Neler Yeni

Ateist Birisi Neden İslam'ı Seçsin?

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Arkadaşlar ben müslümanım, öncelikle bunu söyleyim. Benim sorum şu, ateist birisi bi dine mensup olmak istese neden islamı seçsin? Yani Hristiyanlık, hinduizm gibi dinlere mensup daha fazla insan var, onlara yönelmek yerine islamı neden seçecek? Düşüncelerinizi bekliyorum

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,643
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
İslam'ı seçecek diye bir kaide mi var. Sadece Türkiye gibi yerlerde böyle bir şey olabilir çünkü çoğunluk Müslümanlardan oluşuyor.
Diğer ülkelerde vs. Hristiyanlığı da seçebilir ya da başka dinleri de seçebilir.
Burada konuya Hristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik gibi bakmamak lazım. Bu dinler Teizm çatısı altında toplanır. Temelde aynı dinlerin farklı şekilleridir.
Yani bir insan Ateist iken Teist olabilir. Teist iken Ateist olabilir. Ateist iken agnostik olabilir falan filan.
Eğer İslam'da mantıklı bir şey bulursa Müslüman olur, bulamazsa farklı arayışlara girebilir.
Peki neden İslami seçsin? Çünkü diğer dinlerden biraz daha realist, barışçıl, insancıl bir din olduğu için olabilir.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
20,413
İsim
Finito el çakare
Kur'an-ı Kerim, Tevrat, Zebur, İncil boşuna mı var? Adam açıp, okuyup kendisi için mantıklıyı seçecek.
Ayrıca Hinduizm genel olarak Hindistanda yaygın ve ekstra olarak Bangladeş gibi yerlerde ve Hindistan en yaygın nüfusa sahip yerlerden. Çok normal değil mi? :)

Ayrıca mantığına da hayran kaldım. O dine mensup daha fazla kişi var diye onu seçmek = sürü psikolojisi seçmek.

Sen kendin için bir şey yaparken milletin yaptığının aynı yolundan mı ilerliyorsun yoksa mantığına göre mi gidiyorsun?

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İslam'ı seçecek diye bir kaide mi var. Sadece Türkiye gibi yerlerde böyle bir şey olabilir çünkü çoğunluk Müslümanlardan oluşuyor.
Diğer ülkelerde vs. Hristiyanlığı da seçebilir ya da başka dinleri de seçebilir.
Burada konuya Hristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik gibi bakmamak lazım. Bu dinler Teizm çatısı altında toplanır. Temelde aynı dinlerin farklı şekilleridir.
Yani bir insan Ateist iken Teist olabilir. Teist iken Ateist olabilir. Ateist iken agnostik olabilir falan filan.
Eğer İslam'da mantıklı bir şey bulursa Müslüman olur, bulamazsa farklı arayışlara girebilir.
Peki neden İslami seçsin? Çünkü diğer dinlerden biraz daha realist, barışçıl, insancıl bir din olduğu için olabilir.
İslamı seçecek diye bi kaide yok işte, müslümanların cevaplarını merak ettim. Yani diğer dinlerinde kendince kanıtları var

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,643
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
İslamı seçecek diye bi kaide yok işte, müslümanların cevaplarını merak ettim. Yani diğer dinlerinde kendince kanıtları var
Sen şey diye sordun değil mi? Müslüman olmayan birisi neden İslam'ı seçsin? İslam'da diğer dinlerden farklı ne var? İslam'ı özel kılan nedir? Gibi.

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ

İyi de müslümanlık temelinde zaten hangi dine girdiğinle ilgilenmiyor senin müslümanlığa girip girmemenle ilgileniyor şöyle ki sen ateist bir insansan müslümanlık sana bunu illa olacaksın diye dayatmaz ve yetkilerine karışmaz hoş görülü bir din olmasının sebebi de bu zaten müslümanlığa girdiğin zaman kendi kurallarını belirtir sadece temele baktığında bütün dinlerde böyledir

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,643
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
Evet böyle sordum tam izah edemedim
Yani o zaman dediğim gibi belki kendinde aradığı bir şeyi İslam'da bulabilir. Mantıklı gelebilir. Çıkış yolu olarak gelebilir. Düşünce yapısını değiştirebilir. Bana soracak olursan İslâm'ı özel kılan bir şey yok. Teizm içerisindeki dinlerden birisi. Bunda bir anlam bulamadım yani. Ateizm'den Teizm'e geçenlerden fazla Teizm'den Ateizm'e geçenler vardır. Çünkü bilim ilerledikçe somut kanıtlar ve bulgular insanlara daha mantıklı geliyor. İnsanlar Teizm'i mantıklı bulmuyorlar. Üniversiteye gittiğim için bunu kendimde deneyimledim. Böyle bir sürü insanla tanıştım.

