Neler Yeni

Yazılım mühendisliği ve benzer meslekler

loewry

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Alper Kaplan
merhabalar şuanda 11. Sınıfım ve sayısal bölüm seçtim. Oldum olası en hızlı anladığım ders matematikdir tabi anlamaya çalışırsam. Bilgisayarla çok fazla uğraşıyorum. Bazı developer arkadaşlarım var script biliyor güzel oyunlar tasarlıyolar. Bende keşke yapabilsem diyorum bilmiyorum tabi. Konu bu değil genel olarak pc den programcılık yazılım script tabanlı bir meslek okumaya çalıacağım gerekirse özel unide olur. Yani matematiğime güveniyorum dershaneyede gideceğim örneğin belki saçma ama lgs senesinde de sene başı 3 net matematik yapıyordum lgs ye 3 ay kala tüm senenin özeti olarak matematik özel dersi aldım deneme çözdüm bolca matematikden. Lgs de 16 net yapmıştım ama diğer dersler 11 nette kalmıştı🥲. Yani yks sınavındada matematiği iyi yapmaya çalışarak bu meslekleri okuyabilirmiyim ve zormudur okuması iş imkanı nasıldır

ErenErk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Eren Erkaşda
İlgim var hocam çevremde mesela 17 yaşındayken robloxdaki script sistemini öğrenen bir arkadaşım var roblox gibi cocuk oyunu olarak görülen bir uygulamadan yaptığı oyunlar sayesinde 2 sene 100k tl ye yakın kazandı. Şuanda da aylık ortalama 4-5k tl kazanıyor bir şey yapmadan fazla oyunlardan sabit gelir bende az çok script öğrenebilmek istiyorum hevesliyim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam 150-200bin sıralama gelse yarı ücretli falan yazılım okurmuyum veya programcılık
yazılım dedıgın muhendıslıkse yuzde50 burslu okunabılır tabi, mantıklı mı tartısılır :D

Ahmettİlhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Ahmet İlhan
evet evet, o yuzden hafıf calıs dedım zaten 200-300 bın olsa bıle bılısım bolumlerıne gıdebılırsın, kendım de okuyorum suan o yuzden soyluyorum
200-300binle mühendislik bölümü okuyacağına hiç okumasın direkt kendini geliştirsin daha iyi. zaten 200-300bindeki üniversitelerin hiçbirinin eğitimi yurtdışında geçerli değil. akreditasyonları yok. yazılım okuyacağım diye kendini kısıtlamanı da istemem. bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği de her zaman bir seçim olmalı hatta öncelikli tercihin olmalı. üniversitemdeki çoğu hoca eede cenglerin bilmediği şeyleri bilip üstüne programlamada çoğu kişi kendini geliştirdiği için kendini öne atıyorlar ee okumak daha değerli diyor. ama dediğim gibi derece hedefin yoksa en azından 20bine kadar. sadece kendini geliştir programlama alanında daha mantıklı. iyi bir mühendis olursan 200-300binlik okulların sana bir yararı olacağını düşünmüyorum

İlgim var hocam çevremde mesela 17 yaşındayken robloxdaki script sistemini öğrenen bir arkadaşım var roblox gibi cocuk oyunu olarak görülen bir uygulamadan yaptığı oyunlar sayesinde 2 sene 100k tl ye yakın kazandı. Şuanda da aylık ortalama 4-5k tl kazanıyor bir şey yapmadan fazla oyunlardan sabit gelir bende az çok script öğrenebilmek istiyorum hevesliyim

Hocam 150-200bin sıralama gelse yarı ücretli falan yazılım okurmuyum veya programcılık
yök atlasın sitesinden bakın

