Neler Yeni

nisa suresi 34. ayet ile ilgili

YunusOZ

80+ Bronze
bu ayeti okuduktan sonra kafam biraz karışmadı değil
müslüman olan ve olmayan arkadaşlar nasıl yorumluyorsunuz bunu
Arapçada bir çok dilde olduğu gibi bir kelimenin bir kaç anlamı olabilir. Orada dövün kelimesi olduğunu varsayarsak. Ayette 3 seçenecek sunulmuş:

1 - Öğüt vermek
2 - Ayrılmak(Uzaklaşmak)
3 - Hafifce dövmek

Hz.Muhammed (SAV) bu seçeneklerden 2. seçenek olan Ayrılmak(Uzaklaşmak) seçeneğini seçmiştir. Ümmetine örnek olmuştur.

PİŞMANIM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,845
İsim
İbrahim
Arapçada bir çok dilde olduğu gibi bir kelimenin bir kaç anlamı olabilir. Orada dövün kelimesi olduğunu varsayarsak. Ayette 3 seçenecek sunulmuş

1 - Öğüt vermek
2 - Ayrılmak
3 - Hafifce dövmek

Hz.Muhammed (SAV) bu seçeneklerden 2. seçenek olan Ayrılmak seçeneğini seçmiştir. Ümmetine örnek olmuştur.
3 seneçek sunulmuş diye anlamadım
anladığım önce öğüt verin anlamazsa dövün

The Batman

80+ Silver
dostum isteyen istediğini saygı çerçevesinde der
eleştiri yapabilirsin de seni fazla ilgilendirmez kimin ne düşündüğü
fikir özgürlüğü var sonuçta değil mi?
Evet aratırsan kimlerin peygambere kadar ne kadar ağır hakaretler ettiğini görebilirsin zaten şu Harley Quenn taklitcisi engel atmıştım gene beni pedofoli anlamına getirmiş bundan ceza almıştı sonunda perma yiyip öyle akıllancak galiba

PİŞMANIM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,845
İsim
İbrahim
Evet aratırsan kimlerin peygambere kadar ne kadar ağır hakaretler ettiğini görebilirsin zaten şu Harley Quenn taklitcisi engel atmıştım gene beni pedofoli anlamına getirmiş bundan ceza almıştı sonunda perma yiyip öyle akıllancak galiba
daha önce napıp ne dediğiniz pek umrumda değil açıkçası
eski mevzuları açın diye değil kibarca fikrinizi sunun diye açtım konuyu

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,224
İsim
Berk Atmaca
hadisler ne kadar doğru belli değil tabi ki ama sadece kendi eşine değil
karısına şiddet uygulayan erkekleri lanetleyip onlara hayırsız gözüyle bakıyor imiş
O biraz vicdanla ilgili bence. Müslüman olan ya da olmayanları düşünürsek her insan eşini dovmüyor. Aslında dovmek biraz ağır bir itham. Şiddet uygulamak insanın geri kafalılığındandır. Ben Hz Muhammedin diğer insanlara nazaran ikna kabiliyeti yüksek ve oldukça zeki birisi olduğunu düşünüyorum. Şayet yaratıcı zeki birini Peygamber seçerek çok iyi bir tercih yapmış olur. (burada bahsettiğim şey Peygamber sıfatı taşıyan birisinin normal bir insan yerine oldukça zeki birisi olmasının akla daha çok yatacağıdır)

RecepİvedikFanTR

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
465
İsim
Recep İvedik
resmen erkek kadından güçlüdür diye savunulup kadınların ezikleştirilmiş bir ayet olduğuna inanıyorum insanlar nasıl anlayıp yorumlar bilmem ama islamda eşitlik kavramı yok

YunusOZ

80+ Bronze
3 seneçek sunulmuş diye anlamadım
anladığım önce öğüt verin anlamazsa dövün
Seçenekler sunulmuş işte direkt dövün denilmiyor. Ama bu seçeneklerden 3.yüde yapabilirdi ama yapmamış.
İslam ayetlerini, doğru bir müslüman, Peygamberini örnek alarak doğru şekilde uygular. Eğer sadece ben müslümanım diye geçinen müslümanlar anladığını uygular. Tek ayet kısmına bakmamak lazım.

PİŞMANIM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,845
İsim
İbrahim
resmen erkek kadından güçlüdür diye savunulup kadınlar ezikleştirilmiş bir ayet olduğuna inanıyorum insanlar nasıl anlayıp yorumlar bilmeme ama islamda eşitlik kavramı yok
erkekleri kadınlardan biyolojik olarak üstün görmüş
kuvven ve güç bakımından,doğru denilebilir

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
hadislerin doğruluğu kesin değil tabi ki ama peygamber efendimiz sadece kendi karısına değil
karısına şiddet uygulayan tüm erkekleri lanetliyor o yüzden kafam biraz karıştı
yani hadis gerçekse kurana aykırı bişeyi savunuyor demektir ki bu bana baya saçma geliyor
[/QUOTE]
Dostum Kur'an'da geçen dövmek, kızmak, hafif dövmek anlamında. Bana göre yine yanlış ancak peygamberin bahsettiği havadislerdeki dövme kelimeleri ile aynı anlamda değil. Yani peygamber gerçek anlamda zarar veren, onu küçük düşüren ve onurunu zedeyelen dayaklara karşı çıkmıştır.

Sizin hayırlınız kadınlarına/ eşlerine en hayırlı olanlarınızdır.

PİŞMANIM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,845
İsim
İbrahim
hadislerin doğruluğu kesin değil tabi ki ama peygamber efendimiz sadece kendi karısına değil
karısına şiddet uygulayan tüm erkekleri lanetliyor o yüzden kafam biraz karıştı
yani hadis gerçekse kurana aykırı bişeyi savunuyor demektir ki bu bana baya saçma geliyor

Dostum Kur'an'da geçen dövmek, kızmak, hafif dövmek anlamında. Bana göre yine yanlış ancak peygamberin bahsettiği havadislerdeki dövme kelimeleri ile aynı anlamda değil. Yani peygamber gerçek anlamda zarar veren, onu küçük düşüren ve onurunu zedeyelen dayaklara karşı çıkmıştır.

Mesaj otomatik birleştirildi:

[/QUOTE]
evet bu şekilde olabilir
buga girdi

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler

Mesaj otomatik birleştirildi:

evet bu şekilde olabilir
buga girdi
[/QUOTE]
Yorumlar çarpıldı

The Batman

80+ Silver
Kendisi çocuklara ilgi duyan birisi, toplum tarafından dışlanmış, kale alma.
Şu forumda gördüğüm en toxsic kişisin en son yalan atıp bana pedofoli demiştin yada o anlama getirip ceza almıştım en az 3 kere ban yediğini gördüm inşallah en kısa sürede kalıcı olarak engelenirsin ve su forumun havası biraz daha temiz olur engel atmıstım kesin bir şey yazmıştır dedim çocuklara ilgi duyarım evet çünkü onlarda kötülük olmaz sadece gülerler..

Son düzenleme:

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler