Neler Yeni

Çözüldü✓ Laptop İşlemcisi Ambeleye Kalkıyor 4 kW Güç Tüketimi

Ziyankar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ziyankar Sinan
Her gün laptop çalışırken birden uyku moduna geçiyordu. Biraz bekledikten sonra uyku modundan çıkarken fanlar %100 çalışınca ben de HWMonitor kurarak neden geçtiğini anlamaya çalıştım. İşlemcinin güç tüketim TDP değeri 35 Watt iken 500 Wattı geçtiğini gördüm. İnternetten araştırınca bunun gibi bir durum ile karşılaşmadım. Herkes işlemci kullanımı ve sıcaklığından dertli fakat hiçbir işlemci 4 kW güç tüketmemiş. Bunun adını da koyamadım. Dizel motorlarda bulunan ambeleye kalkmak tabirini uygun gördüm. Orada da motor devirlenerek bütün gücünü istemsizce ortaya çıkarttığı için nispeten benzer bir durum. Günlük olarak almış olduğum ekran görüntülerini ekliyor, fikirlerinizi bekliyorum. Turbo boost olmayan 2.3 GHz bir işlemcinin 2.8 GHz hıza çıkması mümkün müdür?

04-06-2024.JPG
05-06-2024.JPG

Dahası  
Reaksiyon skoru
321
İsim
mehmet
sensör bozuktur hocam başka programdan deneyin bi bizim evdeki herşeyi topla o kadar kullanmıyo

ayrıca cpu fanı 25500rpm? uçar lan o

ysuflix

80+ Gold
kanka senin sensörler uçmuş kafayı bulmuş resmen naptın macun silerken alkolü fazla mı kaçırdın anakarta :D
sorun olmaz sadece değerleri sağlıklı göremezsin şuan olduğu gibi. 25k rpmde pc havalanır, 4 kW güç çeken bir işlemciyi soğutabilecek bir soğutucu icat edilememiştir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

şu videodakileri uygula nolur nolmaz

Ziyankar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ziyankar Sinan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Maalesef bugün yine uyku moduna geçti. Yine fanlar 25500 rpm ve çekirdek hızı 2.7 GHz olarak ölçülmüş. İşlemci güç tüketimi ise 4 kW üzeri. Tek sıkıntım bilgisayarın uyku moduna geçmesi, başka bir problemim yok.

Videodaki adımları uyguladım fakat sonuç yine aynı @ysuflix

08-06-2024.JPG

ysuflix

80+ Gold
Sensör arızası hocam başka bir açıklama bulamıyorum pc dışında da olsa ev kullanımındaki herhangi bie aletin 6500w seviyelerine çıkıpta hala çalışması çok zor laptoptaki soğutma da yetmez zaten. Voltaj sekmesindeki + ya tıklayıp ss atarmısınız

Ziyankar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ziyankar Sinan
VID' nin altında fazla bir şey yok ama VID #0= 1.241 V ve VID #1= 1.241 V yazıyordu sadece @ysuflix

08-06-202.JPG

Bilgisayarın 3-4 saatte bir uykuya geçmesi cidden canımı sıkıyor.

Son düzenleme:

ysuflix

80+ Gold
Kapattığım için max verileri gitmiş ama VID #0= 1.241 V ve VID #1= 1.241 V yazıyordu sadece @ysuflix
voltajda aşırıya çıkmamış valla ben çözemedim hocam ama sensör arızası diye yorumluyorum. format atınca belki düzelir bilmiyorum ama.
Mesaj otomatik birleştirildi:

birde termal macun bakımına temizliğine götürün ya da elinizden geliyorsa anlıyorsanız siz yapın

Ziyankar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ziyankar Sinan
İlk önce komut satırını yönetici olarak çalıştırdıktan sonra ;
powercfg -restoredefaultschemes yazarak güç planını default ayarlarına döndürdüm.
Daha sonra temiz önyükleme ile sorunu hallettim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,614
Üyeler
146,754
Son üye
MurphyG
Top Bottom