Neler Yeni

Yeni Kablo Çekilmesine Rağmen Margin Değeri Düşüyor

kırmızışarapp

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,429
İsim
Sertay Çil
Aylardır sürekli kopma yaşıyordum. Bu yüzden Türknet'ten destek kaydı açtım ve ekip toplanmasını istedim. Gelip tüm incelemeleri yaptılar ve sorunun iç tesisattan olduğunu söylediler. Bende tam bugün 3 saat önce yeni kablo döşettirdim. Aslında şuana dek herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Modem arayüzüne yenilendiğinde baktığımda margin değeri 12-13 ve gözüken hata 0 idi. Fakat şuan baktığımda margin değeri 11 e kadar düşüp hata 13 e yükselmiş. Kopmadan kurtulduğum için çok sevinmiştim. Modeme reset atmayı düşünüyorum. Modemi alalı 3-4 ay oldu. Sorun modemde olabilir mi ? Sizce ne yapmalıyım normal bir durum mu ?

Modem : TPL-LİNK ARCHER VR300

Ekler

• IMG_20210505_230220.jpg
    IMG_20210505_230220.jpg
    46 KB · Hit: 37
  • IMG_20210505_230041.jpg
    IMG_20210505_230041.jpg
    84.3 KB · Hit: 37

Yasinn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,354
İsim
.
13 tane hatanın kopma yapacağını sanmıyorum. Kopmar var mı ? Ankastre kutusunda kablonuzun bağlı olduğu kısım oksitlenme yapmış olabilir.

kırmızışarapp

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,429
İsim
Sertay Çil
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
13 tane hatanın kopma yapacağını sanmıyorum. Kopmar var mı ? Ankastre kutusunda kablonuzun bağlı olduğu kısım oksitlenme yapmış olabilir.
Şuan kopma yaşamıyorum. Kablo değişmeden önce çok fazla kopma yaşıyordum. Şuan hata 16 olmuş. Kablo yeni değişti ve şuan gayet rahatım. Önceki kablo neredeyse 8 yıllık felandı ve birçok kez ek yapılmıştı. Normal mi bu durum acaba herkeste hata 0 değildir herhalde.

Forumuye

80+ Bronze
Şuan kopma yaşamıyorum. Kablo değişmeden önce çok fazla kopma yaşıyordum. Şuan hata 16 olmuş. Kablo yeni değişti ve şuan gayet rahatım. Önceki kablo neredeyse 8 yıllık felandı ve birçok kez ek yapılmıştı. Normal mi bu durum acaba herkeste hata 0 değildir herhalde.
Bizde hata 2-3 dakikada 100ün üstüne çıkıyordu. 2 gün içinde 37374828 gibi anormal rakamlara ulaşıyordu ve internet bir yerden sonra kesiliyordu.

hata oranını sıfırlamak için DSL kablosunu çıkarıp tak. Ben 1-2 günde bir öyle yaparak sorunu çözüyordum da gerçi sen ayda bir resetlesen yeter herhalde 😀

kırmızışarapp

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,429
İsim
Sertay Çil
Bizde hata 2-3 dakikada 100ün üstüne çıkıyordu. 2 gün içinde 37374828 gibi anormal rakamlara ulaşıyordu ve internet bir yerden sonra kesiliyordu.

hata oranını sıfırlamak için DSL kablosunu çıkarıp tak. Ben 1-2 günde bir öyle yaparak sorunu çözüyordum da gerçi sen ayda bir resetlesen yeter herhalde 😀
Bende de modemi aldığımda yavaşça internet 1 mbps ye kadar düşüyordu. Sonradan firmware güncellemesi yapıp modemi resetledim ve o sorunu çözdüm. İnternetten okuduğuma göre kabloyla alakalı oluyormuş. Bugün yeni kablo çektirdim fakat elektrikçi tanıdığım eski kablonun modeme bağlı olan ucunu yeni kabloya bağladı. O yüzden olabilir mi ? Direk cat 6 kabloya port ucu takamaz mıydı acaba ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende de modemi aldığımda yavaşça internet 1 mbps ye kadar düşüyordu. Sonradan firmware güncellemesi yapıp modemi resetledim ve o sorunu çözdüm. İnternetten okuduğuma göre kabloyla alakalı oluyormuş. Bugün yeni kablo çektirdim fakat elektrikçi tanıdığım eski kablonun modeme bağlı olan ucunu yeni kabloya bağladı. O yüzden olabilir mi ? Direk cat 6 kabloya port ucu takamaz mıydı acaba ?
**Eski kablonun modeme bağlı olan kısmını ek yaptı yani

kırmızışarapp

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,429
İsim
Sertay Çil
Arkadaşlar Türknet arayüzünden baktığımda hızım böyle gözüküyor. Sanki bana sınırlandırılmış gibi geldi. Sizce destek kaydı açayım ? Download margin değerim 12 olduğu için downloadı yükselttirebilirsem sizce kopma yaşar mıyım ? Daha önce 65 mbps hız alıyordum. Kopma yüzünden sınırlandırttırdım.

Ekler

• IMG_20210506_191001.jpg
    IMG_20210506_191001.jpg
    30.5 KB · Hit: 26

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
13-14 hata ile kopma olmaz. Binlerce olması gerekiyor.

kırmızışarapp

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,429
İsim
Sertay Çil
13-14 hata ile kopma olmaz. Binlerce olması gerekiyor.
Türknet arayüzüne baktığımda hızımı sınırlandırdıklarını görüyorum. Download margin değerim 12 şuan. Eğer hızımı arttırtırsam margin değerim düşerse kopma yaşar mıyım acaba ? 2 margin değeriyle hiç kopma yaşamayan olduğunu görmüştüm forumda.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Türknet arayüzüne baktığımda hızımı sınırlandırdıklarını görüyorum. Download margin değerim 12 şuan. Eğer hızımı arttırtırsam margin değerim düşerse kopma yaşar mıyım acaba ? 2 margin değeriyle hiç kopma yaşamayan olduğunu görmüştüm forumda.
Onlar mucizevi şeyler, bazısı da ölçüm hatası zaten. 8 SNR altına inmemekte fayda var.

kırmızışarapp

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,429
İsim
Sertay Çil
Onlar mucizevi şeyler, bazısı da ölçüm hatası zaten. 8 SNR altına inmemekte fayda var.
Neredeyse 80mbp max veri alıyorum. Önceden yeni modemi ilk aldığımda 65mbps alıyordum speedtestte. Şansımı denemekte istiyorum ama batırmakta istemiyorum. İkilemde kaldım biraz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuan hatalar 106 ya ulaşmış. Üstte arkadaş DSL kablosunu çıkarıp tak dedi. Onu deniyeceğim olmazsa.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,930
Üyeler
138,446
Son üye
offdeniz
Top Bottom