Neler Yeni

İnceleme YouTuber'lara Göre Uygun Fiyatlı Telefon | Infinix Hot 10T Hakkında Düşüncelerim

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Selamlar DA forum.

Bugün Türkiye'de üretildi diye bas bas bağırılan, benim gözümde YouTuber'lara para ödetip övüldürülen telefon olan İnfinix Hot 10T modelinin alınabilirliği konusunda sizi biraz bilgilendirmeye çalışacağım.

Öncelikle Infinix, 2006 yılında kurulan akıllı telefon üreticisi Transsion Holdings bünyesinde 2013 yılında ilk kez üretilen akıllı telefon markasıdır.

Afrika’da yedi ülkede iştirakleri vardır. Afrikanın en büyük telefon üreticisidir.

Hong Kong merkezli akıllı telefon üreticisi Çin, Etiyopya ve Hindistan’da telefon üretmektedir. Son zamanlar Türkiye'de de uygun (!) telefonlar üretmeye başlamıştır. Bu model ise ülkemizde üretilen yeni bir modeli bu markanın.

Cihazı tanıyalım
m_infinix-hot-10t-2.png

IMG_20211022_164433.jpg

Ekran
6.82 inç boyutunda IPS LCD Panele sahip bir ekranımız bulunuyor. Gayet büyük bir telefon.

Ekran çözürünürlüğümüz 720x1640 HD+ çözünürlükte. 2600 TL'lik bir telefon için şahsen kabul edilmeyecek bir durum. Daha ucuz telefonlar bile 1080p ekrana sahip. Ama SDN, Mesut Çevik gibileri bu çözünürlüğü gayet normal karşılıyorlar bu bütçe için. :)

Daha ucuz telefonların ekranı yaklaşık 400 piksel yoğunluğuna sahipken bu telefon 263 ppi ile geliyor karşımıza. :poop:

Ekran yenileme hızı olarak da göz boyamak amacıyla 90 Hz koymuşlar. Fakat bu 90 Hz'in pek bir faydası yok. Gerek yazılımsal gerek dış donanımsal olarak alt seviye bir cihaz, farkettirmeyecektir o hazzı. O kadar FPS alacağınız yok, günlük kullanımda da hissedilmeyecek ve önemi olmayan bir şey bu. Yine de koymuşlar, haklarını yemeyelim, bu güzel olmuş.

PİL
5000 mAh kapasiteye sahip Li-Po bir bataryaya sahibiz. Güzel bir kapasite gerçekten. Vaadettiklerine göre
  • Konuşma Süresi (4G) 37 Saat
  • Oyun 14 Saat
  • Müzik Oynatma 157 Saat
Şarj konusunda 5V/2A yani maksimum 10W gücünde şarj oluyor telefonumuz. Şarj girişimiz ise Micro-USB.
Bu bütçedeki telefonlarında en az 15W hızlı şarj ile Type-C portunu görüyoruz başka markalarda. Bu kısım kötü olmuş cidden.

KAMERA
Kamera kısmına geldik. Arka tarafta 3 kamera ön tarafta ise 1 kameramız var.
48 mp'lik ana, 2 mp'lik portre, 8 mp'lik yapay zeka kameramız mevcut arkada.
1080p/30fps videolar çekebiliyoruz. Aynı zamanda 1440p/20fps de mevcut (?).
Normalde 4K olsaydı keşke derdim de ekranımız zaten 720p diye pek bir önemi yok, 1080p bile fazla kalmış. OIS ve Sensör yok, söylememe gerek de yok zaten.
Ön tarafta ise 8 mp'lik bir 1080p/30fps kayıt yapabilen yapay zeka destekli bir kameramız var.
Kamera performansı hakkında telefon elimde olmadığı için çok emin yorum yapamıyorum fakat internetten gördüğüm kadarıyla ve izlediğim videolar doğrultusunda ön ve ana kameranın muadillerine göre kötü, arka kameranın gece modunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Kısacası kötü yani.

DONANIM
İlkin telefonumuzda 4 GB Ram bulunuyor. Keşke 6 olsaymış, daha iyi olurmuş. 4 cidden yetersiz kalıyor. Rom kısmında ise 64 GB ile geliyor ve 128 GB varyantı mevcut.
İşlemci kısmında ise 6 verimlilik, 2 ise performans çekirdeğinden oluşan 8 çekirdeğe sahip MediaTek G70 işlemcisi bulunuyor. 2 çekirdek 2.0 GHz, 6 çekirdek ise 1.7 GHz hızında. İşlemci 12nm bu arada. 206k Antutuya sahip. Orta/alt segment işlemcisi diyebileceğimiz bir işlemci kendisi. Daha uygun fiyatlı bir telefon olsaydı "Evet, güzel bu işlemci." derdim fakat bu fiyata uymamış. Redmi Note 9 ve GM 21 Pro gibi modellerdeki gibi G85 veya G90 bulunsaymış keşke.
Mesut Çevik videosuna koymuş olduğu Asphalt 9 oynanışında bile 10 saniyede bir takılma olurken o sırada Mesut bey takılma ve donma yok diyor gerçi. 🤣

DİĞER
Ek olarak telefonumuz 4.5G ile geliyor. (Sıradan)
Android 11 ve XOS 7.6'ya sahip. Görünüm itibariyle bu arayûz bana Oppo'yu andırdı fakat performans konusunda bilgim yok, bilgisi olan beni aydınlatsın lütfen.
Wi-Fi 5 var, NFC ve Kızılötesi sensörleri yok. Keşke olsaydı 2'si de.
Ürün çift hatlı ve micro sd girişine de sahip.
Arka tarafta parmak izi okuyucumuz mevcut.

TASARIM
Telefonumuzda damla çentik şekline sahip bir ön kamera var. Bence hoş olmayan bir ön tasarım bu, köşedeki veya ortadaki delik kameralar daha hoşuma gidiyor benim. Mono bir hoparlör ve 3.5mm jack girişine sahip, bu güzel. Arka tasarımını ve kamera dizilimini beğenmedim ben, bu tamamen kişiden kişiye değişen bir durum, siz beğenmiş olabilirsiniz fakat ben beğenmedim.

Telefon tamamen plastik ve 9.2 mm kalınlığında. Bi tık kalın bir telefon.

Nihai Fikrim
Bence telefon fiyatına göre düşük özelliklere sahip bir telefon olmuş. Aynı fiyatta GM 21 Pro veya Redmi Note 9 almak çok daha mantıklı. Türkiye'de üretilmesinin hiçbir önemi yok maalesef paramızın hakkını alamayacaksak. Ülkeye istihdam sağlamak amaçlı rezalet çekecek biri değilim ben şahsen. Gidip de para almış diye ürünü öven YouTube kanallarını umursamayın. Onların alacakları parayı muhtemelen kamera karşısına koyuyorlardır. 🤣
Hem ek olarak markanın teknik servisi, yedek parça bulması, aksesuar bulması sıkıntı yaratacak cinsten.

Benim fikirlerim bunlardı, okuduysanız teşekkür ederim. Siz de fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum. İyi akşamlar herkese.

Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,872
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Daha ucuz telefonların ekranı yaklaşık 400 piksel yoğunluğuna sahipken bu telefon 263 ppi ile geliyor karşımıza. :poop:
720P olduğundan dolayı yoğunluk normal hatta iyi bile denebilir.

Telefon alınmaz bu arada harbiden parayla övdürmüşler sanki.

Son düzenleme:

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Elinize sağlık, özellikle Youtube kanalları konusunda görüşünüze aynen katılıyorum.

Bu tür markalardan şahsen uzak durulması taraftarıyım. Piyasada aksesuarını bulamazsınız. Bir şeyi bozulsa kırılsa bir şey olsa yedek parçası problem olur. Garantisine kim bakıyor bilmiyorum ama servisi her şehirde olmaz. Yazılım desteği soru işaretidir.

Bütçem darsa ben olsam çok daha ucuza (2200 TL) Realme C25 alır geçerim. 2700 TL fiyat buna verilmez. Daha geçen hafta 2700 TL'ye FHD+ Super AMOLED ekranlı Samsung M21 aldım.

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Alınmaz, paraylamı övüyorlar?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,020
İsim
Diyarhan
Tamamiyle balon diyorsun yani fiyatını hak eder mi sizce?

lionroper

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
892
İsim
Lionroper
İlgilendiği Kategoriler
Telefonlar, Donanım & çevre birimleri
Selamlar DA forum.

