Neler Yeni

Windows 11 geri yükleme noktasını silip, devre dışı bıraktım virüs girdi!!!

Armi3067

80+ Bronze
Öncelikle iyi akşamlar forum, bugün format sonrası hem eski ssdim performansını bir benze arttırmak hem de gerek duymadığımdan dolayı Denetim Masası, Sistem ve Güvenlik, Sistem, Gelişmiş Sistem ayarlarında, Koruma sekmesindeki windows geri yükleme ve kurtarma alanını silip devre dışı bıraktığım an salisesinde virüs girdi ve girdiği gibide kaldırıldı. Bulunan tehditler diye bildirim geldi gidip kontrol ettiğimde ekteki görselle karşılaştım ve kaldırılmıştı. Sonra tekrar geri yükleme noktasını açtım ve yeniden başlattım, tekrar geri yükleme noktasını sil dediğim an daha tıklamamla aynı virüs ikinci kez girip anında kaldırıldı. Şuan aynı sorunu yaşamıyorum3. ve 4. kez denedim aynı olaylar olmadı ama format sonrası geri yükleme noktasını sil dediğim gibi bomboş sisteme virüs girmesi çok saçma ve imkansız değil mi?
Her ne kadar kaldırıldı desede format atmalı mıyım tekrardan ne kadar tehlikeli bir virüs bu.
Araştırdığıma göre bir virüste değilmiş, fidye yazılımıymış bilgisayara girip NTFS dosyalarını şifreleyip, fidye ödemesi talep ediyormuş. Dahada fazla bilgi bulamadım kopyala yapıştır yaparak araştırdım ama iki sonuç dışında googleda başka hiç bir bilgi yok bu virüs veya fidye yazılımı ile ilgili.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Etkilenen öğelerde bir garip, normal bir dosya konumu değil yani indirilenler, yerel disk c: vb. gibi

Ekler

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    302.2 KB · Hit: 37
Top Bottom