar asist yapın 1 killiniz olduğu sürece en aşşağıda olursunuz). Bu sizin agresifliğinize bağlı değişen istatistikler bir gözcü en üst kille de sahip olabilir.

YAZDIĞIM BU YAZIYLA BERABER LÜTFEN KENDİNİZE EN UYGUN OLAN AJANLARI BULUN. EĞER HALA BULAMADIYSANIZ İLERDE HER AJANA ÖZEL REHBER GELECEK HER HARİTASINA KADAR!

Screenshot_7.png

İKİNCİ ADIM:
Karakterlerin yetenekleri doğru kullanmayı öğrenin. Eğer rank yükselmek istiyorsanız ajanları kullanmayı öğrenmeniz lazım. Diyelim ki killjoy seçtiniz. Side tarafını nasıl savunacağınızı hangi yeteneğinizi nereye kullanacağınızı veya ultinizi nereye atacağınız tarzında bilmeniz gereken ezber ve mantık yürüterek kullanmanız gereken durumlar olacak. Bu yüzden mainleyeceğiniz karakterle ilgili bir rehber video izlemeniz sizin için faydalı olacaktır veya herhangi bir yayıncı/içerik üreticisinin rehberi.

Screenshot_7.png

ÜÇÜNCÜ ADIM:
Hangi silahta iyi olduğunuzu keşfedin. Vandal mı phantom mu? Tabanca olarak ghost mu frenzy mi? Oyunun başından beri vandal oynayıp elinize 5dk phantom alıp ben bu silahı beceremiyorum derseniz beceremezsiniz. Öncelikle oturup belli bir süre kullanmanız lazım ikisine de zaman tanıyın olmadı poligonda kullanın. Ben eminim bazı insanlar vandal tercih etmesine rağmen phantomu daha iyi kullanıyor. İkisinin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları var. Mesela vandal uzaktan tek atıyor. Phantom mesafeye bağlı tek atıyor 140 veya 124 dmg vurabiliyor. Ama yakınınzdaki adamı vandalla vurmak daha zor çünkü silah hantal fakat phantom hantal değil. Veya toplu killerde phantom yakın mesafede vandaldan daha can alıcı olabiliyor.

Screenshot_7.png

DÖRDÜNCÜ ADIM:
Mouse hassasiyetinizi düzgün keşfedin kendinize en uygun olanı bulun. Arkanızı dönemiyorsunuz diye çok yüksek mouse hassasiyeti kullanan arkadaşlar var. Arkadan ölmek her zaman başınıza gelen bir durum değil arkadaşlar. Yüksek mouse hassasiyeti yönetilebildiği sürece düşük hassasiyetten iyidir ama bunu iyi yönetmek çok zordur! Gerçekten çok zor. Bu yüzden düşük hassasiyet daha sağlıklıdır. Ben 0.4 800 dpi oynuyorum. Yüksek kullandığınız zaman dezavantaj olarak nişangahınızı stabil tutamıyorsunuz bu yüzden prolar düşük hassasiyet oynuyor adamlar nişangahını sabit tutmak istiyorlar ve bunu yüksekte yapamıyorlar. Kendinize en iyi hassasiyeti bulmanın yolu devamlı denemektir. Ama hassasiyet de aynı vandal/phantom ilişkisi gibidir bir kaç gün süre vermelisiniz yoksa anlayamazsınız. Size yavaş gelen mouse hassasiyeti bir süre sonra hızlı gelecek inanın.

Screenshot_7.png

BEŞİNCİ ADIM:
Crosshair aslında çok önemli bir etken değil. Ama oyunda silaha hakim değilseniz cross size bu yönde iyi etki eder. İyi bir cross seçin. 1-4-2-2/1-4-2-0 tavsiyemdir.

Screenshot_7.png

ALTINCI ADIM:
Bu bir adımdan çok rica öncelikle bunu söyleyebilirim. Kesinlikle ve kesinlikle TOXIC oyuncu olmayı bırakın. İnsanları suçlamayı bırakın ve saygı gösterin. Her insan hata yapar. Size küfür eden şahısları da muteleyip raporlamasını bilin karşılıık verirseniz o insandan bir farkınız kalmaz! Toxicseniz bıraktığınız an rankınıza katkısını göreceksiniz. NT(nice try, iyi deneme) demesini bilin.

Screenshot_7.png

YEDİNCİ ADIM:

Bu bir mental oyunudur. Takımınızla devamlı iletişim halinde olmalı ve infolaşmalısınız. Eğer takımda konuşmayan birey varsa bile harita takibi yapmanız lazım. Takımına troll geldiği zamanlarda ise next game(sonraki oyun) demesini bilin mentalinizi kırdırtmayın! O oyunu oynamanın çok da bir anlamı yok ve kendinizi yıpratmanıza değmez.

Screenshot_7.png

SEKİZİNCİ ADIM:
Bu oyunda ciddi yükselmek istiyorsanız oyuna her girişinizde poligona girip oradaki parkuru bitirin. O parkur poligon kısmından tamamen çıktığınızda sağınızda kalıyor. Günde 1 kere bititirseniz kâfidir. Csden beri prolar surf bhop tarzında şeylerle aimini geliştiriyorlar bu mouse erkenden alışmanızı sağlar. Devamlı haraket halinde bulunuyorsunuz çünkü. Daha sonra en az 10-20dk aralığında aim çalışmaları yapın bunun için şöyle bir video önerebilirim;
Bu arada sık sık ölüm maçı atın.

Screenshot_7.png

DOKUZUNCU ADIM:
Haritalarda pre-aim koymayı öğrenin. pre-aim nedir ne iş yarar derseniz şöyle bir video bırakayım ama ingilizce.
Haritaları öğrenmek çok önemli çok çok çok. Yeteneklerinizi haritadan haritiya değiştiriyorsunuz ve rica ediyorum main yapacağınız karakteri harita başına öğrenin!!!

Screenshot_7.png

ONUNCU ADIM:
Bu oyunu uzun solukta oynamalısınız ve erkenden pes etmemelisiniz! Önceden bir fps oyunun çok oynamadıysanız veya bilgisayar oyuncularına o kadar hakim değilseniz bronze veya silver olmanız çok normal! Çünkü bu oyun deneyim istiyor oyun zekası istiyor yetenekler var bu oyunun içinde. Ortalama bir profesyonel oyuncu bu oyunda 2k-3k oyun atıyor. Gerçekten zaman ve deneyim isteyen bir oyun erkenden ümidinizi kesmeyin. CS geçmişi olan insanlar tabii ki sizi vuracak onlar sizden daha iyi mouse yönetecek çünkü bu işin aslı deneyim ve yetenek.

Screenshot_7.png

ONBİRİNCİ ADIM:
Bu oyunda round kazanmak bomba patlaması veya tüm rakipleri katletmekten geçiyor. Fakat çoğu insan bombayı kurduktan sonra savaşmayı tercih ediyor bombanın patlaması için zamana oynamakta bir tercih unutmayın. Eğer bombayı çözmeye engel olacak yeteneklere sahipseniz bu yetenekleri uzaktan görünmeden nasıl atacağınızı öğrenmeniz lazım(lineup) bunları öğrenirseniz kesinlikle rank yükseleceksiniz. Örnek olarak

Bu adımlarla beraber oyundaki kullanacağınız asıl ajanı bulabileceksiniz. Mouse hakimiyetiniz ve oyun bilginiz gelişecek. Özellikle bu adımları düzgün uygulayan insanların ben rank çıkamayacağını düşünmüyorum.

Oyunlardaki skin etkisi tamamen psikolojik ama yine de skin tercih etmeniz sizi iyi oynamaya teşvik edebilir(Para harcadığım oyunda rankım iyi olsun bari düşüncesi mesela)

Oyunda rank çıkmak o kadar da basit değil ama o kadar da zor değil! Puan sistemi o kadar iyi çalışmıyor farkındayım ama yeterli sayıda çalışma ve zaman ayırırsanız olmayacak iş değil. Oyun sandığınızdan daha basit bir oyun sadece öğrenmeniz gerekiyor. Sorusu herhangi bir eksik gören bildirsin devamlı güncelleyeceğim burayı.

