Neler Yeni

Valorantta FPS Yükselmiyo

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Deniz Utku Üçvet
Merhabalar valorant Ryzen 9 3900x işlemci 2080ti ekran kartı 32gb 3200mhz cl16 ram'e sahip bilgisayarım ile valorant oynarken herhangi bir fps sınırlaması olmamasına rağmen bilgisayarım oyun içinde 200-250fps leri görüyor, işlemci ve ekran kartı kullanımı neredeyse hiçbir zaman %30'un üstüne çıkmıyor sıcaklık değeri olarak da 60 derecenin üstüne çıktığı nadir oluyor. Ama arayüze falan girdiğimde fpsler 1000 lere kadar çıkarken işlemci kullanımları %50'leri bulabiliyor. Sizce neden olabilir? Ekranım 144hz ama yüksek Fps sistem gecikmesini düşürdüğü için ne kadar yüksek fps alırsam o kadar iyi.

"thorxium"

80+ Bronze
Merhabalar valorant Ryzen 9 3900x işlemci 2080ti ekran kartı 32gb 3200mhz cl16 ram'e sahip bilgisayarım ile valorant oynarken herhangi bir fps sınırlaması olmamasına rağmen bilgisayarım oyun içinde 200-250fps leri görüyor, işlemci ve ekran kartı kullanımı neredeyse hiçbir zaman %30'un üstüne çıkmıyor sıcaklık değeri olarak da 60 derecenin üstüne çıktığı nadir oluyor. Ama arayüze falan girdiğimde fpsler 1000 lere kadar çıkarken işlemci kullanımları %50'leri bulabiliyor. Sizce neden olabilir? Ekranım 144hz ama yüksek Fps sistem gecikmesini düşürdüğü için ne kadar yüksek fps alırsam o kadar iyi.
Peki bu fpsnin normal olması gerekenden az olduğunu nerden anladın,
yani belki bu kadar fps alıyorsundur.
% lik değerler normal benimde o tarz oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Deniz Utku Üçvet
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dediğim gibi %'lik değerler düşük ancak tüm performans ayarları yapılı ve sınırlayıcılar kapalı. Yani normal koşullarda kullanımı maximuma çıkarıp fps'i yükseltmesi gerekiyor ki benimkinden çok daha düşük sistemlere sahip arkadaşlarım benden çok daha yüksek fps alıyorlar bu sayede ama benim sistemim nedense ss'teki gibi kalıyor. Ayrıca görüntü ayarlarını yükseltttiğimde fps yine aynı seviyelerde dolanırken ekran kartı kullanımı yaklaşık 2 kat artıyor.
1695382052103.png

"thorxium"

80+ Bronze
Dediğim gibi %'lik değerler düşük ancak tüm performans ayarları yapılı ve sınırlayıcılar kapalı. Yani normal koşullarda kullanımı maximuma çıkarıp fps'i yükseltmesi gerekiyor ki benimkinden çok daha düşük sistemlere sahip arkadaşlarım benden çok daha yüksek fps alıyorlar bu sayede ama benim sistemim nedense ss'teki gibi kalıyor. Ayrıca görüntü ayarlarını yükseltttiğimde fps yine aynı seviyelerde dolanırken ekran kartı kullanımı yaklaşık 2 kat artıyor.Alıntıyı görüntüle
Kanka bi giricem bakıcam kendi değerlerime ben normal almam gereken fps yi alıyorum bakacağım ne kadar kullanım falan.
Burayı düzeliyeceğim girince oyuna.
Birde bu video da ki pc seninkine benzer değilmi sanki o da benzer fps leri alıyor,
2k ama çokta fark etmez Fps olarak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Deniz Utku Üçvet
Kanka bi giricem bakıcam kendi değerlerime ben normal almam gereken fps yi alıyorum bakacağım ne kadar kullanım falan.
Burayı düzeliyeceğim girince oyuna.
Birde bu video da ki pc seninkine benzer değilmi sanki o da benzer fps leri alıyor,
2k ama çokta fark etmez Fps olarak.
Evet benzer, onun ekran kartı benimkinin bir tık altında sadece ve aldığı fpsler normal ama 4k yüksek ayarlarda oynuyor o ayarlara geçiş yaptığımda benim de fps'im aynı şekilde oluyor ancak sorun şu an 1080p düşük ayarlarda da yine aynı fps değerlerini alıyor olmam.

