Neler Yeni

Rehber 2.4GHz'de Wi-Fi sorunlarınızı en aza indirin! // Kanal Ayarlama

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
11 Ekim 2020'de modeminizin kablosuz performansını ciddi anlamda arttırabileceğiniz bir yöntem göstermiştim.
Şimdi ise o konunun güncelliği kalmadığı ve daha düzgün açıklayabileceğimi fark ettiğim için yenisini yapıyorum.

3 ayrı yöntemden gideceğim Keenetic Modem Kullanıcıları, Wireless (Masaüstü,Laptop), Wireless (Telefon).

Keenetic Modemlerde Kanal Ayarı:

Öncelikle modem arayüzüne giriyoruz.
Ardından solumuzdaki seçeneklerden Kablosuz Servis Sağlayıcı menüsüne giriyoruz.

2.jpg

3.jpg

Burada çevrenizdeki kablosuz ağlar yer alacaktır.
Hiç kullanılmayan veya çok az kullanıcı olan bir kanal bulun.

Ardından bu sayfayı kapatıp Ev Ağı menüsüne girin.
Oradan Gelişmiş ayarlar kısmından karşınıza çıkan ekranda aşağıya gidin.

Buradan seçtiğiniz kanalı girebilirsiniz.
Screenshot_785.png

Ülke olarak Türkiye ve 20/40MHz genişliği seçmeyi unutmayın. Eğer evdeki tüm cihazlar n istemci kullanıyorsa o zaman Maksimum iletim seçeneğini açabilirsiniz.

Wireless (Masaüstü, Laptop)

Öncelikle Microsoft Store üzerinden WİFİ Analyzer isimli uygulamayı indirin ve açın. (Uyg. Linki: https://www.microsoft.com/tr-tr/p/wifi-analyzer/9nblggh33n0n#activetab=pivot:overviewtab)
Ardından uygulama içerisinden kendi WI-FI Ağınızı ve diğer ağları karşılaştırın. Bunu yaparken bilgisayarınız mutlaka modemin yanında olsun.

apps.29598.13510798885026043.170ec27d-e49e-47b0-bc04-68aeaca07ad5.5b94ea33-878b-4fb2-b5b6-e75bf1e547b9
apps.37272.13510798885026043.a28e5942-c69d-4394-9bad-2d313bac7bc7.2559f9ff-7c9c-45bb-8bda-d4b72b7b3888

Eğer sizin ağınızı engelleyen bir cihaz varsa boş kanallar arayın. Örneğin üstteki görselde Mavi renkli olan ağı mor renkli ağ engelliyor. 1 veya 2 Kanal aşağıya (sola) inerse onun etkisinden kurtulabilir.
Ancak onu çok fazla etkilemeyen iki küçük ağın olduğu kanala giderse bu kez uzak mesafedeki performansı etkilenebilir.
Not: bu ayarlar en çok TT modemleri gibi çok kolay etkilenen modemlerde yaşanıyor. Ben kanal ayarı yapmadan önce odamdan 28-29Mbps internet kullanırken yaptıktan sonra bu hız 39'lara kadar çıkmıştı. Yakın mesafede pek etkisi olmasa da uzak mesafede ciddi anlamda etkisi olmuştu.
Sizin yapacağınız tek şey ise modem arayüzüne girip kanalı ayarlamak.

Wireless (Android, IOS)
Şimdi gelelim mobil cihazlara.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=tr
IOS İçin: https://apps.apple.com/tr/app/netspot-wi-fi-analyzer/id1490247223?l=tr

Bu uygulamalar üzerinden aynı üstteki gibi hangi ağın hangi kanalı kullandığını görüp seçim yapabilirsiniz.
Ancak tekrar söylüyorum. Bunu yaparken cihazınız mutlaka modemin yanında olsun.
Yine aynı şekilde arayüze girip kanal değiştirmek kalıyor.

Bu şekilde WIFI Kalitenizi arttırabilirsiniz.

SSS Köşesi:

S: Kanal ayarlamasını yaptıktan sonra çevremdeki diğer ağlar benimle aynı kanalı seçerse ne olacak?
C: Zaten kullanılan bir kanal varsa modemler o kanalı pek tercih etmeyecektir. Ki tüm modemlerdeki varsayılan kanal 1'dir. Kanal ayarı yapmayıp üstüne oto değil de seçmeli şekilde kablosuz ağını kullananlar genellikle 1.Kanalı kullanır.

S: Denedim ancak bir değişiklik gözlemleyemedim.
C: Kablosuz ağların çoğunda cihaz aç/kapa yapılırsa ancak o zaman otomatik kanal yenilemesi olur. Bu yüzden çevredeki ağların senin seçtiğin kanalı terk etmesi biraz uzun sürebilir. Komşuna bağlı xD. Ayrıca bu yöntem genellikle uzak mesafede etkili oluyor. Yapmadan önce attığım programlar ile seçtiğin bir noktadan sinyali inceleyip değiştirdikten sonra tekrar incelersen arada bir fark olduğunu göreceksin. Not: -90dBm kötü, -40, -30 Gibi seviyeler idealdir.

S: Boş kanal yok. Herkes can çekişiyor. Ne yapmalıyım?
C: En az ağın bulunduğu kanalı seçmelisin. En az etki eden ama en çok ağın bulunduğu kanal yerine en az ağın bulunduğu kanalı seçmen daha mantıklıdır.

Bir rehberin daha sonuna geldik.
Eskisi: https://forum.donanimarsivi.com/konu/kolayca-modem-wifi-hizi-arttirma-yoentemi.165848/

Görüşürüz. Konuya yazmayı unutmayın!

Loxerith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Eline sağlık

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru