Neler Yeni

Yeni sistem toplandığında yapılması gerekenler nedir?

LeyzZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Baran Laser Börkün
İlk kez şahsi bir masaüstü oyuncu sistemim oluyor bundan önce sadece laptop kullandım. Yeni sistem elime büyük ihtimal salı günü geçecek. GameGaraj Aquarius 5A'yı özelleştirerek aldım. Sistemim aşağıda. Sizce nasıl?
AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4
ASUS Prime B450M-K 4400MHz (OC) AM4 mATX
Palit GeForce GTX1660 Super GP OC 6 GB 192Bit GDDR6
Crucial Ballistix 8 GB 3200MHz DDR4 CL16
Netac N535S 480 GB 560/520 Mbps 2.5" SATA
GameGaraj 650Watt 80+ Bronz
Sistem elime ulaştıktan sonra neler yapmalıyım? Windows 10 Pro mu Home mu kullanmalıyım? Windows'u yüklemeden önce mi BIOS güncellemesi yapmalıyım yoksa Windows'u yükledikten sonra mı BIOS'u güncellemeliyim?
Bunlar dışında da tüm tavsiyelerinize açığım.

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,853
İsim
Metehan Akyalı
İlk kez şahsi bir masaüstü oyuncu sistemim oluyor bundan önce sadece laptop kullandım. Yeni sistem elime büyük ihtimal salı günü geçecek. GameGaraj Aquarius 5A'yı özelleştirerek aldım. Sistemim aşağıda. Sizce nasıl?
Sistem elime ulaştıktan sonra neler yapmalıyım? Windows 10 Pro mu Home mu kullanmalıyım? Windows'u yüklemeden önce mi BIOS güncellemesi yapmalıyım yoksa Windows'u yükledikten sonra mı BIOS'u güncellemeliyim?
Windowsu kurmadan Bios güncellemesi yapabilirsiniz fakat bazı satıcılar biosu güncel gönderiyorlar, eğer güncel geliyorsa yapmanıza gerek yok.
Onun dışında Windows Home'la Pro arasında bana sorarsanız bir fark yok. Hangisi elinizdeyse kurun.
Ben Pro versiyonunu kullanıyorum. Memnunum.
Birde RAM'inizi yapabiliyorsanız 2x8 yapın, bilgisayarınızın performansı artacaktır.
PSU hakkında pek bir bilgim yok, iyi midir? kötümüdür, daha bilindik marka tercih edilebilirmiş.
En son olarakta hayırlı olsun, kazasız belasız iyi günlerde kullanın inş. :)

EDIT: - Ürünleriniz geldiğinde SSD sağlık ve hız testleri yapınız.
- RAM'inize test yapınız.
- Ekran kartınıza test yapınız.
- İşlemcinize test yapınız.

Bunların videosuna Youtube'dan ulaşabilirsiniz. Abdullah bey'i de takip ediyorsanız, bilgisayar toplandıktan sonra yapılması gerekenler diye videosu var, o videodan yardım alabilirsiniz.

LeyzZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Baran Laser Börkün
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Windowsu kurmadan Bios güncellemesi yapabilirsiniz fakat bazı satıcılar biosu güncel gönderiyorlar, eğer güncel geliyorsa yapmanıza gerek yok.
Onun dışında Windows Home'la Pro arasında bana sorarsanız bir fark yok. Hangisi elinizdeyse kurun.
Ben Pro versiyonunu kullanıyorum. Memnunum.
Birde RAM'inizi yapabiliyorsanız 2x8 yapın, bilgisayarınızın performansı artacaktır.
PSU hakkında pek bir bilgim yok, iyi midir? kötümüdür, daha bilindik marka tercih edilebilirmiş.
En son olarakta hayırlı olsun, kazasız belasız iyi günlerde kullanın inş. :)
Çok teşekkür ederim :). Ram'i ve depolama alanını önümüzdeki 2 ay içerisinde yükseltmeyi düşünüyorum. PSU olarak gamegaraj AIGO/DARKFLASH firmasının PSU'larını kullanıyorlarmış. Yurtdışında bayağı adı olan güvenilir bir firma deniyor. Pro kullanırsanSistem RAM2'ini daha fazla yiyecektir Home kullan diyenler oluyor bu doğru mu?

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,103
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
Win 10 home kullanin daha az ram kullanıyor

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,853
İsim
Metehan Akyalı
Çok teşekkür ederim :). Ram'i ve depolama alanını önümüzdeki 2 ay içerisinde yükseltmeyi düşünüyorum. PSU olarak gamegaraj AIGO/DARKFLASH firmasının PSU'larını kullanıyorlarmış. Yurtdışında bayağı adı olan güvenilir bir firma deniyor. Pro kullanırsanSistem RAM2'ini daha fazla yiyecektir Home kullan diyenler oluyor bu doğru mu?
Aigo markasına ait elimde PSU vardı fakat hiç denemedim, iyi veya kötü diyemiyorum o yüzden.
RAM yükseltmeniz faydalı olacaktır.
Dediğim gibi PRO ile HOME arasında kendi görüşüm çok bir fark yok, detayını bilmiyorum. Eğer bilen bir arkadaşımız varsa konuya yazacaktır.
Birde bir kaç ekleme yaptım bir önceki mesajımda, tekrar okursanız o adımlarıda ihmal etmeyin.

LeyzZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Baran Laser Börkün
Evet o videoyu da izlemiştim. Zaten elime ulaşınca ilk gün ekran kartina FurMark, islemciye Prime95, RAM'lere Memtest86 testi yapmayı düşünüyorum. Umarım bir sıkıntı çıkmaz ben teknoloji konusunda şanssız bir insanım çünkü :(.

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
Şirket çalışanı değilseniz Windows 10 Home kullanın.

LeyzZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Baran Laser Börkün
Peki anakartımın 3. nesil ryzen işlemcileri bios güncellemesi ile desteklediğini yazıyorlar. Bilgisayarı ilk açtığımda sistem işlemciyi görmeyebilir mi? Bana bir sıkıntı yaratır mı bu durum?

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,103
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
Peki anakartımın 3. nesil ryzen işlemcileri bios güncellemesi ile desteklediğini yazıyorlar. Bilgisayarı ilk açtığımda sistem işlemciyi görmeyebilir mi? Bana bir sıkıntı yaratır mı bu durum?
Sıkıntı olmaz bence.

Top Bottom