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Evet böyle sordum tam izah edemedim

Müslümanlık denilen din kavramı yani benim dinim hoşgörü üzerine kurulu bir din olmakla birlikte kendinden önceki dinlerin peygamberlerini de kabul eder çünkü biz zamanlar müslümanlık adı altında oluşturulmak istenen dinler bir süre sonra bize göre değişime uğradılar ama biz bu dinlerin peygamberlerini yok saymadık şimdi bunu söylememin sebebi hristiyanlık ve yahudilikten ayırt edilebilsin diye bunun dışında tek tanrıcı bir din olmakla birlikte hindistanlılar gibi çok tanrıcı değiliz yaratılanın sadece bir olduğuna inanıyoruz bunu da geçtim eğer ki elle tutulur bir ispat ver diyorsan kuran içerisinde bulunan bir çok bilimsel ayetlere bakabilirsin şuan müslümancıklar bilimin islamdan ayrı olduğunu zanneder halbuki tam tersidir islam bilimle birebir içerisindedir şu an bile bazı bilimsel araştırmalar yapılırken dinlerin kitaplarına da bakılır dinlerin diyorum çünkü insan oğlu yaratılış itibari ile her daim gerçek dinin ne olduğu arayışı içerisindedir ben islamdan uzaklaşırken bir süre önce yani geçmiş zamanda bu tür makaleler sayesinde gerçek islamla bağdaş kurdum sende böyle yapabilirsin yani benim sana dinimi göstermem için al kaynaklar dememem lazım bireysel olarak bir içsel yolculuk geçirmelisin

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,002
İsim
Diyarhan
Şahsen ben Hristiyanlığı tercih ederim. İsa Mesih in görüşü bana çok yakın hissettiriyor.

Bura.K

80+ Silver
şu an bile bazı bilimsel araştırmalar yapılırken dinlerin kitaplarına da bakılır
O bakan kişiler sadece Kutsal Kitap araştırmacıları olur. Bilimin din ile işi olmaz. Zaten çoğu hatta tüm kutsal kitaplarda bilimden fazla söz edilmiyor, edilse bile çoğu yanlış çıkıyor. En güzel örneği "2 denizin birleşmemesi" örneğidir. Kuran'da böyle yazar ancak bilim bunun olmadığını ve ikisinin de birbirine karıştığını doğrulamıştır. Halbuki Kuran'da tam tersi yazıyor "hiç karışmıyor" gibi bir anlam çıkıyor. Din gerçek hayattaki ve öteki hayattaki mutluluğu ararken(dine göre değişir) Bilim kainatı çözmeye çalışır. İkisi bambaşka şeylerdir. Mesela "Kan Portakalı" ile "Portakal"ın dış görünüşü biraz farklıdır ama uzaktan ayırt edilemez. Ama içini açtığımız zaman bambaşka şeyler çıkar. Sizin gibi düşünenler de Kan Portakalı ve Portakalın iç görünüşünün de aynı olduğunu düşünür. Aslında aynı değildir.

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
O bakan kişiler sadece Kutsal Kitap araştırmacıları olur. Bilimin din ile işi olmaz. Zaten çoğu hatta tüm kutsal kitaplarda bilimden fazla söz edilmiyor, edilse bile çoğu yanlış çıkıyor. En güzel örneği "2 denizin birleşmemesi" örneğidir. Kuran'da böyle yazar ancak bilim bunun olmadığını ve ikisinin de birbirine karıştığını doğrulamıştır. Halbuki Kuran'da tam tersi yazıyor "hiç karışmıyor" gibi bir anlam çıkıyor. Din gerçek hayattaki ve öteki hayattaki mutluluğu ararken(dine göre değişir) Bilim kainatı çözmeye çalışır. İkisi bambaşka şeylerdir. Mesela "Kan Portakalı" ile "Portakal"ın dış görünüşü biraz farklıdır ama uzaktan ayırt edilemez. Ama içini açtığımız zaman bambaşka şeyler çıkar. Sizin gibi düşünenler de Kan Portakalı ve Portakalın iç görünüşünün de aynı olduğunu düşünür. Aslında aynı değildir.

What the hell ?

Bilim insanları o zaman tatlı su ve tuzlu su denizlerinin birbirine karışmamasını izlerken montaj yapmışlar sende haklısın

Bura.K

80+ Silver
Top Bottom