OZAN J

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
246
İsim
OZAN TANKUŞ
i5 8500 rtx 2060 sistemim var. Şuan arkadaşın aldığı fps nin aynısını, Yer yer ondan da yüksek fps ler alıyorum. zamanında ryzen 3-5 tanıtıldıktan kısa süre sonra kuzenim AMD sistem aldı. Arkadaşın yaşadığı sorunun aynısını yaşıyordu. Fortnite pubg cs go bütün hepsinde düşük fps alıyordu. Hatta cs go 120 fps leri anca zorluyordu. İlk geldiğinde sistem açılmıyordu. Bios pilini söküp takınca görüntü geliyordu. Bios güncellemesiyle sorunu ççözdük fakat bu sefer deli gibi fps drop , Kaynak kullanımında sorun oluyordu bu arkadaşta ki gibi. Anakart dan dolayı olabilir. Bios update öneririm. Yada Drive booster tarzı uygulamalardan chipseti güncellemesi yapman gerekebilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Deniz Utku Üçvet
Düzeltme: 4k yüksek ayarlar değilmiş 2k yüksek ayarlarmış ama ben de 4k da düşük ayarlara
Evet benzer, onun ekran kartı benimkinin bir tık altında sadece ve aldığı fpsler normal ama 4k yüksek ayarlarda oynuyor o ayarlara geçiş yaptığımda benim de fps'im aynı şekilde oluyor ancak sorun şu an 1080p düşük ayarlarda da yine aynı fps değerlerini alıyor olmam.
Düzeltme: 4k yüksek ayarlar değilmiş 2k yüksek ayarlarmış ama ben de 4k da düşük ayarlarda %90'lık ekran kartı kullanımı ile aynı fps'leri almaya devam ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

i5 8500 rtx 2060 sistemim var. Şuan arkadaşın aldığı fps nin aynısını, Yer yer ondan da yüksek fps ler alıyorum. zamanında ryzen 3-5 tanıtıldıktan kısa süre sonra kuzenim AMD sistem aldı. Arkadaşın yaşadığı sorunun aynısını yaşıyordu. Fortnite PUBG cs go bütün hepsinde düşük fps alıyordu. Hatta cs go 120 fps leri anca zorluyordu. İlk geldiğinde sistem açılmıyordu. Bios pilini söküp takınca görüntü geliyordu. Bios güncellemesiyle sorunu ççözdük fakat bu sefer deli gibi fps drop , Kaynak kullanımında sorun oluyordu bu arkadaşta ki gibi. Anakart dan dolayı olabilir. Bios update öneririm. Yada Drive booster tarzı uygulamalardan chipseti güncellemesi yapman gerekebilir.
tamamdır hocam bios update deniyorum en son 2020'de update edilmiş.
1695383554544.png

Son düzenleme:

OZAN J

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
246
İsim
OZAN TANKUŞ
Bios yedekleme vs seçenek var ise önce yedek alıp sonra güncelini mutlaka yükle. Ne olur ne olmaz. Elektronik eşya.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Deniz Utku Üçvet
Bios yedekleme vs seçenek var ise önce yedek alıp sonra güncelini mutlaka yükle. Ne olur ne olmaz. Elektronik eşya.
Tamamdır. Bir de
1695383900537.png
Cap dosyası dışında renamer.exe olarak da bir şey indi bilgisayarıma onu da usb'ye aktarmam gerekiyor mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Açınca
1695384119495.png
böyle bir şey diyor sanırım dediğiniz gibi yedekleme için ama tam olarak ne olduğunu anlayamadım

OZAN J

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
246
İsim
OZAN TANKUŞ
CAP dosyasını usb ye atıp direkt olarak Bios dan yapmak daha mantıklı gibi.

"thorxium"

80+ Bronze
Kanka sen Biosu güncellerken ben de değerlerimi atayım seni bekliyecektim ama atayım hemen,
Oyun içi % lik değerler ben de Valorant çok şey yapmaz diye düşünmüştüm ama %30 kadar az değilmiş şuan ki ss nerdeyse top noktası ama dediğim kadar da az değil
Poligonda böyle oyun içine girmedim.
Ekran görüntüsü 2023-09-22 150621.png

Ekran görüntüsü 2023-09-22 150901.png
Menüde de böyle oluyor.
Belki şöyle olabilir sen de bi bak arkadaki programlara.
Bende sadece Forza 5 de Walpaper Engine yüzünden mesela normalde Forza ekran kartını %95 in altında kullanmaz fps olarakta 70 küsürlerde olur.
Ama Walpaper Engine arkada açık çalışırken %70 lere düşüyordu kullanım, fps mde 40 larda düşüyordu bu yüzden, arkada duraklatınca düzelmişti sende de belki öyle bi darboğaz vardır arkada bu tarz.

Top Bottom