Neler Yeni

Windows kurulumu için okuma hızı yüksek SSD mi yoksa yazma hızı yüksek M2 SSD mi

Doguhan88

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen doğuhan oğuz
Merhaba, pc de depolama yerim dolduğu için yeni 1tb ssd almak istedim, hem sata slotu kalmadığı için hem de fiyat farkı çok az olduğu için nvme m2 ssd alayım dedim. Burada şöyle bir handikap çıktı anakartım (asus h110m-d) giriş seviye olduğu için 1 tane 16x pcie gen 3 slotu (ekran kartı takılı), 2 tane de 1x pcie gen 2 slotu var. Sonuç olarak 1x pcie slotuna kaldım ama onun da hız değerleri sata 3 ile aynı. Hem ilerleyen zamanlarda anakartı değiştirme hayalim olduğu için hem de ne olursa olsun yolu dibine kadar kullanır normal 2,5 inç ssd den her türlü daha iyi olur hayali ile nvme m2 yi aldım. Sistemi kurmadan önce dönüştürücü ile test ettiğimde ise baya bi canım sıkıldı çünkü m2 ssd nin okuma hızı normal ssd den daha düşük, buna karşın yazma hızı da yüksek. Sonuçları atıyorum. Şimdi sorum şu win 10 sistemi kurulumu için okuma hızı düşük ama yazma hızı yüksek 1tb nvme m2 mi yoksa okuma hızı yüksek ama yazma hızı düşük normal 256gb ssd mi (şuan bu şekilde kullanıyorum)? (Benim fikrim sistemi hiç bozmadan yeni m2 ssd yi sadece depolama olarak kullanmak.)
normal ssd.jpg

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,890
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Merhaba, pc de depolama yerim dolduğu için yeni 1tb ssd almak istedim, hem sata slotu kalmadığı için hem de fiyat farkı çok az olduğu için nvme m2 ssd alayım dedim. Burada şöyle bir handikap çıktı anakartım (asus h110m-d) giriş seviye olduğu için 1 tane 16x pcie gen 3 slotu (ekran kartı takılı), 2 tane de 1x pcie gen 2 slotu var. Sonuç olarak 1x pcie slotuna kaldım ama onun da hız değerleri sata 3 ile aynı. Hem ilerleyen zamanlarda anakartı değiştirme hayalim olduğu için hem de ne olursa olsun yolu dibine kadar kullanır normal 2,5 inç ssd den her türlü daha iyi olur hayali ile nvme m2 yi aldım. Sistemi kurmadan önce dönüştürücü ile test ettiğimde ise baya bi canım sıkıldı çünkü m2 ssd nin okuma hızı normal ssd den daha düşük, buna karşın yazma hızı da yüksek. Sonuçları atıyorum. Şimdi sorum şu win 10 sistemi kurulumu için okuma hızı düşük ama yazma hızı yüksek 1tb nvme m2 mi yoksa okuma hızı yüksek ama yazma hızı düşük normal 256gb ssd mi (şuan bu şekilde kullanıyorum)? (Benim fikrim sistemi hiç bozmadan yeni m2 ssd yi sadece depolama olarak kullanmak.)Alıntıyı görüntüle
x1 yuvasına takılı olana kurmanı önermem herhangi bi durumda diğerine göre yerinden oynama ihtimali daha yüksek sataya kur bir şey olmaz bende sata ssd kullanıyorum hali hazırda gayette yeterli windows için

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,446
İsim
Selim
Merhaba, pc de depolama yerim dolduğu için yeni 1tb ssd almak istedim, hem sata slotu kalmadığı için hem de fiyat farkı çok az olduğu için nvme m2 ssd alayım dedim. Burada şöyle bir handikap çıktı anakartım (asus h110m-d) giriş seviye olduğu için 1 tane 16x pcie gen 3 slotu (ekran kartı takılı), 2 tane de 1x pcie gen 2 slotu var. Sonuç olarak 1x pcie slotuna kaldım ama onun da hız değerleri sata 3 ile aynı. Hem ilerleyen zamanlarda anakartı değiştirme hayalim olduğu için hem de ne olursa olsun yolu dibine kadar kullanır normal 2,5 inç ssd den her türlü daha iyi olur hayali ile nvme m2 yi aldım. Sistemi kurmadan önce dönüştürücü ile test ettiğimde ise baya bi canım sıkıldı çünkü m2 ssd nin okuma hızı normal ssd den daha düşük, buna karşın yazma hızı da yüksek. Sonuçları atıyorum. Şimdi sorum şu win 10 sistemi kurulumu için okuma hızı düşük ama yazma hızı yüksek 1tb nvme m2 mi yoksa okuma hızı yüksek ama yazma hızı düşük normal 256gb ssd mi (şuan bu şekilde kullanıyorum)? (Benim fikrim sistemi hiç bozmadan yeni m2 ssd yi sadece depolama olarak kullanmak.)Alıntıyı görüntüle
Ben fark göremedim farm pc de sata ssd var ana pc de 980 pro 7000/5000 degerleri var ama açılış süresi neredeyse aynı yani en fazla 1sn var yarattı gibi gibi

Doguhan88

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen doğuhan oğuz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben fark göremedim farm pc de sata ssd var ana pc de 980 pro 7000/5000 degerleri var ama açılış süresi neredeyse aynı yani en fazla 1sn var yarattı gibi gibi
Açılış süresinde falan değilim son zamanlarda sistemin eskimesi ile de beraber kasmalar oluyor. İş amaçlı chrome üzerinden çoklu sekme açıyorum takılıp kalıyor bazen. Genelde de sekme içinde tepki süresi yavaş, bu da can sıkıyor. Ram da 8gb yetersiz farkındayım ama depolama şuan için çok daha elzem bir ihtiyaçtı benim için. Hani M2 SSD de uçurursa belki rahatlar umudum vardı :D.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,446
İsim
Selim
Açılış süresinde falan değilim son zamanlarda sistemin eskimesi ile de beraber kasmalar oluyor. İş amaçlı chrome üzerinden çoklu sekme açıyorum takılıp kalıyor bazen. Genelde de sekme içinde tepki süresi yavaş, bu da can sıkıyor. Ram da 8gb yetersiz farkındayım ama depolama şuan için çok daha elzem bir ihtiyaçtı benim için. Hani M2 SSD de uçurursa belki rahatlar umudum vardı :D.
Sekme ve tıklama gecikmesi üzerinde çok etkisi var ona katılıyorum dramli bir ram fark yaratıyor bu arada HDD kullanıyorsan zaten HDD arasında uçurum var en düşük bir ssd bile aşırı fark yaratır

Doguhan88

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen doğuhan oğuz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sekme ve tıklama gecikmesi üzerinde çok etkisi var ona katılıyorum dramli bir ram fark yaratıyor bu arada HDD kullanıyorsan zaten HDD arasında uçurum var en düşük bir ssd bile aşırı fark yaratır
SSD kullanıyorum ama ram alırken aklımda bulunsun dram 👍🏻

Top Bottom