Neler Yeni

Her din yanlış bizimki mi doğru?

roosevelt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Tuna Taş
Benim aklıma takılan, ilk insan 2,4 milyon yıl önce oluştu ve toplumlar belki de yüzbinlerce dine inandı. En basitinden tengri dini, bütün Türk milletinin bağlı olduğu bir din nasıl oldu da bir anda unutuldu? Daha önceki binlerce toplumun inandığı dinlerin islam'dan daha anlamsız veya anlamlı olduğunu kanıtlayabilir misiniz, hayır. İnsanların 1000 sene sonra islamın neye hizmet ettiğini bile hatırlayamayacağı ne kadar imkansız bir olasılık? 2.5 milyon yıl boyunca her din yalandı da bu mu gerçek? Ya da milyonlarca yıl içinde binlerce hak din geldi ama hepsi bozuldu mu? Eğer öyle bir şey olduysa bu işten ne anladım? İnsana ait hiçbir özelliği(yanlışı) taşımayan bir varlık nasıl olur da kendi dininin inananlarına yanlış anlatılmasına ve tahrif edilmesine milyonlarca yıl boyunca izin verir? Yoksa yaratıcının aklı başına mı geldi? Diyelim ki Allah'ın bir planı var ve o yüzden tahriflere izin verdi, peki çin malı telefon gibi habire gelen dinlere inanmayanların cehenneme gitmesi nasıl açıklanacak? Kanımca biz de tarihin tozlu sayfalarına gömülecek bir dine inanıyoruz ve er geç islam'ı da şu an tengriyi andığımız gibi anacağız.

MematiBaş🚬

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,522
İsim
Memati Baş
Benim aklıma takılan, ilk insan 2,4 milyon yıl önce oluştu ve toplumlar belki de yüzbinlerce dine inandı. En basitinden tengri dini, bütün Türk milletinin bağlı olduğu bir din nasıl oldu da bir anda unutuldu? Daha önceki binlerce toplumun inandığı dinlerin islam'dan daha anlamsız veya anlamlı olduğunu kanıtlayabilir misiniz, hayır. İnsanların 1000 sene sonra islamın neye hizmet ettiğini bile hatırlayamayacağı ne kadar imkansız bir olasılık? 2.5 milyon yıl boyunca her din yalandı da bu mu gerçek? Ya da milyonlarca yıl içinde binlerce hak din geldi ama hepsi bozuldu mu? Eğer öyle bir şey olduysa bu işten ne anladım? İnsana ait hiçbir özelliği(yanlışı) taşımayan bir varlık nasıl olur da kendi dininin inananlarına yanlış anlatılmasına ve tahrif edilmesine milyonlarca yıl boyunca izin verir? Yoksa yaratıcının aklı başına mı geldi? Diyelim ki Allah'ın bir planı var ve o yüzden tahriflere izin verdi, peki çin malı telefon gibi habire gelen dinlere inanmayanların cehenneme gitmesi nasıl açıklanacak? Kanımca biz de tarihin tozlu sayfalarına gömülecek bir dine inanıyoruz ve er geç islam'ı da şu an tengriyi andığımız gibi anacağız.
tm.

Dolar Bey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,218
İsim
Mehmet Alp Uzun
İlgilendiği Kategoriler
Dizüstü Bilgisayar
Discord
Dolar#9411
Bıktım şu muhabbetten.
Tamamen İslam'ı lekelemek amaçlı açılmış ve cahilce açılmış bir konu.
Bende sana soruyorum o zaman, ne yapmak istiyorsun ? Popüler kültürün kendine uyarlanmış bir din çıkarmasını mı istiyorsunuz ?
Şu din konularının cahilce açılmasından çok sıkıldım.
Git Hristiyanlığı, Yahudiliği kötüle. Neden onlar hakkında konuşmuyorsun da İslam hakkında atıp tutuyorsun ?
Git bunları Amerika'da pankart açıp bağıra bağıra söyle bakalım özgürsün.

