Neler Yeni

Aranızda muhasebeden anlayan varsa yardımcı olabiliri mi acaba

xReDragoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tolga Uyar
Merhaba 2 adet muhasebe sorum var fakat yapamıyorum aranızda bilen birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim

1-) Kavcar İşletmesi; dönem içerisinde aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. İlgili yevmiye ve büyük defter kayıtlarını yapınız 01.11.2023 tarihinde; Müşteri şirkete, 200.000 TL tutarında mal satılmıştır. Ödemenin 120.000 TL'lik kısmı veresiye gerçekleşmiştir. Kalan tutar için ise senet alınmıştır

2-) Kavcar İşletmesi; dönem içerisinde aşağıdaki ticari işlemleri yapmıştır. İlgili yevmiye ve büyük defter kayıtlarını yapınız 06.11.2023 tarihinde; 150.000 TL tutarında mal alınmış ve ödeme nakit olarak gerçekleştirilmiştir.

Loursy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Atakan
1-) Bilançodaki varlıklarına (nakit diye belirtmemiş ise) Ödenecek hesapları 120.000TL arttır, borçlarından ödenecek borç seneti adı altında 80.000TL arttır. Varlıklarından mal varlıklarını 200.000TL arttır.
2-) Bilançodaki varlıklardan nakitten 150.000TL eksilt. Varlıklarından mal varlığını 150.000TL arttır
Tüm soruyu görmediğim için net cevap veremiyorum eğer maldan kastı sermaye ise mal varlığı yerine bilançodaki öz sermayeyi arttırmanız gerekiyor.
Bu işlemleri önce T Posting(kaydı) sonra general journal(günlük defter) en son ise bilançoya aktarma sırasıyla yapın.

xReDragoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tolga Uyar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1-) Bilançodaki varlıklarına (nakit diye belirtmemiş ise) Ödenecek hesapları 120.000TL arttır, borçlarından ödenecek borç seneti adı altında 80.000TL arttır. Varlıklarından mal varlıklarını 200.000TL arttır.
2-) Bilançodaki varlıklardan nakitten 150.000TL eksilt. Varlıklarından mal varlığını 150.000TL arttır
Tüm soruyu görmediğim için net cevap veremiyorum eğer maldan kastı sermaye ise mal varlığı yerine bilançodaki öz sermayeyi arttırmanız gerekiyor.
Bu işlemleri önce T Posting(kaydı) sonra general journal(günlük defter) en son ise bilançoya aktarma sırasıyla yapın.
Direkt sorularda böyle yazıyor sorunun tümü böyle yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben ne yapılacağını bilmiyorum yani konlarini mesela 120 alıcılar mi yazarak yapicaz gibisinden

Ekler

• IMG_20240130_215144.jpg
    IMG_20240130_215144.jpg
    143 KB · Hit: 21

Loursy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Atakan
Direkt sorularda böyle yazıyor sorunun tümü böyle yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben ne yapılacağını bilmiyorum yani konlarini mesela 120 alıcılar mi yazarak yapicaz gibisinden
O zaman dediğim gibi yapın ama ben de çok hatırlamıyorum. Konuları öğrenmeden yapmanız mümkün değil hocam maalesef ama çok giriş konuları hemen halledersiniz bunların devamı sıkıntı şimdiden halledin derim ipin ucu kaçtı mı tutamazsınız muhasebede.

xReDragoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tolga Uyar
O zaman dediğim gibi yapın ama ben de çok hatırlamıyorum. Konuları öğrenmeden yapmanız mümkün değil hocam maalesef ama çok giriş konuları hemen halledersiniz bunların devamı sıkıntı şimdiden halledin derim ipin ucu kaçtı mı tutamazsınız muhasebede.
bilanço filan yapmayı biliyorum fakat böyle sorular gelince yapamıyorum

Loursy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Atakan
Hep bu tarz sorular gelir hocam kayıt tutmanın bi sırası vardır adım adım ilerler bilançoyu öğrendikten sonra T kaydı tutmayı ve günlük defter tutmayı öğrenirseniz çok basit olduğunu görürsünüz zaten soruda da defter kaydını istiyor

xReDragoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tolga Uyar
Hep bu tarz sorular gelir hocam kayıt tutmanın bi sırası vardır adım adım ilerler bilançoyu öğrendikten sonra T kaydı tutmayı ve günlük defter tutmayı öğrenirseniz çok basit olduğunu görürsünüz zaten soruda da defter kaydını istiyor
anladım teşekkür ederim

Top Bottom