Neler Yeni

Rehber Yeni Nesil VDSL Teknolojileri: FTTN ve FTTC

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Yeni Nesil VDSL Teknolojileri: FTTN ve FTTC

Telekom firmalarının yeni gözdesi, FTTN ve FTTC Fiber Sistemleri.

FTTN Nedir ?
FTTN, Mahalleye kadar fiber hat getirilir. Bir Saha dolabında fiber girişi olan bir DSLAM bulunur. Bu DSLAM, fiberoptik sinyalini xDSL sinyaline çevirir. xDSL türü olarak genellikle VDSL veya VDSL2 kullanılır.
Kısacası mahalleye kadar fiber. Bu sayede mevcut altyapı yenilenmeden mevcut kablolar ne kadar destekliyorsa o kadar hız alınabilir. Bu hızı belirleyen etkenlerden birisi de Hat Zayıflaması ve SNR Margin'dir.

FTTC Nedir ?

FTTC, Sokağa kadar fiber hat getirilir. Aynı üstte yazılanlar gibi işlemler sağlanır ve mevcut hat üzerinden internet hizmeti verilir. Kısacası sokağa kadar fiber.

Ne işe yarar ?
1- Fiber Kullanırmış gibi Speedtest Sunucularında 5-6-7ms Ping almamıza.
2-Jitter sorununu ortadan kaldırmaya.
3-Altyapının daha yüksek hızları desteklemesine.
4-ISS'nin Yurt Dışı çıkışları iyiyse ancak siz iyi hizmet alamıyorsanız bu ping ve paket kaybı sorunlarının önüne geçer.
5-Normalden fazla seviyede oluşan Hat Zayıflaması ve Alım Gücü sorunlarını en aza indirir.

Ben şahsen VDSL'i FTTN, VDSL2'yi FTTC Olarak nitelendiriyorum.
1200px-FTTX.svg.png

Burada da görüldüğü gibi.
Şimdi ne kadar uzunlukta bakır hat varsa sizin saha dolabına veya santrale olan uzaklığınız da o kadar oluyor.
Yani altyapı sorgulama uzaklığı 45 Metre gösteriyorsa Fiber o 45 Metre ileriye kadar geliyordur.

FTTN Tipi altyapıda bakır hattın uzunluğu yani saha dolabına olan uzaklık 300 Metreden fazla diyor.
FTTC Tipi altyapılar için ise bakır hattın uzunluğu yani saha dolabına olan uzaklık 300 Metreden az diyor.

Türk Telekom son zamanlarda Eski tip VDSL Altyapıları ya FTTN Teknolojisine uygun olarak dönüştürüyor ya da FTTC Teknolojisine uygun olarak dönüştürüp VDSL2 Üzerinden hizmet veriyor.

Bunu da aslında anlamanız için birden fazla yol var ama o işler biraz karışık.

Bitti.

Donanım Arşivi Forum - alpolojix

Kaynak: Vikipedi

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,243
İsim
Fatih
Ben Türk Telekom Fibernet kullanıyorum fakat VDSL ile bağlanıyorum. Hat değerlerim şöyle ve speedtestte 5-6 ms alıyorum.

grted.PNG

Türk Telekom taa TTNET zamanında binanın kapısına burada Fiber hizmetlerinden yararlanabilirsiniz tarzı bir tabela yapıştırmıştı.

Netspeed'den sorgulatınca da böyle çıkıyor.

s.PNG

Bende büyük ihtimal FTTC var. Fiberin sağladığı hızı alabilmek güzel.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben Türk Telekom Fibernet kullanıyorum fakat VDSL ile bağlanıyorum. Hat değerlerim şöyle ve speedtestte 5-6 ms alıyorum.

Alıntıyı görüntüle

Türk Telekom taa TTNET zamanında binanın kapısına burada Fiber hizmetlerinden yararlanabilirsiniz tarzı bir tabela yapıştırmıştı.

Netspeed'den sorgulatınca da böyle çıkıyor.

Alıntıyı görüntüle
Usta yapman gereken tek bir şey var.
Sen bu altyapıyla rahat 100Mbps alırsın zaten. Bölge yoğunsa DSLAM Kilidi koymuşlardır belki. Belki de koymamışlardır 100Mbps'e geçip bakmak lazım.
Binadaki ankastreden daireye gelen kabloyu değiştirirsen çok iyi hat değerlerine sahip olacağından eminim.
Bize de yapıştırdılar.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,243
İsim
Fatih
Usta yapman gereken tek bir şey var.
Sen bu altyapıyla rahat 100Mbps alırsın zaten. Bölge yoğunsa DSLAM Kilidi koymuşlardır belki. Belki de koymamışlardır 100Mbps'e geçip bakmak lazım.
Binadaki ankastreden daireye gelen kabloyu değiştirirsen çok iyi hat değerlerine sahip olacağından eminim.
Bize de yapıştırdılar.
Valla nasıl yapılır bilmiyorum kabloyu nereden geçireceğim? Kırma dökme işlemi falan var mı?

Detaylıca hatta görseller ile gösterebilir misin?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Valla nasıl yapılır bilmiyorum kabloyu nereden geçireceğim? Kırma dökme işlemi falan var mı?

Detaylıca hatta görseller ile gösterebilir misin?
Kırmalı bir iş olmaz.
Eğer elektrikçi beynini çalıştırırsa işi kolayca halledersiniz.
O duvarda gördüğümüz DSL Prizleri çok küçük gözükse de geniş kanallardan geliyor.
Eski/mevcut kabloyu kılavuz olarak kullanıp yeni kabloyu geçirir. Yukarıdan aşağı yani daire-ankastre olarak yapın.
Arada hiç ek olmasın. Direkt olarak modeme girsin. O zaman 100Mbps paket alırsan 83mbps rahat gelir. DSLAM Kilidi varsa tabi.
Yoksa 98 rahat alınır.
Mevcut kablo kötü olduğu için atanabilir hız düşük çıkıyor ondan diye düşünüyorum.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,243
İsim
Fatih
Kırmalı bir iş olmaz.
Eğer elektrikçi beynini çalıştırırsa işi kolayca halledersiniz.
O duvarda gördüğümüz DSL Prizleri çok küçük gözükse de geniş kanallardan geliyor.
Eski/mevcut kabloyu kılavuz olarak kullanıp yeni kabloyu geçirir. Yukarıdan aşağı yani daire-ankastre olarak yapın.
Arada hiç ek olmasın. Direkt olarak modeme girsin. O zaman 100Mbps paket alırsan 83mbps rahat gelir. DSLAM Kilidi varsa tabi.
Yoksa 98 rahat alınır.
Mevcut kablo kötü olduğu için atanabilir hız düşük çıkıyor ondan diye düşünüyorum.
Anladım. 93 mbps atanabilir hız iyi mi sence?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Anladım. 93 mbps atanabilir hız iyi mi sence?
Mevcut kabloyla değil.
Altyapının min 100 desteklemesi lazım çünkü. Ayrıca 3 metre için yani binanın hemen dibindeki bir DSLAM İçin min 100 desteklemesi gerek.
O yüzden kablo değişmeli.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,923
Üyeler
140,576
Son üye
WonY
Top Bottom