Sirius Blackw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,416
İsim
Patiayak
Discord
LAOZİN#0758
Bıktım şu muhabbetten.
Bende sana soruyorum o zaman, ne yapmak istiyorsun ? Popüler kültürün kendine uyarlanmış bir din çıkarmasını mı istiyorsunuz ?
Git Hristiyanlığı, Yahudiliği kötüle. Neden onlar hakkında konuşmuyorsun da İslam hakkında atıp tutuyorsun ?
Rac10

roosevelt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Tuna Taş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bıktım şu muhabbetten.
Baya güzel cevap verdiniz resmen islam ilmiyle doldum

Kur'ancılık aslında diğer dinleri ve gönülden Allaha iman edenlerin de kafir yada müşrik sayılmayacağını anlatıyor. Diğer dinlere yalan diyemeyiz.
Hinduluk varken İslam o sıralarda yoktu yani en azından Kur'anın islamı yoktu.

roosevelt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Tuna Taş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kur'ancılık aslında diğer dinleri ve gönülden Allaha iman edenlerin de kafir yada müşrik sayılmayacağını anlatıyor. Diğer dinlere yalan diyemeyiz.
Hinduluk varken İslam o sıralarda yoktu yani en azından Kur'anın islamı yoktu.
Bu anlattıklarınızın hepsini ben de biliyorum. Ayrca islam dışında dine inananların kafir sayılmaması diye bir şey yoktur. O kişi sınırsız olmasa da mutlaka cehennemde yanar. İkincisi, Diğer dinlere İslam'ın bakış açısından bakarsak yalan demek zorundayız çünkü tanrıya ortak koşan her din(hinduizm vs. saçma sapan uzakdoğu dinleri) ebedi cehennemliktir.

Dolar Bey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,218
İsim
Mehmet Alp Uzun
İlgilendiği Kategoriler
Dizüstü Bilgisayar
Discord
Dolar#9411
Din bir bakıma çok değişik bir şeydir.
Bir inanca inanırsın sonra "Aaaa bu neymiş" deyip başka bir şeye inanır insan (Örneğin Pi' nin Yaşamı)
İnsan varlığı eski çağlardan beridir bir şeylere inanma ihtiyacı hissetmiştir.
Zaman zaman Güneş'e, Ay'a veya elleriyle yaptıkları putlara inandı.
Sonradan akılcı insanlar çıktı ve düşünmeye başladı (Filozoflar) ilk filozof olan Thales fikirlerini halka sunduğunda kimse ona mantıkla bakmadı çünkü herkesin kafası tek bir şeye çalışıyordu.
Oradan filozoflar çıktı vs.

Bir süre sonra ilahi kitaplar indi, İslam peygamberi olan Hz. Musa'ya Tevrat indi fakat değiştirildi.
Ardından Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerim indi.

Bu dönemlerden beri insanlar kendi isteği doğrultusunda dinler uydurdu.
Şuanda internette ki kaynaklara göre 4.300 tane din olduğu söyleniyor.
İnsanın ömrü hepsini araştırmaya yetmeyeceği için bu kadar bilinmezliğe girmenin anlamı yok.
Bunların arasından mantıklı olanları ayıklayıp inanman gerek. Unutma din oyuncak değildir, insanın yaşamını yönlendirir. İyi veya kötü yönden.
Uğraşmak istemiyorsa, bilime körü körüne inanıyorsan veya havalı olmak istiyorsan Ateist olabilirsin, saygım var bir yere kadar.

Demem o ki din konusunda kafanı karıştırman veya kötülemen yararına değil zararına olacaktır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (Sav.) "İlim Çin'de olsa gidip alınız." demiştir

Umarım cevabım yeterli olmuştur hatam varsa düzelt.

Uzun ve açıklayıcı bir şey yazmak istedim, bildiklerimi yazdım.

Bu anlattıklarınızın hepsini ben de biliyorum. Ayrca islam dışında dine inananların kafir sayılmaması diye bir şey yoktur. O kişi sınırsız olmasa da mutlaka cehennemde yanar. İkincisi, Diğer dinlere İslam'ın bakış açısından bakarsak yalan demek zorundayız çünkü tanrıya ortak koşan her din(hinduizm vs. saçma sapan uzakdoğu dinleri) ebedi cehennemliktir.
Değildir, Kur'ancılığa göre değildir, hadislere inananan biri için öyle dediğniz gibidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ardından Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerim indi.
Zeburun inmesinden bahsedilmez Kur'anda, Tevrata bağlı bir kitap şuanda.
Tevratın değişmesi MS.3YY civarında oluyor, babil sürgününde elvhaların parçalanmasından sonra, istemeyerek olan bir değişme daha çok.

mfimmel

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,074
İsim
Musab
Steam
mfimmel
Genel olarak birçoğu kendinden öncekinin biraz daha gelişmiş versiyonu olduğu için bu böyle gider tabi bir yere kadar :)

Top Bottom