Neler Yeni

🔥İndirim Gamebooster GB-2416FF 23.8 165hz 1ms Va Fhd Monitör 3.199,00 TL

GirayHan

80+ Gold

Satıcı : Hepsiburada

Nays kullanmayı unutmayın.

1706169263418.png

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze
Gamebooster monitörlere çok ön yargılı bakmamak lazım. Outlet 280hz monitörünü almıştı bir arkadaş 3,5'a gayet iyiydi ölü piksel veya ghosting yoktu.
Fiyat diğerlerine göre çok uygunsa ucuza yüksek Hz olsun diyene bir şey demiyorum ama artik rica ediyorum ucuz VA panel alıp ghosting yok falan demeyin.

Bu arada sadece bilin diye söylüyorum 1MS falan değil bunlar. Bazı siyah süreleri 65-70ms bu fiyattaki VA'larda. Ortalama da 20ms olur genelde.

GirayHan

80+ Gold
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fiyat diğerlerine göre çok uygunsa ucuza yüksek Hz olsun diyene bir şey demiyorum ama artik rica ediyorum ucuz VA panel alıp ghosting yok falan demeyin.

Bu arada sadece bilin diye söylüyorum 1MS falan değil bunlar. Bazı siyah süreleri 65-70ms bu fiyattaki VA'larda. Ortalama da 20ms olur genelde.
kullanılan panele göre değişir tepki süresi. 1ms de olabilir 4ms'de panel üretici firmaya bakmak lazım. öyle 65/70 ms'lerde gezeceğini tahmin etmiyorum.

Fantastiktürk

80+ Bronze
kullanılan panele göre değişir tepki süresi. 1ms de olabilir 4ms'de panel üretici firmaya bakmak lazım. öyle 65/70 ms'lerde gezeceğini tahmin etmiyorum.
O zaman monitörden anlamiyorsun. Yav koca ülkede sponsor inceleme dışinda monitör inceleyen yok ki tüketici bilsin...

O 1ms muhabbeti falan palavra. IPS'lerde en yuksek Overdrive ayarına alıyorlar. Hayvan gibi overshoot (ghostingin beyaz versiyonu) oluyor. O sayede 1ms elde ediyorlar. Overshoot-ghosting dengesini bulduğun optimum ve gerçekçi kullanım senaryosunda total response time (toplam tepki süresi) ortalaması iyilerde 4-8ms, ortalama bir şeyde 8-15ms olur.

VA'lari sen düşün artık. Hiç yazmayayım örnekle açıklayayım:

Bakınız Samsung G3:
1706169954935.png

VA'larda tepki süresi o kadar yüksek ki ghosting ve blur (bulanıklık) çok fazla olduğundan overshoot çok olsa dahi en yüksek Overdrive ayarı önerilir ki ghosting ve blur azalsın. Buna rağmen toplam tepki suresi ortalaması 22ms.

Ve önemli bir diğer husus da tepki süresinde yalnızca ortalamaya bakılmaz. Birkaç yavaş geçiş de belli renklerde ghostinge neden olur. Bu yuzden testlerde IPS için Worst 3 (En kötü 3 değer) ve VA'larda Dark (Siyah) süresi (çünkü malum VA'da en kötü süre siyahta olur) verilir. Bu yüzden 70ms olan tek değeri de vurguluyorum.

Örneğin 15K'lık MiniLED VA'ya bak:
1706170440779.png

Diğer süreler çok çok iyi, iyi bir IPS seviyesinde olmasına rağmen şu 20ms yüzünden siyahta ghosting var.

Ama G3 kötü monitör diyorsaniz bakınız Asus VG247Q1A:
1706170589188.png

Ortalama toplam tepki: 20ms.
Overshoot: çok
Blur: çok
En kötü siyah süreleri: 80ms, 50ms, 35ms.

Bu ve yakın fiyatta alacağinız VA panellerin hepsi boyle olur. Bu yüzden ben mümkünse üzerine ekleyip IPS alınmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Bu fiyattaki VA ile oyun oynayamazsıniz.
Evet 165Hz, 280Hz falan ama buna rağmen düşuk Hz gibi bulanık hareketli resimler görürsünüz. Ghosting çok olur. Overshoot çok olur. "FPS yüksek monitör yüksek Hz ama oyun akıcı değil" olayı buradan gelir.

GirayHan

80+ Gold
O zaman monitörden anlamiyorsun. Yav koca ülkede sponsor inceleme dışinda monitör inceleyen yok ki tüketici bilsin...

