Neler Yeni

Technopat'ın GIGABYTE Anakart Sorunu İle İlgili Videosunun Yanlış Bilgi İçermesi

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,786
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Araçlar, Akıllı Telefonlar, Donanım, Dizüstü Bilgisayarlar, Custom ROM
Meselemiz bu videoları:

Güncelleme: Düzelen eden bir şey olmamış.
Alıntıyı görüntüle

Recep Baltaş, F63b ile GOP'suz GPU'larda Secure Boot sorunun çözüldüğünü iddia ediyor. Test ettiği kartlar:
  1. AMD Radeon RX 570
  2. NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti
  3. NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti
Bu 3 kartın 3'ü de UEFI GOP sürücüsüne sahip. Bu yüzden sorunsuz çalışıyor. Ayrıca GIGABYTE'ın sitesinde ki changelog da sadece AGESA güncellemesi olduğu yazıyor:
Alıntıyı görüntüle
Yazana göre düzelen bir şey yok. Bunu anlamanın tek yolu da UEFI GOP'suz bir GPU ile denemek. Demek istediğim, bu sorun düzeltilmemiş olabilir (belki duzelmiştir ama changeloga yazılmamıştır). Fakat Recep Baltaş'ın test ettiği kartlar ile anlayamazsınız (zaten GOP olduğu için EEPROM'larında). NVIDIA tarafında Fermi mimarisi (400 serisi ve üzeri), AMD'de ise HD 6000 serisi ve üzerinde GOP sürücüsü geldi. Fakat bu mimarilere sahip olupta GOP'suz dolu kart var. Eğer kartın EEPROM'u 128KB ve üzeri ise GOPUpdater ile UEFI GOP sürücüsü ekleyebilirsiniz. Çoğu model, 64KB EEPROM'a sahiptir. Bu da ileriye dönük düşünülmediği manasına geliyor. Çünkü, 64KB eski VBE (VESA BIOS Extensions)'a sahip VBIOS dosyalarının maksimum kapasitesidir. GOP'ta ise bir limit yoktur fakat GOP içine ayrı bir şekilde eklendiği için VBIOS'un boyutu 64KB'ı geçiyor. Yani yer yetmediği için GOP ekleyemezler.

Onlara da yorumlar kısmından yazdım ama yorumumu sildiler herhalde:
Alıntıyı görüntüle

Recep Baltaş, önceden bu sorun için okurlarını uyarmışlar mı diye sormuş ve görmezden geldiğimizi iddia etmiş.
Görmezden gelmedik yani.
Benim anakartımda bir sorun var sanırsam. B450M-S2H'da F63b bios sürümü yüklü bende de ama hangi kartı takarsam takayım UEFI sürücüsü çalışmıyor. GTX 760, R9 270, HD 7850, R7 240, RX 580 farketmeksizin hiçbir kartta UEFI GOP çalışmıyor. Bence sorun Gigabyte'nin bazı anakartlarında var.

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,997
İsim
Semih Boran
Benim anakartımda bir sorun var sanırsam. B450M-S2H'da F63b bios sürümü yüklü bende de ama hangi kartı takarsam takayım UEFI sürücüsü çalışmıyor. GTX 760, R9 270, HD 7850, R7 240, RX 580 farketmeksizin hiçbir kartta UEFI GOP çalışmıyor. Bence sorun Gigabyte'nin bazı anakartlarında var.
Ultra Fast Boot'u açtın mı peki?

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,786
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Araçlar, Akıllı Telefonlar, Donanım, Dizüstü Bilgisayarlar, Custom ROM

TİTAN.

80+ Platinum
Bunu DA Forum'da 5K mesaj atmış ve kim bilir ne kadar vaktini boşa geçirmiş birinin söylemesi cidden komik.

Üstteki şahsın yorumundan daha komik olan da bu; adam F/P sistem topluyorum demiyor. Atıyorum QP bize bu sistemi yolladı inceleyeceğiz deyip inceliyor. Diğerleri gibi oturup piyasanın en F/P sistemini yaptık deyip, elde kalan Sharkoon 650W v2, Kioxia SSD (Sağlık problemli.) parçalar ile 100 stok sistem toplamıyor. Gamepower sponsorluğuna laf etmiyorum bile.
Kanka çok güldüm sana ya daha yeni katılmışsın foruma ve fazla mesajı olana işsiz diyorsun aynennn
Kanka Tecnopat en büyüğü (!)

alex jensen

80+ Silver
Meselemiz bu videoları:

