Neler Yeni

Xeon x3440 sistemim bir anda kapanıyor

Sunqqs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Eren
Merhaba arkadaşlar, iyi forumlar. Bu sorunu daha önce yaşamış veya olayı analiz edip sistemime fikir sahibi olabilecek var mı?

Sorun şöyle 4,5 ay öncesinden beri sistemimi açarken anakart ekranında iken güç kaynağından bir anda çok ağır fan sesi gelmeye başlıyor. (%1 fan sesi iken bir anda %150 falan oluyor) bilgisayarı güçten kesip 20-30 dakika kasayı yan çevirince kasa yatık pozisyonda başlatınca geçiyordu sistem sabaha kadar çalışıyordu. Bu arada kasam orta nesil, güç kaynağı altta. PSU fani yere bakıyor fanın aşağıya kasanın altına değil fanin yukarı doğru bakmasi gerektiğini öğrendim sorun o yüzden varmış dediler. Ayda bir olan sorun her hafta hatta 3 günde bir olmaya başlamıştı bende sorunu güç kaynağının fanını kasanın altına doğru değil kasanın içine psu üste bakacak şekilde montajladım son 1,2 haftadır ses sorunu yoktu. Ancak son zamanlarda sistem bir anda kapanmaya başladı anneme anne elektrikler mi gitti diye seslendiğimi hatırlıyorum. Bu olay 2,3 defa yaşandı ara kablo değiştirdim sorun düzelmedi acaba güç kaynağım mı bozuk derken bugün ise ilk defa garip bir şekilde sistem kapanmadı ama görüntü gitti klavyenin ışıkları anakarttaki USB yuvaların güçleri kesildi ama fanlar dönmeye devam ediyordu.Güç kaynağından şüphelenmeye başlarken şimdi de ekran kartından şüphelenmeye başladım sorun anakarttan kaynaklanıyorda olabilir her ihtimal var kasayı güç tuşuyla kapattıktan sonra tekrar açtım ve Windows loading ekranında sistem kendini bir anda kapattı. Uzun bir süre isyan edip sistemi kullanmadım. Kasa yaşıyormu diyip bi ara tekrar açtm 4,5 gün sorunsuz kullandım. 5.günde sistem kendini bi anda tekrar kapattı artık her açmamda sistem 10 dakikada bir kendisini tamamen kapatıyo yada ekran gidiyor ekran gittiği zaman anakart çalışmaya devam ediyor güç kaynağından tısslama sesi geliyor ve anakart 2 dakika sonra kendini kapatıyor. Ne yapmalıyım ve sorun kesin psu diyebilir miyiz başka bir donanım problemli olabilir mi? Burda konu açmak istedim fikirleri olan herkese şimdiden teşekkürler.

Sistemim.
  • Intel Xeon X3440 2.53ghz(o.c yok)
  • Zotac GTX460.
  • 4x2 Corsair RAM (8 GB)
  • Aerocool 400W
  • 250GB laptop HDD'si.
  • 120GB Patriot SSD

James Gg

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,337
İsim
James Gg
İlgilendiği Kategoriler
Pc Toplama-ekran kartı-işlemci-anakart-acer çöp laptop
dediğin gibi psu olabilir bu psu aşağı bakınca olayı saçma kuzenimin kasasında yerle bir nerdeyse fan 6 yıldır sorunsuz kullanıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

ısınmadan kaynaklıda olabilir bu arada

Sunqqs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Eren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
dediğin gibi psu olabilir bu psu aşağı bakınca olayı saçma kuzenimin kasasında yerle bir nerdeyse fan 6 yıldır sorunsuz kullanıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

ısınmadan kaynaklıda olabilir bu arada
ne psu mu ısınıyor demek istedin

James Gg

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,337
İsim
James Gg
İlgilendiği Kategoriler

Sunqqs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Eren
yok işlemci ben macun sürmeden açmaya çalıştım mesela 10 sn sonra kapandı bu xeonlar yanıyor
Anladım, evet xeonlar fazla ısınıyor ama ısı sorunum yok ısı değerlerim normal konudada bahsettim.

Sunqqs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Eren
aga bu forum niye böyle ölü çok kötü... nerde o donanım arşivi facebook dostlar grubu

James Gg

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,337
İsim
James Gg
İlgilendiği Kategoriler
aga bu forum niye böyle ölü çok kötü... nerde o donanım arşivi facebook dostlar grubu
Knk bilgisi olmayanların saçma sapan yorum yapması daha kötü en azından bilenler yorum yapıyor

Sunqqs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Eren
PSU yu garantiye yolladım, psu fabrikasyondan kaynaklı hatalı üretilmiş, noname muadil 400w psu yolladılar her ne kadar para iadesi istesemde geri vermediler paramı bende muadil gelen sıfır güç kaynağını c4 olarak gördüğüm için satıp üstüne yeni bir psu satın aldım şuan cayı cayır çalışıyor sistemim. Konu kilit.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,481
Üyeler
140,502
Son üye
Muhammed Nurullah Çavuş
Top Bottom