O 1ms muhabbeti falan palavra. IPS'lerde en yuksek Overdrive ayarına alıyorlar. Hayvan gibi overshoot (ghostingin beyaz versiyonu) oluyor. O sayede 1ms elde ediyorlar. Overshoot-ghosting dengesini bulduğun optimum ve gerçekçi kullanım senaryosunda total response time (toplam tepki süresi) ortalaması iyilerde 4-8ms, ortalama bir şeyde 8-15ms olur.

VA'lari sen düşün artık. Hiç yazmayayım örnekle açıklayayım:

Bakınız Samsung G3:
Alıntıyı görüntüle
VA'larda tepki süresi o kadar yüksek ki ghosting ve blur (bulanıklık) çok fazla olduğundan overshoot çok olsa dahi en yüksek Overdrive ayarı önerilir ki ghosting ve blur azalsın. Buna rağmen toplam tepki suresi ortalaması 22ms.

Ve önemli bir diğer husus da tepki süresinde yalnızca ortalamaya bakılmaz. Birkaç yavaş geçiş de belli renklerde ghostinge neden olur. Bu yuzden testlerde IPS için Worst 3 (En kötü 3 değer) ve VA'larda Dark (Siyah) süresi (çünkü malum VA'da en kötü süre siyahta olur) verilir. Bu yüzden 70ms olan tek değeri de vurguluyorum.

Örneğin 15K'lık MiniLED VA'ya bak:
Alıntıyı görüntüle
Diğer süreler çok çok iyi, iyi bir IPS seviyesinde olmasına rağmen şu 20ms yüzünden siyahta ghosting var.

Ama G3 kötü monitör diyorsaniz bakınız Asus VG247Q1A:
Alıntıyı görüntüle
Ortalama toplam tepki: 20ms.
Overshoot: çok
Blur: çok
En kötü siyah süreleri: 80ms, 50ms, 35ms.

Bu seviyede alacağinız VA panellerin hepsi boyle olur. Bu yüzden ben mümkünse üzerine ekleyip IPS alınmasını (bu fiyatta) şiddetle tavsiye ediyorum. Bu seviyede VA ile oyun oynayamazsıniz.
Evet 165Hz, 280Hz falan ama buna rağmen düşuk Hz gibi bulanık hareketli resimler görürsünüz. Ghosting çok olur. Overshoot çok olur.
sen anlıyorsan monitörden harcanıyorsun burda. hemen ispatla ve bir dilekçe ile firmayı dava et. Ben anlıyorum siz bu datasheet'e bunu yazarak tüketiciyi kandırıyorsunuz de toplat tüm ülkede ki sahtekar firmaların monitörlerini :D

Fantastiktürk

80+ Bronze
sen anlıyorsan monitörden harcanıyorsun burda. hemen ispatla ve bir dilekçe ile firmayı dava et. Ben anlıyorum siz bu datasheet'e bunu yazarak tüketiciyi kandırıyorsunuz de toplat tüm ülkede ki sahtekar firmaların monitörlerini :D
???
Dalga geçilecek ne yazdım anlamıyorum. Tüketici bilinçlensin ki kanallara baskı yapıp düzgün inceleme.cıkarmasını sağlasın diye yapıyorum bunlsrı. Yoksa TR'de değil tüm dünyada böyle monitörler. Rtings, HardwareUnboxed gibi kanallar monitör incelemelerinde sonuna neyde yalan neyde gerçek soylediklerini ekliyorlar firmaların.

Sizin favori kanallarınız ise max. monitör önünde oyun oynuyor sonra inceleme diyorlar bunlara.

Yıl 2024 hala millet başliktaki 1ms'i falan bir şey sanıyor. Derdim paranizin korunmasi.

GirayHan

80+ Gold
???
Dalga geçilecek ne yazdım anlamıyorum. Tüketici bilinçlensin ki kanallara baskı yapıp düzgün inceleme.cıkarmasını sağlasın diye yapıyorum bunlsrı. Yoksa TR'de değil tüm dünyada böyle monitörler. Rtings, HardwareUnboxed gibi kanallar monitör incelemelerinde sonuna neyde yalan neyde gerçek soylediklerini ekliyorlar firmaların.

Sizin favori kanallarınız ise max. monitör önünde oyun oynuyor sonra inceleme diyorlar bunlara.

Yıl 2024 hala millet başliktaki 1ms'i falan bir şey sanıyor. Derdim paranizin korunmasi.
hocam gamebooster'ın panel üreticisini bulsana beraber bakalım. yoksa 3 bin liralık monitörden bahsediyoruz burda ne para koruması ne bilinci forumda ki herkes biliyor zaten neyin ne olduğunu bu paraya oled panelden bahsediyormuşsun gibi bir halin var çünkü :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,316
Üyeler
141,281
Son üye
Sonay Keskin
Top Bottom