Bugün Türkiye'de üretildi diye bas bas bağırılan, benim gözümde YouTuber'lara para ödetip övüldürülen telefon olan İnfinix Hot 10T modelinin alınabilirliği konusunda sizi biraz bilgilendirmeye çalışacağım.

Öncelikle Infinix, 2006 yılında kurulan akıllı telefon üreticisi Transsion Holdings bünyesinde 2013 yılında ilk kez üretilen akıllı telefon markasıdır.

Afrika’da yedi ülkede iştirakleri vardır. Afrikanın en büyük telefon üreticisidir.

Hong Kong merkezli akıllı telefon üreticisi Çin, Etiyopya ve Hindistan’da telefon üretmektedir. Son zamanlar Türkiye'de de uygun (!) telefonlar üretmeye başlamıştır. Bu model ise ülkemizde üretilen yeni bir modeli bu markanın.

Cihazı tanıyalım
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Ekran
6.82 inç boyutunda IPS LCD Panele sahip bir ekranımız bulunuyor. Gayet büyük bir telefon.

Ekran çözürünürlüğümüz 720x1640 HD+ çözünürlükte. 2600 TL'lik bir telefon için şahsen kabul edilmeyecek bir durum. Daha ucuz telefonlar bile 1080p ekrana sahip. Ama SDN, Mesut Çevik gibileri bu çözünürlüğü gayet normal karşılıyorlar bu bütçe için. :)

Ekran yenileme hızı olarak da göz boyamak amacıyla 90 Hz koymuşlar. Fakat bu 90 Hz'in pek bir faydası yok. O kadar FPS alacağınız yok, günlük kullanımda da hissedilmeyecek ve önemi olmayan bir şey bu. Yine de koymuşlar, haklarını yemeyelim, bu güzel olmuş.

PİL
5000 mAh kapasiteye sahip Li-Po bir bataryaya sahibiz. Güzel bir kapasite gerçekten. Vaadettiklerine göre
  • Konuşma Süresi (4G) 37 Saat
  • Oyun 14 Saat
  • Müzik Oynatma 157 Saat
Şarj konusunda 5V/2A yani maksimum 10W gücünde şarj oluyor telefonumuz. Şarj girişimiz ise Micro-USB.
Bu bütçedeki telefonlarında en az 15W hızlı şarj ile Type-C portunu görüyoruz başka markalarda. Bu kısım kötü olmuş cidden.

KAMERA
Kamera kısmına geldik. Arka tarafta 3 kamera ön tarafta ise 1 kameramız var.
48 mp'lik ana, 2 mp'lik portre, 8 mp'lik yapay zeka kameramız mevcut arkada.
1080p/30fps videolar çekebiliyoruz. Aynı zamanda 1440p/20fps de mevcut (?).
Normalde 4K olsaydı keşke derdim de ekranımız zaten 720p diye pek bir önemi yok, 1080p bile fazla kalmış. OIS ve Sensör yok, söylememe gerek de yok zaten.
Ön tarafta ise 8 mp'lik bir 1080p/30fps kayıt yapabilen yapay zeka destekli bir kameramız var.
Kamera performansı hakkında telefon elimde olmadığı için çok emin yorum yapamıyorum fakat internetten gördüğüm kadarıyla ve izlediğim videolar doğrultusunda ön ve ana kameranın muadillerine göre kötü, arka kameranın gece modunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Kısacası kötü yani.

DONANIM
İlmin telefonumuzda 4 GB Ram bulunuyor. Keşke 6 olsaymış, daha iyi olurmuş. 4 cidden yetersiz kalıyor. Rom kısmında ise 64 GB ile geliyor ve 128 GB varyantı mevcut.
İşlemci kısmında ise 6 verimlilik, 2 ise performans çekirdeğinden oluşan 8 çekirdeğe sahip MediaTek G70 işlemcisi bulunuyor. 2 çekirdek 2.0 GHz, 6 çekirdek ise 1.7 GHz hızında. İşlemci 12nm bu arada. 206k Antutuya sahip. Orta/alt segment işlemcisi diyebileceğimiz bir işlemci kendisi. Daha uygun fiyatlı bir telefon olsaydı "Evet, güzel bu işlemci." derdim fakat bu fiyata uymamış. Redmi Note 9 ve GM 21 Pro gibi modellerdeki gibi G85 veya G90 bulunsaymış keşke.
Mesut Çevik videosuna koymuş olduğu Asphalt 9 oynanışında bile 10 saniyede bir takılma olurken o sırada Mesut bey takılma ve donma yok diyor gerçi. 🤣

DİĞER
Ek olarak telefonumuz 4.5G ile geliyor. (Sıradan)
Android 11 ve XOS 7.6'ya sahip. Görünüm itibariyle bu arayûz bana Oppo'yu andırdı fakat performans konusunda bilgim yok, bilgisi olan beni aydınlatsın lütfen.
Wi-Fi 5 var, NFC ve Kızılötesi sensörleri yok. Keşke olsaydı 2'si de.
Ürün çift hatlı ve micro sd girişine de sahip.
Arka tarafta parmak izi okuyucumuz mevcut.

TASARIM
Telefonumuzda damla çentik şekline sahip bir ön kamera var. Bence hoş olmayan bir ön tasarım bu, köşedeki veya ortadaki delik kameralar daha hoşuma gidiyor benim. Mono bir hoparlör ve 3.5mm jack girişine sahip, bu güzel. Arka tasarımını ve kamera dizilimini beğenmedim ben, bu tamamen kişiden kişiye değişen bir durum, siz beğenmiş olabilirsiniz fakat ben beğenmedim.

Telefon tamamen plastik ve 9.2 mm kalınlığında. Bi tık kalın bir telefon.

Nihai Fikrim
Bence telefon fiyatına göre düşük özelliklere sahip bir telefon olmuş. Aynı fiyatta GM 21 Pro veya Redmi Note 9 almak çok daha mantıklı. Türkiye'de üretilmesinin hiçbir önemi yok maalesef paramızın hakkını alamayacaksak. Ülkeye istihdam sağlamak amaçlı rezalet çekecek biri değilim ben şahsen. Gidip de para almış diye ürünü öven YouTube kanallarını umursamayın. Onların alacakları parayı muhtemelen kamera karşısına koyuyorlardır. 🤣
Hem ek olarak markanın teknik servisi, yedek parça bulması, aksesuar bulması sıkıntı yaratacak cinsten.

Benim fikirlerim bunlardı, okuduysanız teşekkür ederim. Siz de fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum. İyi akşamlar herkese.
Adı duyulmamış markaları çok tavsiye etmem ne olacağı belli değil bir garantisi yok.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Elinize sağlık, özellikle Youtube kanalları konusunda görüşünüze aynen katılıyorum.

Bu tür markalardan şahsen uzak durulması taraftarıyım. Piyasada aksesuarını bulamazsınız. Bir şeyi bozulsa kırılsa bir şey olsa yedek parçası problem olur. Garantisine kim bakıyor bilmiyorum ama servisi her şehirde olmaz. Yazılım desteği soru işaretidir.

Bütçem darsa ben olsam çok daha ucuza (2200 TL) Realme C25 alır geçerim. 2700 TL fiyat buna verilmez. Daha geçen hafta 2700 TL'ye FHD+ Super AMOLED ekranlı Samsung M21 aldım.
Hayırlı olsun, son derece haklısınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alınmaz, paraylamı övdünüz?
Evet, parayla övüyorlar.
Adı duyulmamış markaları çok tavsiye etmem ne olacağı belli değil bir garantisi yok.
Aynen.
Tamamiyle balon diyorsun yani fiyatını hak eder mi sizce?
Fiyatını hak etmez.

java

80+ Bronze
Herkezden beklerdim ama mesut abiden beklemezdim yav. :(

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Hocam 90 Hz için neden böyle söylediniz?
60 Hz ile farkı yok neredeyse normal kullanımda. Önemsiz bence. Ki önümüzde kaliteli olmayan bir ekran var, çok bir şey değiştirmez.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,390
İsim
Selman
90hz oyun dışında bir telefonda gereksiz çünkü normal bir kullanıcı farkını anlayamaz
Öyle demeyin hocam. 90 Hz ile 60 Hz arasında ciddi fark var. İnanın gözü 90 Hz'e alışmış birisi aynı telefonda 60 Hz görse aradaki farkın ne kadar fazla olduğunu ciddi anlamda fark ediyor.
Çünkü performansı genel olarak 60 fps ve düşük olacağı için. :D
Oyun için değil zaten günlük kullanım için sordum ben.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
905,987
Üyeler
140,586
Son üye
SHYROSE