Neler Yeni

İnceleme Hp Victus16 14700hx rtx4060 Kullanıcı Deneyimi(4.ay editi Ptm7950 uyguladım.)(ilk mesaj güncel)

vada

80+
2 hafta önce 37bine aldığım r1067nt kodlu victus 16 14700hx rtx4060 kullanıcı deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

-Cihazın artıları
-14700hx işlemci bu cihazın en büyük artısı 8x2 performans 12 verimlilik çekirdeğine 33 mb l3 önbelleğine sahip.

-Dengeli modda 55watt performans modda 90w pl1 ve 130watt dinamik pl2 limite sahip cihaz omen hub aracılığıyla sadece cpu coreuna undervolt yapmanıza müsaade ediyor ve 160mV undervoltta stabil çalışıyor.(throttlestop uygulamasından uvye izin vermiyor. Gelecek bir bios update ile ilerde bu kilit açılabilir)

-limitler, undervolt ve fanların da yüksek deviriyle birlikte cihaz serin çalışıyor.

-rtx4000 serisinin düşük güç çekmesiyle birlikte rekabetçi oyunlarda en fazla 80watt civari işlemci gücü çeken cihaz işlemci bazlı oyunlarda fiyatına oranla inanılmaz performans sergiliyor ki test sonuçlarını aşağıda paylaşacağım.

-ikinci ssd slotu ve termal padi mevcut.padin bantını soymayı unutmayın.(amdli versiyonlarda 2. slot olmayabiliyor almadan önce araştırın.)

-2.4kg

-Cihazın eksileri

-cmn163e panel kullanıyor ve hp türkiye sitesinin işbilmezliği yüzünden tr sitesinde bahsedildiği gibi 7 ms 100srgb değil.notebookcheck incelemesinde 62srgb 288nit ve 19ms btw gecikme süresine sahip ki günümüz standartlarına göre kötü bir panel, kırmızı renkler soluk digital vibrance 57de kullanıyorum ama yine de son kullanıcı için vasat bir panel.biraz ghosting de mevcut.(HP 16 temmuzda web sitesinde düzeltmeye gitti yaptığım başvuruda cihazın paneli ücretsiz değiştirildi 410nit 100srgb 87dcip3 8ms btw panel takıldı.bu panel 160hz oc stabil çalışıyor.)

-realtek RTL8852BE wifi kartını kullanıyor ki yine performansı vasat.kopma falan yaşamadım ama burada da ucuza kaçılmış.kolayca değiştirilebilir ama bu hali de yeterli.

-fanların bulunduğu kısım fazlaca toz topluyor.

-klavye tek renk beyaz.(rgb olanlar da mevcut, kod adıyla birlikte hp tr sitesinde aratırsanız klavye kısmında yazıyor.benim gozumden kacmış rgb beklıyordum)

-güç adaptörü 230w ve biraz fazla ısınıyor.

-işlemci pili su gibi içiyor max 2 saat civarı pil süresi var.

-omen hub performans modu fanları otomatikde olsa dahi neredeyse max fanda çalıştırıyor 5800rpm civarı sesli kulaklık kullanmazsanız bu ses rahatsız edebilir yine de selefine göre sessiz.

-omen hub dengeli modda oyunlarda 55watt limitinden dolayı saçmalayabiliyor fanlar bu modda sessiz çalışıyor ancak bu sefer de ısınmalar başlıyor.(oyunlarda perf modu, günlük kullanımda bu modu kullanıyorum.)
Edit. Dengeli modun fan ayarı berbat su tarz bi eğri kullanmak daha mantıklı.
Ekran görüntüsü 2024-09-13 054535.png

Harici 360hze kadar monitorü olup rekabetçi oyun oynayanlara, render ya da mühendislik programı kullanacaklara ve AAA oyunlarda paneli dert etmeyecek kullanıcılara 40bin gibi bir fiyatla tavsiye edebilirim.
Cihazı sadece kendi ekranından kullanacak işlemci gücü gerektirmeyen sadece AAA oyun oynayacaklar,pil süresi isteyenler Amdli başka cihazlara bakabilirler ancak işlemci performansından yüzde 50 kazanc saglayamayacaklardır.(r23 17k vs 28k)

edit. ptm uyguladım ilk sonuçlar

3aylıkstokmacun​

Ekran görüntüsü 2024-09-12 192307.png

ptm7950
Ekran görüntüsü 2024-09-21 144700.png

Bu arada anakartı da sapasağlam XD @Ruffian

Son düzenleme:

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,141
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Hurdaci geliyeeeğ

Ekler

• HP Victus 16 14.nesil (2).png
    HP Victus 16 14.nesil (2).png
    404.5 KB · Hit: 237

vada

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ekran görüntüsü 2024-06-13 110032.png

6 saatlik oyundan sonra 82 dereceyi görmeyen cihaz bu sıcaklıklara çıktı macun kurutmaktan başka işe yaramayan testler.al bendekinde yanmayan ışık yok millete atarsın.

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,141
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Alıntıyı görüntüle
6 saatlik oyundan sonra 82 dereceyi görmeyen cihaz bu sıcaklıklara çıktı macun kurutmaktan başka işe yaramayan testler.al bendekinde yanmayan ışık yok millete atarsın.
TVB etki etmiyor ama anakartın dandikliğini bu fotoğraf ile rahatça açıklarsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merak ediyorum nereye ısınmamış thermal yazıyor koskoca.

Çekirdeklerden biri diğerlerine nazaran ısınmış kısmış kendini.

vada

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
TVB etki etmiyor ama anakartın dandikliğini bu fotoğraf ile rahatça açıklarsın.

Merak ediyorum nereye ısınmamış thermal yazıyor koskoca.

Çekirdeklerden biri diğerlerine nazaran ısınmış kısmış kendini.
ısınmamış dedim mi,oyunlarda asla bu kadar kullanmıyor işlemciyi,eski i7 7700hq dan örnek vermek gerekirse 2.8 base clock 3,8 turbo ile çıkabiliyor.Ama oyunlarda ne yaparsam yapayım 3.4ü bir kez olsun geçmedi çoklu çekirdekte buraya sınırlanmış, benchmark testleri kadar kullanmıyor işlemciyi oyunlar.
bunun da turbo 5.5 bu testlerde buna yaklaşıyor o yüzden bu kadar ısınıyor.Oyunlarda çıkacağı mak değer 4.8 falandır bulunca yazarım.Özetle benchmark testleri gerçekçi senaryo değil oyun testlerini baz alın.

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,141
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
ısınmamış dedim mi,oyunlarda asla bu kadar kullanmıyor işlemciyi,eski i7 7700hq dan örnek vermek gerekirse 2.8 base clock 3,8 turbo ile çıkabiliyor.Ama oyunlarda ne yaparsam yapayım 3.4ü bir kez olsun geçmedi çoklu çekirdekte buraya sınırlanmış, benchmark testleri kadar kullanmıyor işlemciyi oyunlar.
bunun da turbo 5.5 bu testlerde buna yaklaşıyor o yüzden bu kadar ısınıyor.Oyunlarda çıkacağı mak değer 4.8 falandır bulunca yazarım.Özetle benchmark testleri gerçekçi senaryo değil oyun testlerini baz alın.
Oyun testleri ile kaliteyi ayırt edemezsin benchmark ile kalitesini ölçebilirsin.

• Beğen
Reaksiyonlar: vada

cancan1135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
551
İsim
can
birazdan victusfancıları gelir victus yerine nitro 16 alın diyince linç ediyorlardı klimasız ortamda otofanda fan sesi bile nerdeyse duymadan oyun oynuyorum nitro 16da

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,141
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
tamam kardeş,oyunda 5009mhzyi geçmiyor laptop için inanılmaz bi değer
Anlamıyorsun ki bak abra ya oyunda güzel fps ler veriyor ama drop yiyor victus da da drop yiyem var sen neyden bahsediyorsun?

birazdan victusfancıları gelir victus yerine nitro 16 alın diyince linç ediyorlardı klimasız ortamda otofanda fan sesi bile nerdeyse duymadan oyun oynuyorum nitro 16da
Yahu ses çıkarsın umurumda değil anakartı kaliteli olsun sorun yaşatmasın bana.

Top Bottom