ErenErk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Eren Erkaşda
200-300binle mühendislik bölümü okuyacağına hiç okumasın direkt kendini geliştirsin daha iyi. zaten 200-300bindeki üniversitelerin hiçbirinin eğitimi yurtdışında geçerli değil. akreditasyonları yok. yazılım okuyacağım diye kendini kısıtlamanı da istemem. bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği de her zaman bir seçim olmalı hatta öncelikli tercihin olmalı. üniversitemdeki çoğu hoca eede cenglerin bilmediği şeyleri bilip üstüne programlamada çoğu kişi kendini geliştirdiği için kendini öne atıyorlar ee okumak daha değerli diyor. ama dediğim gibi derece hedefin yoksa en azından 20bine kadar. sadece kendini geliştir programlama alanında daha mantıklı. iyi bir mühendis olursan 200-300binlik okulların sana bir yararı olacağını düşünmüyorum

hocam 200 300 binle muhendıslık oku demedım zaten, guzel bılısım bolumlerı var muhendıslık dısında, onemlı olan muhendıs olmak degıl de bılgı oldugu ıcın oyle bı tavsıye verdım zaten, ustte de dedım 200k ıle muhendıslık okumak mantıklı mı tartısılır dıye, ayrıca "en azından 20k" dedıgınız sıralama kolay bı sıralama degıl bılıyosunuz

loewry

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Alper Kaplan

Hocam 300 bin demedim ki 100-150 hadi 200 bin olsun o civarlardaki yazılıma veya özel yazılım okusam diyorum sizce geleceğim iyi olurmu

Ahmettİlhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Ahmet İlhan
hocam 200 300 binle muhendıslık oku demedım zaten, guzel bılısım bolumlerı var muhendıslık dısında, onemlı olan muhendıs olmak degıl de bılgı oldugu ıcın oyle bı tavsıye verdım zaten, ustte de dedım 200k ıle muhendıslık okumak mantıklı mı tartısılır dıye, ayrıca "en azından 20k" dedıgınız sıralama kolay bı sıralama degıl bılıyosunuz
kolay demedim ama uzmanlaşmak istediği alan hemen hemen belli arkadaş için daha alakalı bölümler okuması daha mantıklı. iyi bir mühendislik için de en azından 20knın içinde olmalı. 20bini bile beğenmeyen bir sürü mühendis arkadaş var mezuna bırakan.

Hocam 300 bin demedim ki 100-150 hadi 200 bin olsun o civarlardaki yazılıma veya özel yazılım okusam diyorum sizce geleceğim iyi olurmu
oralarda okumanın sana çok bir yararı olmaz babanın harcayacağı paraya da yazık olur. dersine ya cidden her şeyi bırakıp adam gibi çalış ya da şimdiden kendini programlamaya at. iyi bir derece yaparsan yurt dışında çalışman bile bir nevi garanti oluyor üniversitede salmadıktan sonra

ErenErk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Eren Erkaşda
kolay demedim ama uzmanlaşmak istediği alan hemen hemen belli arkadaş için daha alakalı bölümler okuması daha mantıklı. iyi bir mühendislik için de en azından 20knın içinde olmalı. 20bini bile beğenmeyen bir sürü mühendis arkadaş var mezuna bırakan.
alakalı bolum olması ıcın muhendıslık zorunlulugu yok kı, 20 bını gectım 100 bını tutturamayınca sektorden sılınecek gıbı konusuyorsunuz, motıvesının kırılmasını hıc ıstemem

Ahmettİlhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Ahmet İlhan
alakalı bolum olması ıcın muhendıslık zorunlulugu yok kı, 20 bını gectım 100 bını tutturamayınca sektorden sılınecek gıbı konusuyorsunuz, motıvesının kırılmasını hıc ıstemem
100bin sıralama yapmışsa zaten çok fazla ders çalışmamıştır hocam sınav anında sorun yaşamadıysa. ikisinden de az az yapacağına şimdiden kendini geliştirirse. derece yapmış üniversitede yeni kodlama öğrenen yaşıtlarından çok daha önde olur.