İLK REHBERİMİ YAPMIŞ OLDUM LETSGOOOOOOOOO

Ekler

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    4.6 KB · Hit: 127
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    4.6 KB · Hit: 133
Son düzenleme:

Jauvin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,024
İsim
Iowa Hersberg
İlgilendiği Kategoriler
Valorant - PC
Steam
Discord
Jauvin #4666
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Jauvin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,024
İsim
Iowa Hersberg
İlgilendiği Kategoriler
Valorant - PC
Steam
Discord
Jauvin #4666

CalypsoBy

80+
En İyi Cevap
1
güzel rehber, valo ilk çıktığında drop düşürüp betasında denemiştim ancak laptopum pek izin vermiyordu uzun süre oynayamamıştım. inşallah bu rehberle beraber alışacağım valoranta :) eline sağlık

Erda Yıldırım

80+ Gold
Çok emek vermişsin eline sağlık ama ne gerek vardı ki

Jauvin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,024
İsim
Iowa Hersberg
İlgilendiği Kategoriler
Valorant - PC
Steam
Discord
Jauvin #4666
Çok emek vermişsin eline sağlık ama ne gerek vardı ki
Valla içimden geldi ya can sıkıntısı
Mesaj otomatik birleştirildi:

güzel rehber, valo ilk çıktığında drop düşürüp betasında denemiştim ancak laptopum pek izin vermiyordu uzun süre oynayamamıştım. inşallah bu rehberle beraber alışacağım valoranta :) eline sağlık
teşekkür ederim güzel yorumun için

CalypsoBy

80+
En İyi Cevap
1
Daha sadeleştirdim belki kurtarır.

Bu arada konuyu nasıl rehber yapacağımı bilmiyorum :(
galiba belirli rütbe üstü rehber paylaşabiliyor.

happy

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
çok yazmışsın okuyana kadar 1 saat geçer :D

Gocer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
464
İsim
Göktuğ Göçer
Bence maç kazanmanın en önemli kuralı iyi infolu takım oyunu yapan bir takıma denk gelmektir. Daha bugün yaşadım 30 da 35 de vursan takım kotü geldiyse kazanamıyosun

Jauvin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,024
İsim
Iowa Hersberg
İlgilendiği Kategoriler
Valorant - PC
Steam
Discord
Jauvin #4666
Bence maç kazanmanın en önemli kuralı iyi infolu takım oyunu yapan bir takıma denk gelmektir. Daha bugün yaşadım 30 da 35 de vursan takım kotü geldiyse kazanamıyosun
Güzel noktaya değinmişsin ekliyorum bunu da.

çok yazmışsın okuyana kadar 1 saat geçer :D
Evet biraz uzun kırmızı yazıları kısa kısa okuyarak anlayabilirsiniz ama yine de isteyeni için yani video halinde çeksem çok daha kısa olurdu

thErenSK

80+ Gold
En İyi Cevap
2
En ama en önemli şey bence iyi oynayan sizden daha yüksek ranklı bir arkadaşınızın olması gerek, mesela ben bronz 3'm silver 3 arkadaşımla birlikte giriyorum 2-3 gündür, haliyle benden daha iyi olan (en azından oyun öyle düşünüyor) insanlar geliyor. 1-2 günde hemen oyun düzenimim değiştiğini ve geliştiğini hissettim. Arkadaşınızın iyi oynaması şu noktada önemli takımda taşıyan birinin olması lazım, ya 1 taşıyan 3 normal 1 çöp, ya 2 taşıyan 3 çöp yada 5 normal lazım. Bunlardan en olanaklısı ilk seçenek ve ilk seçenekteki taşıyan kişi arkadaşınız normal kişi siz olmalısınız ki oyunu garantileyin.
Gece gece boş attım galiba silicektim ama bu kadar yazdım silmek istemedim :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,444
Üyeler
140,199
Son üye
asafkrc
Top Bottom