Neler Yeni

Çözüldü✓ YENİ ALDIĞIM PC DONUYOR

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
Ayda 2 kez başıma gelmek üzere imza bölümünde özellikleri yazan bilgisayarım nedenini kavrayamadığım şekilde kilitleniyor. Ramlerin üzerindeki rgb'ler masaüstündeki ai suite isimli programla yönetiliyor ve görünüşe göre arka planda çalışmasına rağmen bu bile donmuş olacak ki ramlerin animasyonu bile takılı kalıyor hiçbir şekilde işlem yapmama izin vermiyor klavye numlock ışığını bile açıp kapatamıyorum. Videosunu çekip gaming gen tr teknik destek ekibine e-mail yoluyla ilettim ancak bu sorunun sebebi ne olabilir ? pcnin üzerinde gelen ve imzada yazan m2 ssd'nin yanısıra mld m300 500gb m2 ssd samsung 870 evo 500gb sata ssd ve 2tb hdd bulunmakta. Bu herhangi diskteki sorun bütün sistemin kilitlenmesine sebep olabilir mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

dipnot : sistemi ilk aldığımda win 11 yüklü gelmişti onda da aynı arıza vardı formatlayıp microsoft'un sitesinden indirdiğim win 10 pro yükledim ve sorun devam ediyor

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
768
İsim
Fatih Ayhan
Böyle bir kitlenme şahsi görüşüme göre sistemin kurulu olduğu ssd'den kaynaklı olabilir. Farklı bir m2 ssd ile deneme şansınız varsa deneyin.

SSD'den arızalı olabilir, dolayısıyla işletim sistemi bir anda çalışmayı durdurduğunda böyle bir durum söz konusu olabilir. Ya da sistemin kurulu olduğu ssd değilde diğer disklerde sorun olabilir ya da bambaşka bir parçada. Öncelikle hdd çıkarıp deneyin yine takılıp kalıyor mu. Sonra hdd takıp ssd'yi çıkarın deneyin. Yine takılıyorsa her ikisini de çıkarın ve deneyin. Yine mi takıldı? Sistemi sata ssd'ye kurun ve öyle deneyin.

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Böyle bir kitlenme şahsi görüşüme göre sistemin kurulu olduğu ssd'den kaynaklı olabilir. Farklı bir m2 ssd ile deneme şansınız varsa deneyin.
başka bir diskteki donma takılma vs. sistemi komple donmasına sebebiyet verir mi? eski bilgisayarımda hdd ve sata ssd kullanıyordum arızasından ötürü sürekli düğmesine basılı tutarak kapatıp açmak zorunda kalıyordum diski bozmuş olabilir diye düşünüyorum özellikle hdd'yi. Çalışmasında bi probleme rastlamadım ama hddnin donması sistemi komple kitler mi ?

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
768
İsim
Fatih Ayhan
başka bir diskteki donma takılma vs. sistemi komple donmasına sebebiyet verir mi? eski bilgisayarımda hdd ve sata ssd kullanıyordum arızasından ötürü sürekli düğmesine basılı tutarak kapatıp açmak zorunda kalıyordum diski bozmuş olabilir diye düşünüyorum özellikle hdd'yi. Çalışmasında bi probleme rastlamadım ama hddnin donması sistemi komple kitler mi ?
genel olarak bu tarz kilitlenmeler diske bağlı oluyor. Söylediğim gibi disklerin soruna neden olup olmadığını test edin. Gerekirse sata ssd ye sistemi kurup deneyin. Hiçbir türlü sorun çözülmezse disklerle alakalı değilse teknik desteğe ihtiyacınız var demektir.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,731
İsim
Emre Zengin
Evet hocam olabilir. HDD'ye HDTune adlı programdan Error Scan testi yapar mısın? (Quick Scan kapalı olsun.)

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,676
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx
Evet verir herhangi bir diskin bozuk olması bile tüm sistemi yavaşlatır. Windows kurulu bile olmasa o diske problem olabiliyor.

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
şu an hdd'ye tarama yapıyorum her diske yapayım mı ? quick scan kapalı

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
GÜNCELLEME tüm disklere HDTune ile test yaptım herhangi birinde hiçbir sorun tespit edilemedi hele hddnin testini bitirmek 5 saat sürdü başka ne sebep olabilir ?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,731
İsim
Emre Zengin
GÜNCELLEME tüm disklere HDTune ile test yaptım herhangi birinde hiçbir sorun tespit edilemedi hele hddnin testini bitirmek 5 saat sürdü başka ne sebep olabilir ?
HDD'yi bilgisayardan söküp bir de öyle kullanmayı dene.

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
HDD'yi bilgisayardan söküp bir de öyle kullanmayı dene.
bu donma sorunu ayda 2 kez başıma geldiği için uzun süre hdd'yi kullanmamam gerekir ki o benim yedek veri diskim olduğundan pcde takılı durması gerekiyor aktif kullanıyorum anlayacağın. Başka bir şey bu kilitlenmeye sebep olabilir mi ?

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
755
İsim
Emrullah YAZICI
Konudaki mesajları okudumda acaba sorun direk ramlerden kaynaklanıyor olabilir mi ? Dilerseniz ramlere memtest programı ile bir test ettirin

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
Konudaki mesajları okudumda acaba sorun direk ramlerden kaynaklanıyor olabilir mi ? Dilerseniz ramlere memtest programı ile bir test ettirin
ramleri de test edeyim hemen

GÜNCELLEME windows bellek tanılama üzerinden ramlerin testini de gerçekleştirmiş bulunmaktayım hiçbir sorun bulunamadı. Başka fikri olan ?

Son düzenleme:
Top Bottom