Neler Yeni

Windows 8 ve 8.1 neden çabuk unutuldu?

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,244
İsim
Fatih
Evet yine Windowslar ile alakalı konuşuyoruz geçenlerde Windows Vista neden tutmadı diye bir konu açmıştım. Şimdi de başarılı bir işletim sisteminden sonra (Windows 7) gelen kimsenin o zamanlar ısınamadığı Windows 8 ve Microsoft'un başka bir şeyler denediği 8.1 ile alakalı konuşmak istiyorum

Öncelikle Windows 7 den 2-3 yıl sonra Windows 8 piyasaya girdi. İnsanlar kullanmaya başlayınca farkettiler ki başlat tuşu yok sadece sol alta gelince başlangıç adlı garip bir menü var. İnsanların çoğu bu arayüzü sevmedi ve hep eski başlat menüsünü istiyorlardı. Microsoft 2013 te Windows 8.1 ile başlat butonunu getirdi ama hala metro arayüz vardı.

Windows 8 bence o zamanlar güzel bir arayüzle çıkmıştı ama kullanışlı değildi. Arama yapmak için ya başlangıç menüsüne gelip oradan arama yapacaktınız yada sağ alta imleci getirip sağda çıkan menüden aramaya basıp arama yapacaktınız. Bu Windows 8 ve 8.1 in çok tutmamasının bir sebebi olabilir ama ben Windows 8.1 i seviyorum hoşuma gidiyor

Microsoft Windows 8 in desteğini çok çok erken bitireceği için insanları 8.1 e geçirdi. Ve insanlar 8.1 e geçtikten 2 yıl sonra Windows 10 çıktı. İnsanlar daha 2 yıl önce geçtiği 8.1 eskimiş oldu çünkü yerini 10 aldı

İşin garibi şurdadır ki hala Windows 10 2004 te başlat menüsünde hala metro tasarım duruyor ve hatta ayarlardan windows 8.1 deki gibi yapabiliyorsunuz. Neden Microsoft benim gözümde efsane sayılabilecek 8.1 i geliştirmek yerine 10'u sundu? (Windows 8.1 kullanıcıları windows 10 a ücretsiz geçme olanağına sahiptiler). Microsoft ta 3 yıl sonra 8.1 için temel desteği durdurdu ve 2023 te son bulacak genişletilmiş destekle devam etti. Yani bakarsanız Windows 8.1 ara işletim sistemi gibi oldu fakat yeniden baktığınızda Windows 8.1 in Windows 10 dan aşağı kalır yanı yok ve bana göre 8.1 daha güzel

Siz de düşüncelerinizi aşağıya yazarsanız güzel olur belki benim bilmediğim bir şeyler vardır

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Windows 8 in arayüzüne hiç alışamamıştım pek de sevmemiştim ama bir süre sonra alışıyorsun, he ama açıkcası ben Win 10 u tercih ederim.

En sevdiğim ise Windows Vistadır.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,244
İsim
Fatih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows 8 in arayüzüne hiç alışamamıştım pek de sevmemiştim ama bir süre sonra alışıyorsun, he ama açıkcası ben Win 10 u tercih ederim.

En sevdiğim ise Windows Vistadır.
Windows Vista da benim için hak ettiğini bulamamış bir işletim sistemidir ve kraldır.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Windows Vista da benim için hak ettiğini bulamamış bir işletim sistemidir ve kraldır.

Ben Win 7 yerine kullanırdım, ve şuan elimde 32 bit windows vista Cd si ve orjinal Key var ama bir işe yaramaz artık :D.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,244
İsim
Fatih
Ben Win 7 yerine kullanırdım, ve şuan elimde 32 bit windows vista Cd si ve orjinal Key var ama bir işe yaramaz artık :D.
İnsan garip hissediyor geçen Vista kurduğumda sunuculara bağlanılamadı hatasını alınca garip hissettim baya

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
İnsan garip hissediyor geçen Vista kurduğumda sunuculara bağlanılamadı hatasını alınca garip hissettim baya

Vista olduğu zaman millet Windows XP nin Windows 7 skini giydirilmiş hali dedi, ve Vista kullanmak yerine XP kullanan çoktu, stabilite açısından kötü diyenler vardı, bilemiyorum ben eski laptobumda kullandım ve normaldi yani.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,244
İsim
Fatih
Vista olduğu zaman millet Windows XP nin Windows 7 skini giydirilmiş hali dedi, ve Vista kullanmak yerine XP kullanan çoktu, stabilite açısından kötü diyenler vardı, bilemiyorum ben eski laptobumda kullandım ve normaldi yani.
Dediklerine göre o zamanki bilgisayarlara çok ağır gelen bir işletim sistemi idi. O yüzden herkes XP ye devam etti ve 7 de windows vistanın stabilitesini geliştirildiği bir işletim sistemi bana göre

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dediklerine göre o zamanki bilgisayarlara çok ağır gelen bir işletim sistemi idi. O yüzden herkes XP ye devam etti ve 7 de windows vistanın stabilitesini geliştirildiği bir işletim sistemi bana göre

Yani ağırmıydı bilmem ama ben 12 yıllık laptopta kullandım 32 bit vesiyonunu vistanın, sistemde 1.5GB RAM ve Core 2 duo 1.7GHz 2 çekirdekli 65nm bir işlemci vardı, 120GB da 5400RPM HDD ve VIA chipsetli S3 grafik birimine sahip çooook eski ve ucuz bir laptoptu, onda vista kulanıyordum, CS 1.6 falan atıyordum, 360p-480p video izliyordum yani o yıllarda yapılıcak çoğu şeyi yapıyordum :D.

Top Bottom