Ayet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
301
İsim
Ayetullah Taylan
lgs de diğer derslerden 11 net yaptıysan
senden pek bir şey olmaz gibi..
ben senin mesajlarının sıksık görüyorum bu aralar 1 tane bilgi verici düzgün mesajı olmaz mı birinin sıf böyle konulara yazmak için yazıyorsun belli oluyor

loewry

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Alper Kaplan

oralarda okumanın sana çok bir yararı olmaz babanın harcayacağı paraya da yazık olur. dersine ya cidden her şeyi bırakıp adam gibi çalış ya da şimdiden kendini programlamaya at. iyi bir derece yaparsan yurt dışında çalışman bile bir nevi garanti oluyor üniversitede salmadıktan sonra
Hocam şimdiden başlayacagım öğrenmeye udemy den script eğitimleri alacağım

100bin sıralama yapmışsa zaten çok fazla ders çalışmamıştır hocam sınav anında sorun yaşamadıysa. ikisinden de az az yapacağına şimdiden kendini geliştirirse. derece yapmış üniversitede yeni kodlama öğrenen yaşıtlarından çok daha önde olur.
100 bin sıralama da çok kolay değildir bence tam bilmiyorum ama benim hedefim hem günlük hayatta işime yarasın hemde örneğin bir firmada falan programcı olayım istiyorum

ErenErk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Eren Erkaşda
kendını gelıstırmekten kastınız muhendıslık okumak olmamalı bence, onde olacagı (?) tek konu muhendıs dıploması almıs olması olacak, yazılım bılgısı konusunda unıversıte hıc bır sey katmayacak one gecırecek bı durum olmayacak yani.

5 binde cok iyi bı yazılım muhendıslıgıne gıden bırı kendını hıc gelıstırmezse yıne hıc bır sey olmaz, lakin unıversıte bıle okumayan fakat kendını gelıstırmeye adayan cok kısı duydum bu alanda iyi yerlere gelebilen

Ahmettİlhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Ahmet İlhan

100 bin sıralama da çok kolay değildir bence tam bilmiyorum ama benim hedefim hem günlük hayatta işime yarasın hemde örneğin bir firmada falan programcı olayım istiyorum
senin kararın hayatını sen şekillendireceksin. ama bana kalırsa olay matematikte bitiyor matematiğim iyi diyorsan otur ders çalış iyi bir üniversiteyi kazan ve önündeki tüm engellerin kapısı açılsın. maalesef ülkemizde sistem böyle

kendını gelıstırmekten kastınız muhendıslık okumak olmamalı bence, onde olacagı tek konu muhendıs dıploması almıs olması olacak, yazılım bılgısı konusunda unıversıte hıc bır sey katmayacak one gecırecek bı durum olmayacak yani.

5 binde cok iyi bı yazılım muhendıslıgıne gıden bırı kendını hıc gelıstırmezse yıne hıc bır sey olmaz, lakin unıversıte bıle okumayan fakat kendını gelıstırmeye adayan cok kısı duydum bu alanda iyi yerlere gelebilen
okuduğunu anlamada bir sorun var hocam galiba. iyi derece üniversiteye gitmezse dediğiniz gibi hiçbir katkısı olmaz üniversitenin o yüzden kendini geliştirsin diyorum. ama gideceği okullar itü odtü gibi okullar olursa o diploma orda kendini salmazsa ona yurtdışı kapılarını açıyor.

kendını gelıstırmekten kastınız muhendıslık okumak olmamalı bence, onde olacagı (?) tek konu muhendıs dıploması almıs olması olacak, yazılım bılgısı konusunda unıversıte hıc bır sey katmayacak one gecırecek bı durum olmayacak yani.

5binde yazılım bölümü bile yoktu galiba o kadar ilerlememişti yazılımlar. eğer derece üniversitesine giderse orada zaten mecbur çalışmak zorunda olacak yiyorsa çalışmasın ki derece yapan bir insan kendinin farkındaysa bi zahmet orda çalışsın

sumval

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ahmed cakan

Hocam sıralama yapacağım diyorsan iyi çalışman lazım script eğitimleri vs. seni derslerinden alıkoyabilir bunu düşünerek ilerlemeni öneririm aksi halde derece derdin yoksa sırf diploma için okuyup devam edersin

Top Bottom