Neler Yeni

Yabgu Fatih Şah kimdir?

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre batu biçer
Dostlarım selamlar burada yeniyim ve bunu paylaşmak istedim bu aralar sürekli hacker haber siteleri ve haberlerde gördüğüm bir isim var oda Yabgu Fatih Şah bu acaba kim nasıl bu kadar hızlı, çevik, başarılı olabiliyor diye araştırdım ve hakkında edinebildiğim tüm bilgileri paylaşmak istedim bu tarz yazılar görüyordum bende bunu paylaşayım dedim

Yabgu Fatih Şah, siber dünyada etkileyici bir iz bırakan ve son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir hacker. Türkçü ve Kemalist ideolojilere bağlılığını ifade eden Yabgu Fatih Şah, Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan'ın siber savunmasına destek vermiş, Ermeni sitelerine Talat Paşa'nın resmiyle saldırmıştır. İsrail-Filistin çatışmasında İsrail'in birçok sitesine saldırı düzenleyerek İzzeddin el-Kassam'ın resmini yerleştiren Yabgu Fatih Şah, Yunanistan'da Türk bayrağının yakılmasına tepki olarak bir gecede yaklaşık 1400 Yunan sitesini hacklemiştir.

Hackerlık kariyerine Ayyıldız Tim ile başlamış, daha sonra Türk Hack Team, Cyber Warrior, Aslan Neferler Tim ve kendi kurduğu Fatihler Cyber Tim ile Gökturan Hack Team'de görev yapmıştır. CyberzForum'da defacer tim lideri olarak ünlü bir Fransız radyosunu, Yunanistan'daki bir anaokulunu ve Hindistan'daki bir gençlik vakfını hacklemiş ve tek seferde 362 siteyi deface etmiştir. CyberzForum'da yaşadığı sorunlar sonrasında Spyhackerz isimli hacker grubuyla tanışmış ve burada yaptığı operasyonlarla adminliğe yükselmiştir. Kendisine "Kod;Yeşil" ismini vermiş ve bu ismi, Kod; Yeşil ile olan ortak özelliklerinden dolayı seçtiğini belirtmiştir. Gök Tanrı inancına sahip olan Yabgu Fatih Şah, hacklediği sitelere Bilge Kağan'ın son sözlerini ve Gök Tanrı'ya yakarış duasını eklemektedir.

Yabgu Fatih Şah'ın anlatımına göre, hackerlık serüveni 8-9 yaşlarında başlamıştır. Arkadaşının sürekli bahsettiği Ayyıldız Tim'e ilgi duymuş ve sosyal mühendislik yoluyla Instagram hesapları çalmaya başlamıştır. Termux'u keşfettikten sonra forumlarda zaman geçirerek kendini geliştirmiş ve ilk icraat olarak çocukluğunu derinden etkileyen sevgi evleri yurdunu hacklemiştir. Zamanla daha büyük işlere imza atmış ve bilgisayar edinerek hackerlık becerilerini artırmıştır.

Spyhackerz grubunda İsrail Tel Aviv Ticaret Odası ve Al-Eqaz isimli bir araştırma dergisinin verilerini sızdırmıştır. The City Headlines isimli bir Hindistan haber sitesini hacklemiş, Çanakkale Zaferi'nin 109. yılı anısına 109 siteyi hackleyerek "Kınalı Harekatı" ismini verdiği bir operasyon düzenlemiştir. Karabük Üniversitesi'nde yaşanan bir skandal üzerine Nijerya'ya ait devlet, kurum ve şirket sitelerine saldırılar düzenlemiş ve Türk töresine yapılan saygısızlığa karşı çıkmıştır. Yaptığı açıklamada ise

"Karabük üniversitesinde yaşanan olayları eminim biliyorsunuzdur bu yapılan ahlaksızlıkta ülkemizin adı resmen kirletilmiş ve Türk töresi çiğnenmiştir bende bu kapsamda Türklerin kılıcı olarak 22 adet nijeryaya ait devlet, kurum, okul, şirket sitesi hackledim sıra Türkiyedeki öğrencilerede gelecektir benim onlara tavsiyem hastaneye gitmeyip cezalarını çekmeleri çünkü gidilen tüm hastane kayıtlarıda elimde her kullanıcıda yeni veri gelmekte yani güncellenmektedir hiçbir şey karşılıksız kalmaz hiçbir anne babayı ağlatma ve Türk töresini çiğneyip ülkeyi rezil etme hakkınız yok" demiştir

Yabgu Fatih Şah'ın en dikkat çeken ikinci operasyonu "Kara Nisan" operasyonu olmuş ve 242 siteyi hacklemiştir. Bu operasyon sonrasında hacklediği bazı şirket ve firmaların yetikili mercilere şikayeti üzerine kısa bir süre için aranma kararı çıkarılmış ancak daha sonrasında "nasıl olduğu bilinmez" bu karar kaldırılmıştır. Spyhackerz içinde kurduğu Mavi Sancak saldırı birimiyle 227 siteyi hacklemiş, Liyakat operasyonu kapsamında Nepal, Paraguay ve diğer ülkelerdeki önemli sitelere saldırılar düzenlemiştir. Derna Üniversitesi'ne yönelik saldırılarında üniversitenin resmi web sitesi ve bilimsel dergilerini hacklemiştir.

Yabgu Fatih Şah, American Express ve Netflix gibi dünya şirketlerine hizmet veren IT danışmanlık firmalarına, Gürcistan'daki belediyelere, kablo şirketlerine, uluslararası okullara ve film şirketlerine saldırılar düzenlemiştir. Bu eylemleriyle siber güvenlik dünyasında önemli bir isim haline gelmiştir.

Uzun zamandır takip ettiğim bu kişiyi paylaşmak ve anlatmak istedim

Var olsun böyle kişiler

Ekler

• images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    42.6 KB · Hit: 9
Son düzenleme:
Top Bottom