Neler Yeni

VDLS ve FİBER alt yapıda neden aynı pingi alıyorum?

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
318
İsim
İbrahim Toglu
[/QUOTE]
sol ne arkadaş nerenizden uyduruyonuz süperonline ın kısaltmasıymış kendin kısalmışsın millet nereden anlayacak acaba :D
superonline'ın kısaltması.
Sol'ün açılımını yapmışım? Ağır körsen ben ne yapabilirim.
Bir dahakine daha iyi araştır.Zortlamana gerek kalmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

TT de fiberli olsaydım vdls ye göre ping degerim daha mı iyi olucakti yani
Ping stabiliten çok daha iyi olacaktı ama ping değerleri yukarıda saydığım etmenler sebebiyle çok değişmezdi.
Not :Wi-Fi 'yi etmen olarak eklememişim. Ethernet'e göre wifi ile bağlanmanın da ping değerlerine etkisi vardır.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
188
İsim
Emirhan

Ping stabiliten çok daha iyi olacaktı ama ping değerleri yukarıda saydığım etmenler sebebiyle çok değişmezdi.
Not :Wi-Fi 'yi etmen olarak eklememişim. Ethernet'e göre wifi ile bağlanmanın da ping değerlerine etkisi vardır.
[/QUOTE]
BOŞ

redtown

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
umut uçak

[/QUOTE]

wifi den testleri gerçekleştirmedim zaten de kablolu testlerim hep ama modemden de olabilir dediğiniz gibi stok modemle kullanıyorum

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba arkadaşlar şu anda Superonline 500/50 lik FİBER alt yapısı altında internet kullanıyorum fakat aklıma takılan bı soru var. Ben bu internetten önce VDLS alt yapısı altında 50/8 lik bir internet kullanıyordum ve mantıken ping degerimin düşeceğini düşünüp FİBER alt yapısına geçiş yaptım 500/50 lik internete. Bana göre pingimin azalması gerekiyordu fakat azalmadı ve VDLS ila aynı hatta 2 3 ping fazlasını alıyorum. Şöyle de özetleyebilirim VDLS 50/8 altyapısında VALORANT da 26 sabit ping aliyordum FİBER 500/50 lik alt yapıda yine VALORANT da 28 sabit ping alıyorum. Sizce bu normal mi
Superonlinenin pingi genelden daha fazla. Türk Telekomun fiberi olsa ping düşerdi ama yine çok bir şey değişmezdi 2ms falan oynuyor altyapı türleri arası ping 😀

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Pingin artıp azalması hattın kalitesi ve stabilitesi ile alakalı. Kullandığın VDSL hat şanslıymışsın ki stabil ve kaliteli bir hatmış. Şunu da belirteyim, VDSL sadece tamamen bakır altyapı olmayabilir. Bir yere kadar fiber çekip bir yerden sonra bakır verilirse bu da VDSL sayılır. FTTH veya FTTB olmadığı sürece her hat bakırdır. Hızın pingle bağlantısı yoktur. Yani sen 500 mbps kullanıyorsun, 1000 mbps kullanan senden daha iyi ping almaz veya 100 mbps kullanan senden daha kötü almaz gibi örnekler çoğalır gider. Evinden sunucuya 64 byte'lık bir veri gider ve pingler böyle ölçülür. Dediğim gibi, hat ve gidilen rota ne kadar stabilse pingde bu şekilde ölçülür.
VDSL hatta ADSL bile tamamen bakır değildir zaten.

FTTH da dairenin içine fiber girer.

FTTB de binaya fiber gelir dairelere bakırla dağılır.

VDSL de caddene fiber gelir caddeden binaya binadan eve bakırla dağılır.

ADSL de ise birkaç kilometre yakındaki bir santrale fiber gelir oradan bakırla caddelere/binalara/dairelere dağılır. (Günümüzde genelde VDSL kutularından hizmet verir, VDSL kutusu size çok uzaksa ADSL olarak verirler.)

Top Bottom