Güncelleme: Düzelen eden bir şey olmamış.
Alıntıyı görüntüle

Recep Baltaş, F63b ile GOP'suz GPU'larda Secure Boot sorunun çözüldüğünü iddia ediyor. Test ettiği kartlar:
  1. AMD Radeon RX 570
  2. NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti
  3. NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti
Bu 3 kartın 3'ü de UEFI GOP sürücüsüne sahip. Bu yüzden sorunsuz çalışıyor. Ayrıca GIGABYTE'ın sitesinde ki changelog da sadece AGESA güncellemesi olduğu yazıyor:
Alıntıyı görüntüle
Yazana göre düzelen bir şey yok. Bunu anlamanın tek yolu da UEFI GOP'suz bir GPU ile denemek. Demek istediğim, bu sorun düzeltilmemiş olabilir (belki duzelmiştir ama changeloga yazılmamıştır). Fakat Recep Baltaş'ın test ettiği kartlar ile anlayamazsınız (zaten GOP olduğu için EEPROM'larında). NVIDIA tarafında Fermi mimarisi (400 serisi ve üzeri), AMD'de ise HD 6000 serisi ve üzerinde GOP sürücüsü geldi. Fakat bu mimarilere sahip olupta GOP'suz dolu kart var. Eğer kartın EEPROM'u 128KB ve üzeri ise GOPUpdater ile UEFI GOP sürücüsü ekleyebilirsiniz. Çoğu model, 64KB EEPROM'a sahiptir. Bu da ileriye dönük düşünülmediği manasına geliyor. Çünkü, 64KB eski VBE (VESA BIOS Extensions)'a sahip VBIOS dosyalarının maksimum kapasitesidir. GOP'ta ise bir limit yoktur fakat GOP içine ayrı bir şekilde eklendiği için VBIOS'un boyutu 64KB'ı geçiyor. Yani yer yetmediği için GOP ekleyemezler.

Onlara da yorumlar kısmından yazdım ama yorumumu sildiler herhalde:
Alıntıyı görüntüle

Recep Baltaş, önceden bu sorun için okurlarını uyarmışlar mı diye sormuş ve görmezden geldiğimizi iddia etmiş.
Görmezden gelmedik yani.
Yazdigindan pek bir sey anlamadim ama ayni soruna sahibim galiba gpum gigabyte rx580 4gb uefi destegi var anakartim b550 gaming edge wifi windows 11 icin tpm 2.0i acmam gerek ve secure bootu aktiflestirio biosu uefiye alinca bios ekrani daha gelmiyor bunun icin gittim arkadasimdan 1050ti alip geri biosu acip eski haline dondurmustum sirf bu yuzden w11 kullanamiyorum

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,997
İsim
Semih Boran
Yazdigindan pek bir sey anlamadim ama ayni soruna sahibim galiba gpum gigabyte rx580 4gb uefi destegi var anakartim b550 gaming edge wifi windows 11 icin tpm 2.0i acmam gerek ve secure bootu aktiflestirio biosu uefiye alinca bios ekrani daha gelmiyor bunun icin gittim arkadasimdan 1050ti alip geri biosu acip eski haline dondurmustum sirf bu yuzden w11 kullanamiyorum
Radeon VII, bazı RX 5xx kartlarda da UEFI GOP yok (evet, böyle bir rezalet var AMD'de). Sizdeki de onlardan biriydi galiba. Bu arada Windows 11 için hiçbir şeyi açmana gerek yok. Tek yapmanız gereken kurulumda komut istemini açıp, oradan da regediti açıp gereken kayıt girdilerini eklemek. Bu skandal hakkında delillerden biri (güncelleme ile GOP eklendi çoğu modele ama eklenmeyen varsa GOPUpdater ile eklemeli):

Ayrıca GOP olup da görmeme sorunu da var:

Son düzenleme:

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
657
İsim
Hasan Erener
Maalesef Technopat ve Recep Baltaş eleştiri açık değil
Bu forumun yanı sıra Technopat forum da üyeliğim bulunuyor. Recep Bey in açtığım bazı konulara yanıtları mevcut. Başka konulara da bazen yanıt verdiğini görüyorum. Ve sürekli bir üstünlük gösterme çabası içinde gibi geliyor. Takipçileri ile yakın olması gereken yerde egosunu tatmin etmeye çalışan bir insan.

alex jensen

80+ Silver
Radeon VII, bazı RX 5xx kartlarda da UEFI GOP yok (evet, böyle bir rezalet var AMD'de). Sizdeki de onlardan biriydi galiba. Bu arada Windows 11 için hiçbir şeyi açmana gerek yok. Tek yapmanız gereken kurulumda komut istemini açıp, oradan da regediti açıp gereken kayıt girdilerini eklemek. Bu skandal hakkında delillerden biri (güncelleme ile GOP eklendi çoğu modele ama eklenmeyen varsa GOPUpdater ile eklemeli):

Ayrıca GOP olup da görmeme sorunu da var:
Yani tpm 2.0i acmam icin cmdde kod yazmam yeterli mi bazi forumlarda gpuya bios atip cozmusler sorunu

Top Bottom